Силна буря, вълни с височина повече от пет метра и скорост на вятъра над 100 км/ч създадоха бедствена ситуация. Това принуди управата на порт "Кавказ", който се намира на изхода на Керченския пролив от Азовско към Черно море, да пристъпи към незабавна евакуация на други 50 кораба, които дрейфуват в акваторията на пристанището.
Драмата започна рано сутринта в неделя, когато на рейда в порт танкерът "Волгонефт-139", който превозва 4000 тона петрол, се разцепва на две, като половината от товара и горивото потъват. Кърмата на кораба с 13 души от екипажа е отнесена навътре в морето. Спасителите чакат удобен момент, за да ги приберат на сушата.
Няколко часа по-късно в пристанището потъва и натовареният с 2500 тона сяра кораб "Волногорск". Неговият деветчленен екипаж обаче успява да се евакуира с надуваем сал, от който моряците се прехвърлят на изпратения за тях спасителен кораб. Вчера по обед възникна аварийна ситуация и на кораба "Нахичеван". Той започва да се накланя и пълни с вода, което принуждава екипажът от 11 души бързо да го изостави. Бедствено положение е обявено и на танкера "Волгонефт-123", върху чийто корпус е открита голяма пукнатина.
За овладяване на критичната ситуация работи съвместен руско-украински щаб, чиято приоритетна задача е да прибере на сушата изпадналите в беда моряци. Лошото време обаче сериозно затруднява работата на спасителните екипи. Метеорологичните прогнози в близките 48 часа също не са оптимистични и вещаят по-нататъшно влошаване на времето, съобщава РИА Новости.
500 души, флотилия от 20 кораба и 12 нефтосъбирача са мобилизирани за предотвратяването на възможна екологична катастрофа. За събирането на петролните петна обаче ще са необходими поне няколко месеца. Проблемите се усложняват допълнително от разлива на мазут на авариралите плавателни съдове и от потъналия кораб, който е натоварен със сяра. Морската администрация на пристанище "Кавказ" твърди, че ситуацията е под контрол, но експертите са много скептично настроени по въпроса.
Ограничения
Ограничения в корабоплаването наложи Службата за морски трафик (СМТ) в Истанбул, която разпореди в събота Босфорът да бъде затворен за транзитно преминаване на кораби в двете посоки, предаде Си Ен Ен Тюрк. Временната ограничителна мярка в пролива е предизвикана от бурния вятър, силните валежи и рязкото намаляване на видимостта. "Метеоролозите очакват времето в района да се подобри в следващите 24 часа, но от съображения за безопасност най-вероятно водният коридор, свързващ Мраморно и Черно море, ще остане затворен за транзитно преминаване до вторник", обявиха от СМТ.