Сърбия ще изтегли посланиците си от всички страни, които признаят едностранно провъзгласена независимост на Косово, научи сръбският в. "Прес". Президентът Борис Тадич и премиерът Воислав Кощуница са се съгласили, че изтеглянето на посланиците е "минимумът на сръбската реакция". Близък сътрудник на Кощуница посочи, че ще последват и други мерки спрямо страните, които подкрепят сепаратистите. Източникът обаче не отговори категорично дали Сърбия ще скъса дипломатически отношения с тези държави.
Външните и военните министри от ЕС се събират в Брюксел в опит да намерят единна линия на съюза по косовския проблем след парламентарните избори в областта. Те бяха спечелени от Демократичната партия на Косово (ДПК) на Хашим Тачи, който заяви, че парламентът ще обяви независимост веднага след 10 декември. Тогава изтича срокът на преговорите за статута на Косово, водени с посредничеството на международната тройка на Контактната група. Докато САЩ и повечето страни от ЕС подкрепят независимост на сръбската провинция, Германия, Испания и някои балкански страни се колебаят да одобрят независимо Косово, констатира Ройтерс. Според дипломати обаче Мадрид и Берлин може да променят позицията си, ако са били положени всички усилия за постигане на компромис между Белград и Прищина. Европосредникът в тройката преговарящи - германският дипломат Волфганг Ишингер, има срещи днес със сръбски и с албански лидери в Брюксел. Малки са обаче надеждите за пробив.
Надявам се след 10 декември да настъпи по-голяма яснота за Косово, когато международните посредници трябва да представят доклад за преговорите между Белград и Прищина пред генералния секретар на ООН, обяви в София специалният пратеник на ООН за Косово Марти Ахтисаари. Той е у нас заради създаването на офиса на Европейския съвет за външна политика (ЕСВП). Финландецът каза, че Косово е и трябва да бъде предимно европейски проблем. Крайно време е да се премине към окончателната фаза на разрешаване на този конфликт, Европа не може да си позволи Косово да се превърне в един от т.нар. "замразени" конфликти, отбеляза Ахтисаари. По думите му Косово е тест за външната политика на ЕС.
Победата на ДПК на изборите в Косово ще усложни още повече преговорите и ще стимулира албанците за независимост, обяви Константин Косачов, шеф на парламентарната комисия по външната политика на Русия.
|
|