:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,726,957
Активни 444
Страници 11,860
За един ден 1,302,066

Сърбия къса със страните, които признаят Косово

Министри от ЕС обсъждат в Брюксел единна позиция след изборите в областта
Марти Ахтисаари
Сърбия ще изтегли посланиците си от всички страни, които признаят едностранно провъзгласена независимост на Косово, научи сръбският в. "Прес". Президентът Борис Тадич и премиерът Воислав Кощуница са се съгласили, че изтеглянето на посланиците е "минимумът на сръбската реакция". Близък сътрудник на Кощуница посочи, че ще последват и други мерки спрямо страните, които подкрепят сепаратистите. Източникът обаче не отговори категорично дали Сърбия ще скъса дипломатически отношения с тези държави.

Външните и военните министри от ЕС се събират в Брюксел в опит да намерят единна линия на съюза по косовския проблем след парламентарните избори в областта. Те бяха спечелени от Демократичната партия на Косово (ДПК) на Хашим Тачи, който заяви, че парламентът ще обяви независимост веднага след 10 декември. Тогава изтича срокът на преговорите за статута на Косово, водени с посредничеството на международната тройка на Контактната група. Докато САЩ и повечето страни от ЕС подкрепят независимост на сръбската провинция, Германия, Испания и някои балкански страни се колебаят да одобрят независимо Косово, констатира Ройтерс. Според дипломати обаче Мадрид и Берлин може да променят позицията си, ако са били положени всички усилия за постигане на компромис между Белград и Прищина. Европосредникът в тройката преговарящи - германският дипломат Волфганг Ишингер, има срещи днес със сръбски и с албански лидери в Брюксел. Малки са обаче надеждите за пробив.

Надявам се след 10 декември да настъпи по-голяма яснота за Косово, когато международните посредници трябва да представят доклад за преговорите между Белград и Прищина пред генералния секретар на ООН, обяви в София специалният пратеник на ООН за Косово Марти Ахтисаари. Той е у нас заради създаването на офиса на Европейския съвет за външна политика (ЕСВП). Финландецът каза, че Косово е и трябва да бъде предимно европейски проблем. Крайно време е да се премине към окончателната фаза на разрешаване на този конфликт, Европа не може да си позволи Косово да се превърне в един от т.нар. "замразени" конфликти, отбеляза Ахтисаари. По думите му Косово е тест за външната политика на ЕС.

Победата на ДПК на изборите в Косово ще усложни още повече преговорите и ще стимулира албанците за независимост, обяви Константин Косачов, шеф на парламентарната комисия по външната политика на Русия.
63
2841
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
63
 Видими 
20 Ноември 2007 00:49
Щом тея започнаа да заплашват скоро ше се тегли калема.
20 Ноември 2007 00:53
Сърбите са големи смешници.Как да не им се израдваш на малоумието.Да се поставиш в пълна изолация, то трябва " да си еб...н у главу".
20 Ноември 2007 01:42
Не се смейте за да не ви идва на главата!
Прави са си хората, признаването на Косово е против международното право. Но щом Биг Брадъра е казал, лакеите изпълняват. Мойте уважения към тези които ще кажат НЕ на измислената криминална държава.
20 Ноември 2007 02:25
Не знам дали държавата е измислена, но че е Тачи е криминален тип е извън всяко съмнение. Според мен не си е дал зор да си "отреже опашката" предизборно.
20 Ноември 2007 03:50
"Признаването на Косово е против международното право"
Браво, Маце, пак изкърти фаянса
Колко бяха държавите от ЕС дето щяха да признаят Косово? 22 ли бяха? Добави САЩ, а за да се опече работа и Русия трябва да спре да се дърпа и какво ще се окаже? Че на страната на "международното право" е само Сърбия, а срещу нея - всички останали? Ти замислял ли си се, чисто лингвистически, какво означават думите "международно право"?
20 Ноември 2007 04:48
Не мойте брача, не мойте се жури, да ви не пати жопарата




Deutschland
20 Ноември 2007 08:49
а какво ще стане у нас, ако "потурците" решат и те да се автономизират? имаме ли вариант за отговор, след като имаме прецедент?
20 Ноември 2007 09:03
Признаването на независимо Косово е узаконяване на беззаконието . САЩ полагат неимоверни усилия и натиск над страните от ЕС , за да получат подкрепа за такъв акт.Румъния , Словакия, Германия и Испания за сега не щат. Ще им бъдат извивани ръцете до последно. Според мен ще клекнат, тъй като най-вече в Германия, управляващите излезоха от коловоза на Шрьодер, и започнаха завой "а ла Саркози" ...С това , обаче , проблемът за терориста Тачи и вашингтонските му кърмачки не свършват. Няма легитимност без признаване от СС на ООН. Русия е против.Вероятно и Китай... Ще има и доста други страни , боящи се от сепаратизъм, които няма да признаят държавата на Балканската Мафия. Актът на Белград с изтеглянето на посланици е отчаян, но принципен и достоен. Къде сме ние ? Както винаги на у г.зо.
20 Ноември 2007 09:13
Към редакцията - обяснете ми как го измислихте заглавието като с
изречението по-долу се опровергавате?
"Източникът обаче не отговори категорично дали Сърбия ще скъса дипломатически отношения с тези държави."
20 Ноември 2007 09:16
Има , мики256, има. Да организираме така живота в нашата държава, че тези хора да се чувстват по-добре като нейни гарждани, а не като чужденци. И да не следваме примера на Сърбия в Косово.
А сега по темата. Споделям до голяма степен разсъжденията на Muktadasaxkoburgidiotski.
С изключение та това:
Актът на Белград с изтеглянето на посланици е отчаян, но принципен и достоен.

Актът е наистина отчаян и напълно погрешен. Сърбия няма интерес от изолация. Още помече, че напрактика Сърбия няма в момента почни никаква реална власт над Косово. Сърбите трябва да насочет усилията си към приобщаване на Република Сръбска в рамките на своята държава. Защото е ненормано един народ да има две държави. Нека си спомним навремето княжество България и Източна Румелия. Това обединение няма да бъде постигнато лесно, но е достойна цел за сръбската политика.
20 Ноември 2007 09:22
Колко бяха държавите от ЕС дето щяха да признаят Косово? 22 ли бяха? Добави САЩ, а за да се опече работа и Русия трябва да спре да се дърпа и какво ще се окаже?

Какво ще се окаже... Че в света има 24 държави?
В ЕС все още не е отменен принципът на "всички 'За' или не минава" за решения по външни въпроси. Т.е. няколко държави от ЕС ще признаят Косово, но не и ЕС като организация. А от ООН под половината от членуващите държави са годови да гласуват "За".
Ще ми е забавно на фона на "борбата с тероризма" да признаят държава, в управлението на която участва командир на терористична организация.
20 Ноември 2007 09:37
Абе що се хващате на српските вопли. самите те използват косово сами и само да са в центъра на шоуто. Иначе са го отписали отдавна - виж т.н. Видовдански марш, на който в Белград се събраха 100 човека, а до Косово станаха 20. Независимо Косово е приемлив и за нас вариант, иначе още 20 години всяко малко сътресение на Балканите ще гони инвеститорите и от нас. Сърбите така и така си имат Република Сръбска и Васална Република Македония - пак са най-големи и най-яки тука. Айде стига сълзи, да се освестим малко.
20 Ноември 2007 10:20
Безспорен Факт е, че това е грубо нарушаване на международното право. За пример някой беше дал районите с мексиканско население в САЩ. Аз се съмнявам, че едва ли повече от 4-5 държави от ЕС ще подкрепят такова пъклено дело.
Но ако това стане ще е невиждан прецедент и ние българите, като онеправдани в собствената си страна, може да се възползваме и да обявим независимост от турската и циганска паплач водена от ДПС. Да ги изгоним в Странджа и Кърджали и останалото да е България. Още по-добре ще е да ги изгоним в Анадола но ще е много трудно.
20 Ноември 2007 10:34
Dinaicho - вместо да си губиш времето по форума на Сега вземи се поинформирай коя страна в близкия изток има 20% арабско население и не и отьрва много косовската автономия.
20 Ноември 2007 10:49
Още по-добре ще е да ги изгоним в Анадола но ще е много трудно.

Абе ТАПА! Че нали точно за такива работи сега Косово се отделя от Сърбия!
20 Ноември 2007 11:09
Ех, Федя, още ли не си разбрал че Косово го ОТДЕЛЯТ от Сърбия насила. И понеже си писал и за босненските сърби, що ЕС и САЩ не признаят и тяхната република Сръбска за независима. Знаеш ли кво ще стане ако сърбите там обявят независимост и те на 10 декември? Ще има нови бомбардировки върху Белград, ей това ще стане. Днес слушам че ЕС изпращали мисия да прецени дали от Косово става държава. Срок до 31 март. Значи албанчетата пак ще чакат.
20 Ноември 2007 11:29
Що, бе, Verdy, ти питал ли си го Косово?
И кво ти каза на ушенце?
Има некои малки разлики между Косово и Реп. Српска в БиХ, ама явно ти е трудничко да ги видиш. Сигур мириканците и йодеите са виновни, да знайш!
Нищо, де, дерзай - и другарица Мачка е с теб!
20 Ноември 2007 11:32
А сега да видим ква е разликата, освен че едните са "гадните" сърби, а другите са албански агънца.
20 Ноември 2007 11:36
NATO, ти да не се казваш Монката? Ако случайно си, все искам да ти кажа, да обръснеш тази рядка брада. По добре без, отколкото с пишман брада.
20 Ноември 2007 11:38
Е и ? какво като си изтегли посланниците? Ще падне тавана или какво? ще попърди, ще попърди па ще й мине иначе гладен сере ли се?
Глупостите дето ги надроби Слобо ще си ги платят тъпкано, както ние българите платихме за глупостите на Фердо 1913 година. Пък какво има ли ни нещо?
20 Ноември 2007 11:47
Ама, га грабиха македония и западните покрайнини ни риваха нали? Ние ако трябваше при всяка загуба да сме си теглиги посланиците и да сме късали отмношения сега да имаме посолство само във Филипините. Ще го преживеят и още бой ще ядат за правата на Българите и Унгарците докато не се научат да се държат нормално.

Редактирано от - zemi si на 20/11/2007 г/ 11:48:22

20 Ноември 2007 12:06
Севернокипърска турска република
Превратът в Гърция и турското нахлуване
Табела на границата между гръцката и турска част на острова
Табела на границата между гръцката и турска част на острова

През юли 1974 г. при подръжката на гръцката военна хунта на острова се извършва военен преврат. Президентът Макариос е отстранен от власт, а контролът над острова преминава в ръцете на Никос Сампсон, представител на гръцката организация EOKA, която се бори за присъединяването на Кипър към Гърция, или така наречения еносис. Опасявайки се от действителното присъединяване на острова към гръцката държава и в съответствие с Договора от 1960 Турция изпраща свои военни части в Кипър.

Натиснете тук
20 Ноември 2007 12:21
Локи, днес си настроен на хумористична вълна май Глей сега - в "Евровизия" гласът на Естония може и да е равен на гласът на Британия, но в реалността нещата не стоят точно така. Държавите, чийто глас има някаква тежест в света, даже не са 24, ами по-малко - а дали Филипините или Монако признават Косово, не ме е еня много. Както и сърбите, както и албанците - никой не го е еня. Сега разбираш ли де го "международното право"?
Федя -
20 Ноември 2007 12:25
Аман от бегачи на къси разстояния. Едва ли си спомняме вече, че Югославия почна разпад след подкрепата на Германия за Хърватско. Когато правиш сценарий, прави го дългосрочен Иначе ЕС не трябва да свири в такт с НАТО и САЩ, ама толкова могат дипломатите на къси разстояния
20 Ноември 2007 12:27
P.S. - Забравих да спомена покойния вече папа...
20 Ноември 2007 12:40
Много бих се радвал ако по някакъв начин може да се разбере, тези които защитават в случая Косово и по принцип фанатизираните ислямисти дали са мюсюлмани или не. Ако са мюсюлмани ще се успокоя. Но акко са християни или каквито и да са нормални хора ще бъда ужасно разочарован. Не е нормално да се говори така срещу сърбите които са ни съседи, братя по съдба, религия, манталитет и пр. от българи и най-вече християни. Нима толкова сме паднали ниско, че да се радваме на трагедията на наши братя по кръв?
Някой ще каже че сме воювали и пр. Ми то има и братя които са се трепали. Вижте Европа, в частност Франция и Германия. По тази логика би трябвало да не могат да се гледат. Срамота. Само за това си заслужава долните турци и цигани да ни тъпчат и с право да ни наричат рая.
20 Ноември 2007 12:47
А нима толкова сме паднали ниско, че водим външна политика на религиозна основа, все едно сме в Средновековието?
20 Ноември 2007 13:27
Динаине!
То целият свят се управлява на религиозен принцип от една малобройна група. Знаеш го.
20 Ноември 2007 13:38
Динаин! Логически завършена твоята мисъл, светът се управлява от една сила. За какъв дявол тогава ни е ЕС, ООН и "международното" право?
20 Ноември 2007 13:56
DINDIN,
Когато ПО-МАЛКО от половината НАРУШАВАТ Закона, това е Престъпление!
Когато ПОВЕЧЕ от половината НАРУШАВАТ Закона- това е "Революция"!!!

При Престъпления Законът НЕ трябва да се променя!
При "Революция" ТРЯБВА да се промени Законът!
Това, че много/?!/ държави- и САЩ, включително!- щели да признаят Независимостта на Косово, изобщо НЕ прави Независимостта на Косово "законна"!!!
20 Ноември 2007 14:04
По този начин сърбите привличат внимание, като говорят за разни дипломатически отношения и пр.Какво обаче друго могат да направят?Нищо!Нищо, защото са сигурни, че пак ще им пускат бомби ако вкарат армия в Косово!Моята подкрепа за сърбите е на 110%!Американците отново застават зад терорист, но ще дойде пак Видовден!
20 Ноември 2007 14:30
Dinain, (развалиха ми настроението - вече не съм на хумористична вълна... ама това е мой проблем).
Та за "колко тежи гласът на .........".
Т.е. не само ще се нарушат ООНските мерки, а ЕС ще си наруши и своите "нрави и порядки", приемайки Косово за независимо въпреки несъгласието на част от членовете на ЕС. В регламента на Евровизията (в голямата степен конкурс за любовна песен....) е записано, че гласът на Естония е равен на този на Великобритания, но в регламента на ЕС има "пълно единодушие" за външнополитическите въпроси. Т.е ако всичките освен Естония са за Сердючка, то Сердючка не печели.
20 Ноември 2007 14:33
Динайне,
нима трябва да ти казвам, че "Външна политика на религиозна основа" водят САЩ , Турция и мюсюлманите. У нас са ДПС. Или се правиш на серсем?
20 Ноември 2007 15:12
Лошо, много лошо за Балканите! Но за талмудаджиите всеки хаос е добър - пак ще изкарат по някой шекел за синагогата.
20 Ноември 2007 15:15
paragraph39
Това, че много/?!/ държави- и САЩ, включително!- щели да признаят Независимостта на Косово, изобщо НЕ прави Независимостта на Косово "законна"!!!

Кратко и ясно.
20 Ноември 2007 15:26
Не бе, Параграфе, пак ти се обърква логическата мисъл. И повличаш след себе си червеноармейците като Хамел Когато повече от половината нарушават закона - това Е закона. Нали сме демократи, мнозинството определя
Су38, как пък стигна до това заключение? Световен хегемон не съществува и никога досега не е съществувал. Така че светът не се управлява от никого еднолично.
Сократе, нищо такова не знам. Тоест знам, че подобни теории са глупост. Мислех те за по-умен.
ТАПА, значи смяташ че САЩ и Турция водят външна политика на религиозна основа? Всъщност как в такъв случай двете държави са съюзници от над половин век? Направо ми е жал за хора като теб, болен си...
20 Ноември 2007 15:31
Кво да правя, обичам теориите на конспирацията. Като Мел Гибсън, дето викаше: Брех, познал съм, ама кое точно?
А сериозно - точно в тоя дух, погледни съобщението за Ал Джазира. Мен ме тревожи.
20 Ноември 2007 15:32
Локи, технически си прав. Политиката на ЕС изисква единодушно съгласие. Но така или иначе ще признаят Косово, знаем го и двамата. Къде с натиск, къде с подкуп, накрая всички ще гласуват "за". В ООН-то само Русия се пъне. САЩ ще сключат с тях сделка в края на краищата, може да е package deal, обхващащ Иран, ПРО-то и т.н., а може и да е отделно. Но накрая и Русия ще уври - тях не ги касае наистина какво ще стане с Косово, просто пазарлък пада. И какво излиза - ЕС ще признава, САЩ и Русия ще празнават, а дудуците ще продължават да дуднат за "международното право" и "международната общност". Е, като ги махнеш тия гореизброените държави, какво остава от тая "международна общност" - Сърбия ли? Или Мексико?
20 Ноември 2007 15:33
Когато повече от половината нарушават закона - това Е закона. Нали сме демократи, мнозинството определя Това не е "демократизъм" , а "БОЛШЕВИЗЪМ"... Баш ти - би трябвало да ги знаеш тия мурафети от 1917 г. Ама по стар навик се правиш на залупен...
20 Ноември 2007 15:33
Какво съобщение за Ал-Джазийра?
20 Ноември 2007 15:38
В ООН се "пъне" не само Русия. Даже ми се струва, че като нея са повече от половината. А в Съвета за сигурност, както може би е искал да каже хвърковатия Dinain, кво казва Китай? Щото май те си имат едни подобни проблеми.
20 Ноември 2007 15:40
Естествено че говоря за СС, хамельок. Това не е "Евровизия", а елитарен клуб, вече уточнихме
20 Ноември 2007 16:03
Съобщението за Ал Джазира е във вестника. Аз съм си фантазьор, но отдавна се чудя дали някой не ще се опита да повтори едновремешната инициатива на Мохамед - нали знаеш за кого най-напред е измислил религията си? Пък като не станало, сменил къблето, или кублата, или както е правилно да се пише.
20 Ноември 2007 16:03
Независимо албанско Косово ще стане поредната язва на Балканите - от какво ще живее тази държава - отговорът е от незаконен трафик на... каквото се сетите...
20 Ноември 2007 16:52
"Държавите, чийто глас има някаква тежест в света, даже не са 24, ами по-малко - а дали Филипините или Монако признават Косово, не ме е еня много. Както и сърбите, както и албанците - никой не го е еня. Сега разбираш ли де го "международното право"?"

Динаин, екстраполирай твоето изказване и ще стигнеш до един хегемон!
20 Ноември 2007 16:54
Котка

Прав си - От Косово малко държави са по-криминални.
20 Ноември 2007 17:23
След Косово следва отделянето на Западна Македония. Тогава обаче ние сме вътре. Без нас няма да мине.
20 Ноември 2007 17:24
Отделянето на Косово не може да създаде "прецедент", който да е общовалиден. Подобни прецеденти има вече в историята, както има и обратните прецеденти- на неотделяне. Изводът е- отделя се който може. Който не може не се отделя. За отделяне или неотделяне е важен парафът на Великите сили.
20 Ноември 2007 18:12
Няма никакъв прецедент с отделянето на Косово. В Европа за последният половин век е имало и по-фрапиращи случаи на отделяне на територии, като нахлуването на Турски войски в С. кипър, отделянето на Приднестровието без да е било самостоятелна административна еденица преди това. Разпадането на бивша Югославия е един естествен процес на разпадане на една изкуствено създадена държава, който процес още не е завършил.
А за Бг е най-добре, както и за Европа да има стабилност на Балканите и инвеститорите да не идват тук със страх. Затова, вие които живеете в БГ трябва да сте най заинтерсовани от решаването на Конфликта. Това пряко удря по вашият джоб.

Редактирано от - garamel на 20/11/2007 г/ 18:14:06

20 Ноември 2007 19:05
Dinain, доста по-вероятно Русия да остави 22-те и САЩ да си признаят Косово без нейно съгласие и без съгласието на държавата, част от която (според международните закони) е Косово. ЕС ще си пусне иконимическите връзки с Косово (честно - незнам какво може да се вземе от там). По подобен начин няколко други държави ще признаят независимостта на други практически независими (от държавата част от които са според нормите и законите) държави. Държавите са добре известни. После Русия ще си пусне икономическите връзки там и толкова.
Това " отделянето на Приднестровието без да е било самостоятелна административна еденица преди това" не е напълно вярно. Приднестровието (за сега) не е призната от никой за отделна държава. Случая "Косово" е прецедент точно за признаване на отцепилата се територия за "държава".

Редактирано от - Локи на 20/11/2007 г/ 19:06:31

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД