:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,731,039
Активни 799
Страници 15,942
За един ден 1,302,066

Ученици протестират срещу орязването на ваканциите

Родители масово се оплакват от "препускане" по материала и огромни домашни
СНИМКА: ИМПАКТ ПРЕС ГРУП
Бъдещите абитуриенти не се отказват да разнообразят учебната седмица с протести срещу матурите. Младежи от Първа езикова гимназия във Варна спукаха стотици балони с надпис "матура" вчера.
Дванайсетокласници от Кюстендил организираха контрастачка срещу намаляването на пролетната и междусрочната ваканция, съобщи "Фокус". Младежите изразили позицията си чрез мълчаливо присъствие в часовете. В тази форма започнаха и учителските протести, проточили се впоследствие в 6-седмична стачка.

Не сме съгласни с орязването на дните за почивка, нито с матурите, заявиха младежите. Те твърдят, че с нищо не са виновни за продължителната стачка и не желаят компенсирането на материала да бъде за тяхна сметка. Гимназистите не искат да пречат на учебния процес, но твърдят, че са решени да се борят докрай. Според учениците от по-малките класове в Кюстендил пък е по-добре учебният материал да се компенсира с намаляване на коледната и пролетната ваканция, а лятната да не се орязва.

Засега протестът в Кюстендил е солова акция. И според координатора на Випуск "Единство" за София Анна Пелова обаче пропуснатите уроци не трябва да се наваксват за сметка на ваканциите. Не е основателно да се протестира, тъй като през април се струпват доста ваканции и не е неразумно, ако те се съкратят, коментира началникът на РИО - Добрич Рина Иванова. Тя съобщи, че в инспектората постъпват оплаквания от родители, че в един час се предават по 2-3 урока. Сигналите са от близки на ученици от основно училище и в гимназията. Подобни оплаквания имаше и във Видин.

Оплаквания за "препускане" из учебния материал в опит да се навакса пропуснатото се получават и в други градове. Шефове на инспекторати коментираха, че целта на преструктурирането е да се навакса в рамките на цялата година. Явно учителите обаче искат да вземат бързо учебния материал, коментираха просветни експерти.

В София е подаден сигнал, че в прогимназиалните класове в 56 СОУ се провеждат три нулеви часа. От РИО уточниха, че ще направят проверка, и посочиха, че не може редовни часове да се изнасят като нулеви. Масови са и сигналите, че учители дават огромни домашни работи. Друг проблем, за който алармират родители на ученици от Софийската математическа гимназия, е, че са писани неизвинени отсъствия по време на стачката. Това е ставало в много училища, защото децата не са знаели при кои учители имат редовни часове и кои стачкуват. В такъв случай родителят трябва да подаде молба до директора.
30
3405
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
30
 Видими 
20 Ноември 2007 06:18
За матурите - ясно - там даскали и ученици протестират против здравия разум.

Крайно ми е любопитно към кого насочват протеста си децата заради извънредното натоварване и натиск, на който са подложени. Вервам, не към министерството.

Претупването на материала ще продължи докато не започнат да режат парите на учителите за подобни своеволия.

Отсъствията? Моите докато бяха в училище, дори и при само един пропуснат час, получавах съобщение на двата си телефона + меил още същия следобед с информация за отсъствието и молба в тридневен срок да изясним причините. Трагично звучи нехайството на директорите у нас, не
намерили време да информират учениците си кой даскал преподава и кой не. И нагли - искат родителите да им пишат молба. Нема оправия.


20 Ноември 2007 06:57
Не oIo, претупването на материала ще го бъде докато родители и общество не поискат сметка от Министерство, Правителство и даже Парламент за 6-седмичното бездействие на децата им. Грамогласността рано сутрин, с която се опитваш да печелиш публика за целия ден, не може да заглуши гласа на разума. А разум и свободно общество са в причинно-следствена връзка. А в свободното общество, недоволните и тези, чиито права са ощетени, имат право на законна стачка. В през изминалите няколко седмици имаше стачки на много места, които наричаме демократична Европа. Неотдавна имаше стачка на учители и в Американски щат. Или желаеш да пренаписваш историята и параметрите, по които се реализира т.нар. демократично общество. Отговорността за непреодоляването на ситуацията със стачката/ не само морална, но и юридическа/ пада върху властимеющите. Така че, преадресирай си недоволството, моля.
20 Ноември 2007 08:44
probuzhdane е напълно прав.
Колкото до матурите - учениците да ме извинят, но матурата показва кой е учил съвестно през годините за средно образование (3 до 5, в зависимост от вида учебно заведение) и кой е лапал мухите.
А матури има и в Шатите, и на Острова - но никой не протестира. И там учениците се гордеят с високите оценки. Защо ли...
20 Ноември 2007 08:48
Протестирали с мълчаливо присъствие в час Че какво да е присъствието като не са си учили и думица не могат да обелят
20 Ноември 2007 08:51
Към непробудилия се!
А ти колкото и да искаш недоволството да не бъде насочено към даскалите, няма да го бъде!Не ви ли стигнаха скъпи учители 6 седмици бездействие, че и сега ще стачкувате пред парламента?Щели да стачкуват само тези, които днес нямали часове.С колко работни дни ви е седмицата господа?Не стига, че работите по 4-5 часа на ден, ами явно сте минали и на 3-дневна работна седмица.Редно е като че ли да получавате и по половин заплатка тогава....
20 Ноември 2007 09:24
Така ли? А те не бяха ли всъщност 6 седмици във ваканция - не са ходили на училище, отпочинали са си? Къде бяха родителите им да упражнят натиск върху проваленото и опасно за България комунистическо-турско правителство, за да се разреши кризата без "седенка" и "разтакаване" Българи, защо сте толкова късопаметни? Не помните ли кой губеше времето на вашите деца сдъс седенки.
кой е виновен за напусналите десетки учители от системата. Знаете ли кой идва на тяхно място. Просто учителите с тази стачка ви предупредиха, опитаха се да ви отворят очите - в това число и за вашите отрочета. А те са колосално разглезени, бележкари, които се опасяват от всяка форма на външна оценка, защото се знаят какви са - прахосали са по кафенетата много повече от 6 седмици.
А защо любимия ви Дани не изръчка просто своите чиновници (повечето от небългарски произход) да посъкратят учебната програма за тази година!? Ааааа, ама трябва да поеме отговорност.

20 Ноември 2007 09:30
Към реалистка!- Познанията Ви в сверата на образованието са толкова реални, че са светъл лъч е мрачния есенен ден. Дерзай!
20 Ноември 2007 10:02
Ами нали това беше целта на учителската стачка - родителите да помислят за кого да гласуват на изборите.Те вече отминаха и никой не се интересува от учителите.Като наближат параламентарните избори пак някой ще се сети за ниските заплати я на учители, я на лекари и т.н. А що се отнася до негодуванието на учениците сега - да са мислили малко по-рано. Учителите къде бяха през лятната ваканция, че не си организираха протестите тогава?С какво са по-добри от другите, че получават коледна и великденска заплата?Колко часа им е работния ден?
20 Ноември 2007 10:39
Daskal!?
А не е ли също толкова реално и още по-добре "осветяващо" днешния не чак толкова мрачен ден присъствието на хора като Вас в сВерата на образованието?!Надявам се, че не преподавате поне по бълг.език и литература....
20 Ноември 2007 10:46
Ех, winnie,
Това ли е най-важното, което има да кажете с първото си мнение тук?
Да се надяваме на по-смислени мнения... и - добре дошъл!...
20 Ноември 2007 10:57
Родители масово се оплакват от "препускане" по материала и огромни домашни
ххх
Това е ефектът на инерцията - след препускането по площадите следва препускането по материала... Ама кой му пука, нали изпълнихме поръката, сега и по 650 лева от догодина... Пей сърце... Да му мислят учениците.
20 Ноември 2007 11:00
Редник,
благодаря Ви за приветствието.Що се отнася до първото ми мнение във форума-да, може би донякъде сте прав в твърдението си..., но бих искал да Ви кажа, че отдавна следя темата, свързана с образованието и нарочно не пуснах постинг по време на стачката, тъй като по лични наблюдения след прочетеното тук в упоменатия 6 седмичен период , смятам, че именно даскалите щяха веднага да се сплотят около окачествяването ми като правокатор.А предходното мнение си позволих да пусна по простата причина, че в много от постингите си именно учителите са тези, които критикуват с недотам цветущи епитети грамотността и образоваността на опонентите си, без същевременно да отбележат множеството пропуски и в своята...Така, че постингът ми не би трябвало да Ви се струва чак толкова повърхностен... Но в крайна сметка мнението си е Ваше и аз не бих си позволил да го оборвам!
20 Ноември 2007 11:04
Доколкото виждам, има светъл лъч в тунела! Директивата е ясна!
Да обесим даскалите и прочие интелигенти. Да оставим само политиците.
Тогава всичко ще ни бъде наред.
Това ли предлагате, драги даскалофоби?
20 Ноември 2007 11:17
Наблюдават се два типа хора, особено около стачката на учителите:
Едните са на принципа на Нане: "Не е важно на мен да ми е добре, важното е на Вуте да е зле". Техният главен аргумент против стачката на учителите е, че и другите получават малко.
Другите се опитват повече или по-малко да избягат от принципа на шопа, който никога не води до нищо добро, а и те праща в един утъкан коловоз на мислене, в който мисъл няма.
20 Ноември 2007 11:22
Вин, - Понякога и господ греши! Сори! Изобразително изкуство братле! Мисля, че отговорът ми Ви задоволява! Добре дошъл във форума и от мен!
20 Ноември 2007 11:46
Уважаеми XYZ, доста сте поограничили нещата -хората, следващи така често цитирания от Вас принцип на Нане оцветени плътно в черно, а другият тип хора, с мисъл, невървящи по утъпканите коловози и напълно подкрепящи стачката на учителите - в бяло..А къде е средата, поне що се отнася до темата за учителската стачка?Бих искал да Ви кажа, че след множество разговори с родители на съученици на дъщеря ми, останах с впечатлението, че повечето хора остават именно в тази златна среда.Те не се противопоставят на стачката и на исканията на учителите, защото ясно осъзнават, че последните са напълно оправдани .Голяма част от тях даже признават задоволството си от факта, че след толкова много търпение се намери част от обществото, която да се надигне срещу мизерията и управляващите, т.е те оценяват единството, солидарността на гилдията..Но кога идва същественият проблем, който кара преподавателите да ги възприемат като свои опоненти?!Когато същите тези хора си позволят да изразят наблюденията си върху това, че част от учителите като че ли не са чак толкова достойни за тази професия....И се започва с баналните клешета от рода на това, че във всяко стадо има мърша.Това, че тези хора са си позволили да изрекат някои истини, които са в противоречие с мнението на учителите, прави ли ги автоматично част от онази немислеща група на Нане, изпълненена със злоба и завист или пък съответно недостойни за причисляване къв втората упомената от вас група?!Те къде влизат по Ваша преценка?
20 Ноември 2007 11:58
Daskala,
Благодаря и на Вас ! И съвсем искрено Ви се извинявам, защото наистина грешката е присъща на всеки от нас. Но тогава просто би трябвало и двата лагера - подкрепящите учителите и несъгласните с техните виждания - да престанат взаимно да си отправят забележки, касаещи грамотността и степента на образованост...И тъй като и аз бях част от хората, разменящи си с форумците подобни хапливи забележки, извинявам Ви се още веднъж!
20 Ноември 2007 12:29
Има и универсално решение. На даскалите се разрешават стачки само между 15 юни и 15 септември.

daskala, пише се "сфера", брато.
20 Ноември 2007 12:33
Оло!
В предишния коментар ли го прочете?
20 Ноември 2007 13:07
Имам само два лесни въпроса към всички "възмутени" от стачката родители:
1. Защо след шест седмици и още две преди това /от 15 септември/, и днес има много родители, които не са купили учебници на децата си? При положение, че през цялата стачка учителите бяха в училище и можеха да дадат нужната информация? И не говоря за тези, които са финансово затруднени... Можеше поне малко от преговора и дори от новия материал да влезе в главите на децата ви, ако им бяхте взели читанките навреме...
2.Защо нямаше масово недоволство и Родителски сдружения миналата година, когато падна нулевата ставка за ДДС върху учебниците? За ваше сведение, това ДДС слага по около два лева върху всеки вид помагало, учебна тетрадка и т.н. належащи неща, които излизат от ВАШИЯ джоб директно!
20 Ноември 2007 13:08
Вярно, winnie©®.

Мерси. Ама не се превъзбуждай.
20 Ноември 2007 13:32
Въпреки че попада малко в страни от темата на журналистическата статия, ще си позволя тук да копирам мое мнение, публикувано късно снощи във форума, което остана непрочетено /може би/ поради късния час. Като благодаря на Julius Caesar за подкрепата, искам да му кажа, че имаме доста различно становище относно матурите тази година. Друго мое мнение на училищна тематика може да прочетете в раздел "Просвета", "Ученическото единство срещу матурите не трогва" - постинг от 16.53 ч. Та ето част от първия ми постинг:
"Що се отнася до матурите, вярвам, че по принцип повишават успеваемостта и перфектно изработена, системата дава положителни резултати. Но изработването на един прецизен и надежден изпит е цяла една наука, и в другите страни водещи методисти и преподаватели, които ще се занимават с изработване на изпити и тестове, учат няколко години магистърска степен по специалността Evaluation and Assessment и когато една голяма армия от такива специалисти изработи един, близо до перфектността, изпит, може да се говори за надеждност и ненапразно стресиране и тенденциозно "закопаване" на ученици, учители, училища и становище за качеството на образованието като цяло. За информация, отделни компоненти на англоезичните международни тестове /напр SAT, TOEFL, Cambridge exams и т.н/ се апробират /trialled/ на предишни изпитни тестови сесии, като не се се вземат предвид в крайната оценка, но изпитваните не знаят кои са точно тези компоненти и си ги решават с пълна концентрация, мотивация и мобилизация. Резултатите се събират, обобщават и анализират, като според броя на справилите се изпитвани, на фона на общия брой на явилите се на изпита на всякъде по света, по определени формули се изчислява степента на трудност на въпроса /E - easy /лесна/, M - medium/средна/, D - difficult/висока степен на трудност/. Абсолютно добре прецизираното наличие на въпроси с различна трудност /отново определена по формули/ ни дава степента на надеждност на изпита. Пак повтарям, че всичко това е предварително тестувано по научен начин върху други изпитвани /нещо подобно, може би се опитаха да направят МОН миналата учебна година/. Това, което здраво куца на този етап в страната ни е липсата на това, което дава друг аспект на надеждността на изпита - огромна база с примерни тестове /не по един - ненадежден - публикуван на сайта на Министерството, подкрепен последните дни и от една папка с най-общо формулирани области, която в момента циркулира по училищата/. Не зная към днешна дата как е в страната, но преди няколко години имаше само един Доктор по гореописаната специалност, завършил в чужбина /не вярвам, че в България тази специалност, дори и в момента, може да се изучава на необходимата научна висота/ и въпреки че беше само един, изпити си се провеждаха и да не ви говоря на какви изпитни практики се нагледах за тези години и колко ненадеждни са оценките, които - по зададените и задължителни за учителя критерии, се пишат на учениците. Така че, матури да, но надеждни и научно подготвени, а не случайно измъдрени, за да се оправдае функционирането и финансирането на една такава структура като изпитен и методичен център или както там го нарекоха. Пак за информация, изпитните центрове на другите страни са си академични бизнес организации с огромни печалби, които, вярвам, се рефинвестират в образованието, както и се връщат на държавата под формата на данъци. По важното, обаче, е че ако не са перфектно изработени и надеждни, никой няма да дава лудите пари за да ги държи /става въпрос за незадължителните изпити/. Интересно е последното изречение в статията, където става ясно, че реалното КПД на задължителното въведените матури е само 5% /т.е 9% - 4%/. Е, заради такова повишаване на успеваемостта не си струва тормозът върху учениците и големите финансови средства, които трябва да се заделят, за да функционира системата добре. Така че, ако ще се борим за подобни 5 процента, по-добре да се откажем още отсега. /Между другото, преди резултатите от тези международно съпоставими тестове (IAEP) да се приемат като надеждни са минали няколко години, през които на тези резултати се е гледало като на експериментални и са нямали никакво отношение към понататъшната съдба на ученика, учителя и училището. Казвам го това, за да се направи сравнение с България с въвеждането на системата - неекспериментално - още от първата година на нейното съществуване."

20 Ноември 2007 13:44
А учениците защо не протестираха срещу това че изпускат материал, а срещу орязването на почивката им. Ще са щастливи ако са пропуснали месец училище, без реално да съзнават всъщност какво са пропуснали. Училището е много повече от досадно задължение, но за съжаление човек узрява за тази мисъл твърде късно.
20 Ноември 2007 13:45
Гледам на снимката и някакъв "черен брат" протестира
20 Ноември 2007 15:22




Най-интересното е, че повечето инспекторати вече съобщиха - няма да има намаляване на ваканциите.
Реалистката, вчера писах - озлобена, вярваща, че нейното гардже е най-хубаво, знаеща, че то нищо не знае и не се знае кога ще знае...Защо, реалистке, не се замислиш, преди да заизливаш зелени потоци жлъч? Наистина - дайте да избием даскалите и да оставим само политиците.
П.П. А защо Акнатонката изчезна нещо? Дали е заета във фирмите си в Испания, Скандинавия, Марс? Или просто е временно консервирана, докато на МОН потрябва медийна атака? Не, че ми липсва - простотия има навред около нас. Просто питам. Реалистката се опитва да я замени. Успешно.
20 Ноември 2007 21:22
Матури е имало винаги при завършване на гимназиалното образование.Но за каква обективност при оценката може да се говори след като учителите по един и същ предмет използват различни учебни материали (от различни издателства).Защо е необходимо учениците да носят учебници по всички предмети + учебни помагала, което е непосилна тяжаст за младия организъм?Преподавания материал по всички предмети да включва само основното и важното, което да се вмести най-много в 6 часов учебен ден, в обратен случай се получава, че те (учениците) "работят" повече от 8 часа.
20 Ноември 2007 21:37
Какво ще кажете за стачката във Франция? Ще имаме ли и ние някога нашата Бастилия?
20 Ноември 2007 21:51
daskala
[Златен]
от Bulgaria

Общо мнения: 1220
Какво ще кажете за стачката във Франция? Ще имаме ли и ние някога нашата Бастилия?
'
Иска ти се тълпа лумпени да разбие Централният софийски затвор?
20 Ноември 2007 22:35
Ако не греша, драги приятелю, вече имаме прецедент - тълпи лумпени са разбивали затворите на 6 септември 1944 година.
20 Ноември 2007 22:42
Ако трябва да бъдем още по-точни, имаме прецедент и от зимата на 97-ма.
Както и да е - мисълта ми е, че нито една революция не е постигнала целите си.
Така, че по-добре еволюция, вместо революция!

Редактирано от - rki на 20/11/2007 г/ 22:43:19

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД