Последният подлез на бул. "България" преди Околовръстното на София е потънал във вода. Обозначителни табели обаче липсват. |
От неделя продължава бедственото положение в община Раднево. Енергийната система вчера бе пред срив, тъй като бяха наводнени съоръжения, машини и част от три рудника на "Мини Марица-изток". Те преустановиха подаването на въглища за ТЕЦ-овете "Марица-изток" 2 и 3 и единствената брикетна фабрика у нас - "Брикел". В момента двата ТЕЦ-а произвеждат около 40% от еленергията у нас.
"Складовете ни са пълни с въглища", заявиха от ТЕЦ "Марица-изток" 2. В централата работят 5 от общо осемте блока, два са спрени за рехабилитация, а един се подготвя за работа и ще се включи тази нощ, допълниха оттам. Главният инженер на брикетната фабрика Тотьо Кушкиев се оплака, че въглищата са достатъчни само за 3-4 дни.
"Няма нищо притеснително, трябва да вали по този начин цели 2 седмици, за да се стигне до прекъсване на производството на електроенергия", каза главният диспечер на енергийната ни система Митьо Христозов. Според него в мините са взети мерки и след обявено извънредно положение производството на въглища вероятно ще бъде възстановено за ден-два.
Къщи и дворове в Гълъбово бяха наводнени, а дигата на язовира бе подсилена с чували с пясък. Пътищата от Стара Загора към Казанлък и Сливен бяха затворени. По данни на "Гражданска защита" за последните две денонощия там са паднали до 160 л на квадратен метър.
Около 100 дка земеделска земя и 10 къщи бяха наводнени и в община Димитровград. В Бургаска област пък три общини останаха без ток. Без ток и вода бяха и осем села в Пловдивско, водозахранването бе прекъснато и в Калофер. Повече от 30 къщи бяха наводнени в Кърджали и околните села, един мост беше отнесен от придошлата вода. Преливат язовирите "Кърджали" и "Студен кладенец". Това се случи и с язовира в сливенското с. Николаево.
Наближава критичната си точка и р. Янтра край Велико Търново. Дънери и клони затрудняват оттичането на реката в района на Дълга лъка и екип на "Гражданска защита" е започнал разчистване. Все още има свободен обем в язовирите "Йовковци" и "Александър Стамболийски".
Защитната стена на р. Марица до пета палата на Пловдивския панаир, която се намира в центъра на града, пропадна с около 15 метра. Няма опасност реката да прелее, но градът все пак се оказа под вода, след като за последното денонощие в областта паднаха между 16 и 65 литра на кв. м. Подлезите се наводниха, а по улиците се стича вода, което накара новият управленски екип в общината да изчисли, че максимално бързо трябва да бъдат изградени 165 нови шахти. За това в общинския бюджет трябва да се заделят около 100 хил. лв.
Заради повишеното ниво на р. Марица в Хасково областният управител Райна Йовчева поиска военна помощ. От местното ВиК заявиха, че канализационната мрежа в града не може да поеме големите количества. Реката излезе от руслото си в Свиленград, а придошлата вода срути стена на къща в Харманли. След скъсване на язовирна дига в с.Троян бяха залети къщи и дворове.
Вятър със скорост 12-15 м/сек пък затвори пристанищата във Варна и Бургас. Частично запушване на шахти имаше в Сливен, където бе наводнен и домът за деца с умствена изостаналост "Св. Стилиян детепазител".
------
ОБЕЩАНИЕ
Почистването на канализацията и корекция на коритата на реките ще са едно от първите неща, с които ще се заеме столичният кмет Бойко Борисов. "Това не е приоритет, а предизвикателство", обясни Борисов. Според него София е градена, без да се прави инфраструктура, а основни квартали са без канализация, което не подхожда на европейска столица. Кметът вече имал уговорка със строителния министър Асен Гагаузов, който обещал 100 млн. лв. догодина за корекция на реките Владайска и Искър.