:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,727,269
Активни 582
Страници 12,172
За един ден 1,302,066

Автозастраховката плавно поскъпва

Компаниите премахват най-евтините полици за "Гражданска отговорност", но дават различни бонуси за шофьорите
Въпреки мощната кампания, подготвяща пазара за драстично поскъпване на застраховката "Гражданска отговорност", скокът на цените поне засега не се състоя.

От вчера няколко дружества промениха тарифите си, но разликата в сравнение с миналата година не е голяма. Някои компании обаче са се отказали от практиката да продават по-евтини полици на шофьори, които нямат намерение да напускат страната.



"Български имоти" например преди предлагаше застраховката за коли до 1800 куб. см по 99 лв. само за България и по 139 лв. за целия ЕС, а сега има само една цена и тя е 139 лв.

"Булстрад" пък предлагат разнопосочни промени - за коли до 1500 куб. см има повишение от 118 на 132 лева. За по-мощните двигатели обаче цените се понижават. За 2007 г. за автомобилите над 2000 куб. см полицата с европейско покритие е струвала 218 лева, а новата оферта на "Булстрад" е 142 лв. за МПС до 2500 куб. см и 192 лв. за най-големите.

От месеци няколко компании настойчиво предупреждават, че полиците у нас са прекалено евтини и че за 2008 г. ще има сериозно повишение. Големият удар за шофьорите се очакваше след 15 ноември. Комисията за финансов надзор бе посочила тази дата като краен срок за 6 дружества да коригират разчетите си за цените на автозастраховката. Тя се мотивира, че при бъдещи инциденти в чужбина застрахователите трябва да плащат огромни обезщетения и при ниските цени на "Гражданска отговорност" има опасност да останат без средства. КФН отказа да посочи кои са предупредените, но засега драстично поскъпване няма.

В битка за пазара компаниите предлагат и различни отстъпки. "Булинс" прави отбив с 10-15% на шофьори, които не са причинявали катастрофи през последните 3 години. "Армеец" пък предлага 15 % отстъпка за почти всички областни градове без София, Варна, Бургас и Пловдив за сключени тази година застраховки.

Някои компании искат клиентите да доплащат по 11.40 лв. за стикер и за контролен талон, който доказва застраховката. Толкова била цената, определена от Комисията за финансов надзор. Други твърдят, че отделно трябва да се броят 10 лева за вноска в Гаранционния фонд.

От КФН поясниха, че застрахователите трябва да включват всички тези суми в общата цена на застраховката.

Въпреки повишението на цените на практика сегашните застраховки струват доста по-евтино, отколкото преди се плащаше за "Гражданската отговорност" и "Зелената карта". От 1 януари 2007 г. задължителната автозастраховка важи за целия ЕС, като по този начин заменя зелената карта. Тя струваше около 70 евро, а сега издаването на стикер за зелена карта към "Гражданската отговорност" е от няколко лева за страните от ЕС до около 50 лв. годишно за трети страни като Македония, Югославия, Турция и др.

Актуални цени на "Гражданска отговорност" (в лева, за 1 година)

за кола"ДЗИ Общо застраховане"Булинс*ЕвроинсАрмеецДженералиБългарски имоти
до 1500 куб. см10596133154149139
до 2000 куб. см128.40120133214149141
до 2500 куб. см159.60145146252160141
над 2500 куб. см190.80170312312219270

Уточнения:
*Посочените цени на "Булинс" са за застраховка "Гражданска отговорност", важат само за България.
*Първата посочена цена за застраховка ГО на "Евроинс" е валидна до 1800 куб. см.
73
5274
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
73
 Видими 
20 Ноември 2007 04:36

Добре де, като казват, че евтино било и имало опасност да фалират, защо не изкарат подробни и точни данни??? След като е задължително, мисля че имаме право да знаем как стоят реално нещата! Или трябва да вярваме на думата им на експерти и на презумпцията, че мислят и за интересите на застрахованите?! Тцъ! Аз не вярвам в тази презумпция! Напротив, аз вярвам в точно обратната - че хората в КФН са хора от бранша и ако един ден спрат да работят в КФН, те ще отидат точно в някоя от тези компании, които сега трябва да "надзирават". А някои от тях сигурно даже са и били там. Така че, единственият начин да спечелят доверие е да публикуват точни и подробни данни (без да ги смесват с другите автомобилни застраховки (каско), както май имаше такива опити наскоро). Това се нарича прозрачност! И ако го правят няколко години, може и да започнем да вярваме, че наистина мислят и за плащащите. Така се гради доверие. Обратното ражда само съмнения. И не ме интересуват доводи за търговска тайна. Да намерят начин (напп. чрез обобщаване) да я скрият. Или ако не могат, пак казвам, не ме интересува. Който иска гарантирани обществени средства ще трябва да осигури и прозрачност. Ако не му харесва - да не се занимава с тази застраховка, а само с незадължителни.


________________________________
Морал - това са интересите на другите
20 Ноември 2007 05:35
Тази застраховка е скъпа защого се базира на репресията.Ако, както леше преди две години, се окаже, че репресията не е ефективна какво ще стане?
20 Ноември 2007 07:58
Явно не сте гледали онова юпи по ТВ дето ни обясни, че примрно, ако един туземец удари с москвича си примерно немец немате си представа колко требе да плати застрахователя и сега от где пари? а де? е, от туземците! анадъм?
20 Ноември 2007 08:05
Сократ е прав. Нека КФН наистина да покаже реални цифри - приходи на застрахователните компании от ГО, и изплатени застрахователни премии. И истината ще излезе наяве. Защото преди около месец финансовият министър ей така, между другото, се изцепи по радио "Хоризонт" че...за 2006 година тази разлика (уточнявам - само за ГО!) е около 60 000 000 лева.
Е, къде е истината? Хайде стига оправдаване с ЕС...
20 Ноември 2007 08:20
Каква истина искате - ами огледайте се - банка до банка, застраховател до застраховател...
Искате ясни сметки - днес за застраховките, утре за хляба, за тока, за бензина, за оръжейните сделки... е, надявайте се...
20 Ноември 2007 08:30
"Ако имах чук"

20 Ноември 2007 10:16
то си се изчислява. Приходи - покрити щети + комисиона = цена
Така че си се смята коко е вероятноста чисто статистически си има и диаграми и коефициенти на риска и т.н..
Само дето тия науки не виреят из балканските гета май
20 Ноември 2007 10:20
ЦЕЗАРЕ, КФН трябва наистина да следи каква е нормата на печалбата от всяка застраховка поотделно. Защото наистина ГО носи огромни печалби, които далеч надхвърлят приетата за нормална в ЕС 20 %. И това е така, защото застрахователите масово не спазват сключените договори с клиентите. ПРИМЕР: Във всяка полица е указано, че застрахователят носи неимуществена отговорност до 700 000 лв. или нещо от този размер. Питам, колко наследници на убити български граждани са получили подобна сума ???
Ама, ще кажат, съдът толкова е присъдил! Е, какво излиза, че животът на един българин струва 10 пъти по-малко от живота на всеки един европеец?! Застраховането в Балгария се зачена от мутри и партийно-комсомолска сволоч, но инак е много точна и сериозна наука. Актюерството е най-сложната дейност в една застрахователна компание и има за цел да направи цената на полиците максимално поносима и за клиентите и за застрахователя, без да позволява на която и да е от двете страни да се облагодетелства извънредно. Но г-жа Ралица Агаин е същата ниска топка в бранша, каквато беше и емблематичното протеже на Костов и лябовник на Агов - Васко Манекена.
20 Ноември 2007 10:29
Застрахователните са мафия навсякъде по света. Дъй де, официален рекет, а да не стигате да си вземате парите от тях. После и вноските вдигат.
20 Ноември 2007 10:44

Актюерството е най-сложната дейност в една застрахователна компание и има за цел да направи цената на полиците максимално поносима и за клиентите и за застрахователя

Не знам какво е актюерство, но знам, че както и всички частни дружества, така и застрахователните имат една единствена цел - максимална печалба (а не поносимост за клиентите или нещо друго)! В тази връзка и противно на очакваното, застрахователния бранш има интерес да вдига изплащаните обезщетения, като най-лесно се вдига цената на човешкия живот. Защо? Много просто: 20% от 1 млн. са 200 хиляди, а от 10 млн. са два милиона. Т.е. ние поглеждаме и на пръв поглед си казваме, е 20% е нормална печалба. Но в действителност важни са не само процентите, а и абсолютните стойности! С други думи, ако трябва да има прозрачност, то трябва неминуемо да има и дебат колко струва един човешки живот!!! Като не забравяме, че тази цена, всички ние ще я плащаме! Сега не искам да кажа, че цената трябва да е ниска, но не трябва и да се прекалява. В края на краищата човешкия живот е безценен и самата идея за такава цена издиша. Но, все пак, едно обезщетение за човешки живот има и своята практическа полза (за роднините на починалия). От друга страна обаче, не може да се искат космически суми. Още по-малко заради автомобилна злополука. В края на краищата, ако някой толкова много си цени живота, да не се вози в кола или да внимава повече (как пресича и къде стои). Защото пак казвам, цената я плащаме всички, а от раздутите нива печелят единици! Пример - САЩ. Там са достигнали завидни висоти в оценката на човешкия живот и несъменено застрахователите печелят сериозно от това.

________________________________
Морал - това са интересите на другите

Редактирано от - Сократ XII на 20/11/2007 г/ 10:47:47

20 Ноември 2007 10:56
Е, какво излиза, че животът на един българин струва 10 пъти по-малко от живота на всеки един европеец?!


Да, Пикачу, точно така. Чак сега ли го разбираш ?
20 Ноември 2007 11:23
Всъщност някой знае ли какво обезщетение дават европейските застрахователи при смърт? Аман от разбирачи...
20 Ноември 2007 12:17
Плавен растеж на БВП.
20 Ноември 2007 12:21
"Плавното покачване", може да бъде оправдано само ако има статистика (в колко ПТП на територията на България български шофьори са катастрофирали с чужденци). Поне 90% от редовно регистрираните български автомобили никога не са пресичали границите на страната.
20 Ноември 2007 12:26
Понеже имаше експертни оценки, че "нормалната печалба е 20%" и че застрахователите прибирали едни 60 млн от разликата между събрано и изплатени обезщетения, бих искал да обърнете внимание на следното
Около 3 млн регистрирани превозни средства по 120 лева средна застраховка ГО прави около 360 млн. лева. 20 % "нормална печалба" от тях прави 72 млн или приблизително толкова колкото са спечелили застрахователите. Спечелили не е точната дума, защото с тези пари покриват разходите си за дейността. Но това е друга тема.
По-важното е, че плащаните обезщетения в България наистина са ниски. И всъщност обезщетенията за смърт са доста по-близки до европейските, отколкото обезщетенията за телесна повреда. Дори обезщетенията за материални щети са по-ниски. Един любопитен случай - в Германия преди време един ТИР цистерна падна от един мост и се взриви, като щетите за възстановяването на мост бяха към 10-20 млн евро. Все пак хората пострадали в катастрофи имат нужда от подобаващо обезщетение, защото медицината може да прави чудеса и всеки пострадал има ПРАВОТО на най-доброто за да се възстанови. Често това най-добро не е в България, за съжаление. Освен това, тези които остават с травми за цял живот имат нужда от помощта, защото живота на инвалидите в България е много по-труден отколкото на другите и отколкото в другите страни.
Затова според мен застрахователите трябва да бъдат преследвани за изплащането на по-високи обезщетения. Мисля, че за това трябва да се промени и нормативната уредба. И ако са вярни данните за "нормалната печалба" на застрахователите, то би трябвало да следват нови увеличения и изглежда само конкуренцията задържа цената ниска.
Това, че за много българи цената е непосилно висока, не означава, че трябва да се отказваме от подобаващите обезщетения. Това означава, че много българи с покупката на автомобил са надскочили финансовите възможности.
Съжалявам, ама андрешковото поведение не винаги е от полза на обществото.

20 Ноември 2007 12:31
Но ако проследим отсъжданията на българските съдилища за случаите на неимуществени вреди (смърт, трайна и временна нетрудобспособност), застраховката трябва да стане лев и половина.
20 Ноември 2007 12:37

По-важното е, че плащаните обезщетения в България наистина са ниски.

Веднага давам личен пример. Колата ми пострада леко не по моя вина. Застрахователя на виновника ми изплати 850 лв., а аз направих ремонта за около 250-300 лв.

sasoss, я кажи, ти в КФН ли работиш или в застрахователна компания?


________________________________
Морал - това са интересите на другите
20 Ноември 2007 12:37
Ами затова трябва да се търси справедливото обезщетение докрай. Освен през съдебните инстанции и чрез обществен натиск за промяна на нормативните уредби. Но не и като анрешковци да ревем, че ни увеличават годишния разход с 20-30 лева.
20 Ноември 2007 12:39

обществен натиск за промяна на нормативните уредби

Ех как обичат всички държавата да им осигури приходи. Просто не е за вярване...


________________________________
Морал - това са интересите на другите
20 Ноември 2007 12:40
Това предполага да станем народ от данъчни. Тогава Андрешковците ще са малцинство. Надей се.
20 Ноември 2007 12:40
72 милиона не е печалба на застрахователите, а комисиони за паразитиращите върху гърба на принудения насила да плаща отруден български народ застрахователни брокерчета.
А за даскалите пари нема.
20 Ноември 2007 12:44
е в т и н и С А и Б Е Н З И Н А е Е В Т И Н [/quote]

20 Ноември 2007 12:47
Нито в КФН, нито в застрахователна компания.
Но мой близък пострада в пътен инцидент. Освен това въпреки напъните на общини и държава за козметични промени, инвалидите продължават да се чувстват като аутсайдери в обществото ни. А също медицината прави чудеса особено извън България, но за съжаление срещу доста пари.
Други въпроси? Ако нямаш, ти пожелавам да не ти се случва ти или твои близки да пострадат, за да не разбереш съвсем отблизо значението на обезщетението. Нямам предвид тенекиите...
20 Ноември 2007 12:51

Добре де, аз не съм против! Но както казах и в началото, нека да видим колко и за какво са изплатени. Това е! Искам прозрачност!!! След това вече можем да говорим. Иначе ти викаш малко е, аз викам много е и оправия няма!


________________________________
Морал - това са интересите на другите
20 Ноември 2007 12:56
Сократ,
Изглежда съм те надценил... По-лесно е да си Андрешко - да спестиш някой лев сега, а после да му мислиш за последствията...
Не държавата, а виновния или застархователя, поел отговорността вместо виновния. И ако държавата, чрез съдебната си система и уредба не гарантира изпълнението на задълженията, има да чакаш виновната страна да си изпълни задълженията. Пък и каква полза от държавата.
20 Ноември 2007 13:00

Изплъзваш се с общи приказки. Както и да е... друго не съм и очаквал.


________________________________
Морал - това са интересите на другите
20 Ноември 2007 13:12
Проблемът е, че застраховката "Гражданска Отговорност" е ЗАДЪЛЖИТЕЛНА, а застрахователите са ЧАСТНИ фирми! Нормалното, редното и справедливото е: щом Държавата ЗАДЪЛЖАВА за застраховки- Държавата да е Застрахователят по задължителните застраховки и тя да носи риска, и за нея да е Печалбата! При това, Държавата никога НЕ фалира- Държавата е най-сигурния Застраховател! А който иска ДОПЪЛНИТЕЛНО и ДОБРОВОЛНО да се ПРЕзастрахова- да ходи при частни застрахователи!

Редактирано от - paragraph39 на 20/11/2007 г/ 13:15:26

20 Ноември 2007 13:14
По въпроса дали е малко или много.
Принципът е медицината да направи максималното възможно, а което не може да бъде обезщетен пострадалия. Лечението на тежко пострадал може да се проточи и години. Може да е изключитено сложно и скъпо. В нормалните страни в такива случаи е нормално да бъде потърсено най-доброто решение, дори ако трябва да бъде транспортиран пострадалия до друга страна. Само си представи какви пари би струвал специален полет от България до Германия. Една протеза може да струва 10-20-30 хиляди евро. Освен това съм виждал болнично отделение, където някои от пациентите са от години там.
Малко са ако те засяга лично, много са ако не те засяга. Но на никой не му е гарантирано, че няма да се случи. Пък и като видиш инвалид по улиците в България също можеш да си зададеш въпроса.
20 Ноември 2007 13:17
SASSOS, интересно е как поставяш гражданите в позиция "партер" - "правите се на Андрешковци като ви вдигат разходите". Кой ги вдига тия разходи ? Във всеки случай не е Дедо Господ, вдигат ги самите застрахователи. И то във едни двустранни договори за ГО, които , забележи, държавата е решила, че трябва да са задължителни. Това би било добре, ако Държавата продължи да изпълнява функциите си и наложи контрол върху нормата на печалба на единия субект в този задължителен договор - в случая това е застрахователя. Ако той при старите условия, нива на застрахователни премии и квота на щеттата ( или процента на платените обезщетение отнесен към приходите от премии) прави 80 - 90 % печалба, то застрахователната премия трябва дори да бъде намалена!
20 Ноември 2007 13:24

Единственият положителен смисъл на задължителната застраховка за коли е да се направи ПРОГРЕСИРАЩА.Тоест-след нарушение да се вдига и то с много/но и да няма корупция при пътната полиция, нали/

Другото, както и да го въртите в съзнанието си и приказката си е чист рекет и узаконена мафия.
20 Ноември 2007 13:24
На тази държава така и харесва.
Всъщност задължителната застраховка ГО е един косвен данък, който тя ни събира чрез застрахователите. За което им оставя комисионна.
20 Ноември 2007 13:26
SASSOS,
Тук става въпрос за ДРУГО!
Застраховката "Гражданска Отговорност" покрива щети, нанасени другиму, но само до ОПРЕДЕЛЕН Размер на щетите! За щети НАД този размер остава общата Възможност за обезщетяване по СЪДЕБЕН път- който включва и доброволно Споразумение/съдебно или извънсъдебно/ между Причинител на Щета и Пострадал/Ощетен/!
Сиреч, ако Съдебната система е читава и бърза- НЯМА да има проблеми с ПЪЛНОТО Обезщетяване на пострадалите при ПТП!
Но, очевидно и очевадно, частните застрахователи НЯМАТ интерес от читава и бърза Съдебна система в този случай- би им обезсмислила бизнеса!!!
20 Ноември 2007 13:27

Параграф 39, Напълно съм за (задължителното да е държавно)!

сасосс, казах го и преди - не съм против! Само че искам да има прозрачност и да се знае за кое колко е платено. Ти против ли си?

А ката повдигаш въпроса за цената на лечението ето как ги виждам аз тук нещата:
1. Казваш лечението скъпо - дай да вдигнем застраховките. ОК. Вдигаме ги.
2. Лечителите си казват - абе я дай да вземем повече пари - застраховките ги покриват. Вдигат ги.
3. В един момент парите пак почват да не стигат и застрахователите пак почват да искат още пари.
4. Отиваме в т. 1 и повтаряме цикъла.
И така докато почнем да даваме за здравеопазване примерно 15% от БВП. Тогава все пак се освестваме и почваме да се чудим к'во да праим.


________________________________
Морал - това са интересите на другите
20 Ноември 2007 13:38
Защо да се изплъзвам с общи приказки?
Ако мислиш, че обезщетението ти трябва да е половин милион и застрахователя ти иска да те обезщети с 50000, нормално е да стигнете до съд. И лошото е, ако държавата е регламентирала обезщетение 5000. В този случай може би се сещаш как ще завърши спора със застрахователя. Опасявам се, че нещо подобно е ситуацията в България.
Всъщност тази практика я има в повечето европейски страни, с тази разлика, че обезщетенията са съобразени с реалността. Мисля, че и Doctora това има предвид.
20 Ноември 2007 13:47
Имах какво да кажа, ама Doctora
по всички пунктове ме е изпреварил

За да е прогресираща трябва колата (МПС, за което сега се плаща ГО) да върви в комплект с шофьорите, които ще я карат и да има база с нарушенията на шофьорите. В Канада след като те хванат един-два пъти на по бира (буквално) никой не те застрахова, т.е. книжката на трупчета ....
20 Ноември 2007 14:05
Някой правилно зададе въпроса за цената на живота на българина. Кой трябва да се произнесе, ако не държавата. Защото , както се вижда , щом опре до родните съдилища, те доста се озъртат преди да се произнесат. И щом от едната страна стои разплаканата и смазана от скръб рода на убития, а от другата лукаво им намигват добре облечени господа от застрахователния бранш, познайте какво ще отсъдят. Впрочем добре облечените си имат яко лоби в Парламента, та си плащат направо за законите.
20 Ноември 2007 14:08
Сократ,
Не исках да стигам до такива подробности, защото са малко цинични, но все пак са част системата.
В една европейска страна всяко увреждане се оценява с точки по една таблица. Загубиш око - 20 точки, загубиш 2 - 40 точки. Всяка година държавата определя 1 точка за съответната възраст какво обезщетение носи. Около съответната сума, която се получава пострадалия и застрахователя могат да се договарят. Ако не стигнат до споразумение съда ще определи обезщетението, което пак ще е около съответната сума. В България системата е по-друга и се определя процент на инвалидност (не съм сигурен за термина), на базата на който се определя обезщетението. Но основаната разлика е, че в момента държавата е определила много ниски обезщетения за съответните проценти и дори да стигнеш до съд, съда ще се съобрази с вече определения от държавата размер на обезщетение.
А колкото до болничното лечение - всяка болница си има ценоразпис, по който лекуват всички. Вече е подробност към кого изпращат сметката - към здравна каса, към застраховател или към частно лице. Освен това застрахователите си имат експерти медицински лица, които също следят за процеса на лечението.
===
Между другото съм съгласен с теб за прозрачността.

Редактирано от - sasoss на 20/11/2007 г/ 14:13:38

20 Ноември 2007 14:17

Логично е държавата да определи ниска цена за човешкия живот. Защото, както казах, тая цена се плаща!!! Не от някой друг, а от нас. От всеки от нас. И ако стандарта ни на живот е нисък, вдигането на тази цена няма да го подобри! Напротив, това (ще) е още един данък. Значи първото е стандарта на живот, а след това останалото.


________________________________
Морал - това са интересите на другите
20 Ноември 2007 14:24
СОКРАТ Х//,
Другият АБСУРД/недостатък- в ущърб на застрахованите!/ е, че "вещите лица"/Оценителите/ на Щетите по застрхователни събития са ВЪТРЕШНИ лица на Застрахователите/по договор с тях, или на щат/- което ги прави ЗАВИСИМИ от Застрахователите!
Редно би било, в такива случаи, да се ползват, единствено и само, НЕЗАВИСИМИТЕ "заклети"/!/ Вещи Лица към Съдебната система- тъй като те носят НАКАЗАТЕЛНА отговорност за Заключенията си!
20 Ноември 2007 14:29
Всъщност някой знае ли какво обезщетение дават европейските застрахователи при смърт? Аман от разбирачи...

sassos, така е! И аз викам аман, ама няма кой да чуе. А многознайковците си плямпат на едро без да мислят. За да не съм голословен ще дам данните от една моя застраховка за едно мое автомобилче - Ситроенче от малките. По случайност документите му се оказаха на бюрото ми. Та, какво покрива застраховката му: Гражданска Отговорност - 1.200.000 евро, смърт или трайна нетрудоспособност на пътниците в колата при вина на другата страна - по 10.000 евро на пътник, разходи за третиране при ПТП - по 1000 евро на пътник, счупване на стъкло - 750 евро, асистенция на пътя - постоянна с неограничен брой км, юридическа защита при ПТП. Цена (премия): 168.10 евро.
Прилага се задължително системата Бонус-Малус. Застрахователната полица е оформена предварително като Зелена карта и е валидна в целия ЕС.
Това е! И съм сигурен, че случи ли се нещо (Не дай Боже!) разчитам на нея без да мисля! И всеки друг е като мен! Почти като у нас, нали...?
20 Ноември 2007 14:47
Колеги,
всичко това го има и у нас. Всяка застрахователна компания има сборник документи с оценка на трайната нетрудоспособност. Има система бонус-малус, има лимити (на две или три нива), но не това е темата. Просто при сегашния икономически хал на българина, задължителната застраховка и нейното "плавно" покачване имат характера на държавен рекет.
А иначе..аз сключвам всяка година (още преди да стане задължителна ) и ГО и пълно Автокаско. Но това е мой личен избор.


Колкото до оценяването - естествено то се прави и при сключване на застраховката и при реализиране на застрахователното събитие от вещо лице (лекар-съветник) на компанията. Ако случаят попадне в съда -там си има списък на експерти също. Ако се налага - прави се и тройна експертиза. Не дай Боже!


За двойните стандарти - преди години застрахован от компанията в която работех нашенец, беше ударен жестоко от холандец на територията на Германия. Точиха изплащането на щетата цели 8 години. А човекът се инвалидизира напълно (първа група с придружител). Платиха му 50 000 долара. Пъти по-малко от расов кон.
20 Ноември 2007 14:51
Логично е държавата да определи ниска цена за човешкия живот.


Сократе, логично е само в тази държава. И дори и личи.
20 Ноември 2007 14:54
Сократ,
Да така е. И след като е нисък стандарта, не би следвало да ползваме автомобили. Следователно няма никакъв проблем с високите/ниски обезщетения и застраховки. Като стане по-висок стандарта, тогава и автомобил за българина, барабар със съответните застраховки и обезщетения.
Сега какво се получава? Всеки като се види с малко пари и хоп купи си някоя трошка, без да се замисля, че следват разходи за застраховки, винетки и прочие. Като му опре да ги плаща, започва големия рев колко високи били и колко беден бил българина.
Освен това цената на човешкия живот се плаща от виновната страна, а не всички нас. И вероятно не си разбрал, че обезщетението не е заради вдигането на стандарта на живот на някого, а за да обезщети някого за това, което е имал и повече няма да има.
20 Ноември 2007 15:01
При сегашния икономически хал на българина имаме 3 млн регистрирани автомобила, но нямаме пари за застраховки... Нещо не се връзва, нали?
20 Ноември 2007 15:05

цената на човешкия живот се плаща от виновната страна, а не всички нас

Е как така, сасосс?! Нали зад виновния стои застрахователя, а той взема от всички нас за да плати (вместо виновния)?! Или може би застрахователите са някакви магьосници дето парите ги копат?


________________________________
Морал - това са интересите на другите
20 Ноември 2007 15:09
sass,
Темата е достатъчно дълго дъвкана, а аргументите ти са фалшиви.
Знаеш ли в коя страна правят най-много на брой (и средно на глава от населението) имплантации на силиконови цици и корекции на дупе тип "Дженифър Лопес"? В страната на фавелите.


И в Германия мнозина биха могли да си купят "Мерцедес". Но не го правят, защото им излиза скъпо издръжката. В това число- и застраховката. А ние сме държавата с най-грохнал автопарк в ЕС. Нищо че отчетите на автотърговците са бодри.
20 Ноември 2007 15:14
Уточнения:
*Посочените цени на "Булинс" са за застраховка "Гражданска отговорност", важат само за България.

А за ДЗИ защо не е уточнено? Миналата седмица ходих при тях и ми казаха тези цени за в България, за зелена карта + около 40.
20 Ноември 2007 15:35
sassos,
При сегашния икономически хал на българина имаме 3 млн регистрирани автомобила, но нямаме пари за застраховки... Нещо не се връзва, нали?


Връзва си се идеално като се има предвид, че автопаркът ни е със средна възраст 17год.
20 Ноември 2007 15:51
Грешиш, Сократе, застрахователите сключват сделка с произтичащите от нея рискове.
Doctore,
Защо да са фалшиви?! Напротив, по стечение на обстоятелствата се запознах много отблизо с нещата. Да започнем отново, ако искаш, пък ти ми казвай кое е фалшивото
1. 3 млн. регистрирани автомобила. През последните години се регистрират по 300 и повече автомобила. (При 7 млн. население, това означава, че българина е много беден - това между другото)
2. Прихода на застрахователите би трябвало да е между 300-400 млн. лева
3. Някой спомена, че разликата между прихода и платените обезщетения е 60 млн. лева.
4. В България обезщетенията са доста по-ниски от тези в ЕС и би трябвало да се увеличат.
5. В България процента на злополуките е по-висок от средния за ЕС (ти си запознат с актюерството или както там беше, ти кажи какво означава това)
На базата на това, аз правя извода, че застраховките ГО ще се увеличават още.
А ти какъв извод правиш?

20 Ноември 2007 16:06
Продадените нови автомобили за 2006 са 45000. За 2007 имало ръст от 25 %. Още ли ти се връзва сметката?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД