:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,763,251
Активни 518
Страници 19,718
За един ден 1,302,066

Жежки дебати за обхвата на плоския данък

Депутати спорят за необлагаемия минимум и облекченията
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Въпреки че е подложен на депутатски огън и от ляво, и от дясно, министърът на финансите Пламен Орешарски показва отлична бойна форма в парламента при обсъждането на данъчните закони.
Защо Германия и Франция не въвеждат плосък данък и трябва ли България да се сравнява с Монголия и Киргизстан. За това спориха ожесточено депутатите вчера. Внесеният от правителството проект, който трябва да бъде гласуван днес на първо четене, предвижда от Нова година всички доходи на гражданите - заплати, хонорари, граждански договори, наеми и др., да се облагат с еднаква ставка - 10%, независимо дали са 200 или 20 000 лв.

Кабинетът предлага да няма необлагаем минимум и да отпаднат данъчните намаления за родителите. Точно тези два детайла бяха най-критикувани от депутатите, защото ще засегнат най-вече хората с по-ниски доходи. От ОДС настояват да има 220 лв. необлагаем минимум. Министър Пламен Орешарски призна, че някои страни, въвели плосък данък, са запазили необлагаемия минимум, тъй като са избрали доста по-висока ставка. Той посочи, че в Литва, Латвия и Естония например налогът върху доходите е над 20%.

Министърът обясни, че ако се запази данъчната отстъпка за отглеждано дете, догодина тя ще е едва 3.50 лв. месечно. Правителството било готово да насърчи родителите по друг начин - като вдигне детските добавки. Сега добавката е 18 - 20 лв. за хлапе и се полага само на семейства с ниски доходи - до 200 лв. на калпак. Кабинетът предлага стимулът от Нова година да стане 30 лв. за дете и прагът за доходите да се качи на 250 лв.

По-късно ПГ на Коалиция за България реши на заседание снощи да подкрепи закона за доходите на физическите лица, с който се въвежда плоският данък. Ще се създаде работна група, която да предвиди мерки за компенсиране на хората с по-ниски доходи, се договориха депутатите. "Няма да допуснем намаляване на доходите, не престават разговорите и с работодателите", заяви шефът на лявата ПГ Михаил Миков.

Трима депутати от Коалиция за България се заканиха, че ще гласуват срещу еднаквата ставка. Янаки Стоилов подчерта, че плосък данък има в страни като Монголия и Киргизстан. "Плоският данък е вреден, защото освобождава олигархията от отговорност и натоварва хората със средни доходи", заяви Георги Близнашки. Николай Камов също обяви, че няма да подкрепи равно облагане на бедни и богати. И тримата пренебрегнаха заседанието на ПГ.



СЪСТЕЗАНИЕ

"Ние се състезаваме за техните инвестиции, не те за нашите, трябва да предложим конкурентни условия, за да привлечем повече капитали", защити десятъка министърът на финансите. "Преди десетина години у нас при висока ставка само големите държавни фирми плащаха данък печалба, сега при 10% плащат почти всички, така ще стане и с данъка върху личните доходи", даде рамо и Румен Овчаров от БСП.

Плоският данък е единственият начин държавата да накара "олигарсите и заможните българи да плащат данъци", обяви Иван Костов. Лидерът на ДСБ поясни, че в развитите държави сенчестият бизнес е едва 2 - 3%, но в страна като нашата, за която се говори, че има 30 - 40% сива икономика, плоското облагане е задължително.
76
2838
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
76
 Видими 
23 Ноември 2007 06:27
Жежко "Eбати!" за обхвата на плоския данък
23 Ноември 2007 07:29
тоя път му се е аресала седенката, смее се ....
23 Ноември 2007 07:53
Толкова лъжи и простотии рядко могат да се съберът на едно място.
“Лидерът на ДСБ поясни, че в развитите държави сенчестият бизнес е едва 2 - 3%, но в страна като нашата, за която се говори, че има 30 - 40% сива икономика, плоското облагане е задължително.”
В развитите държави сенчестият бизнес е 20 до 30 % това е общоизвестен факт. У нас сенчестият бизнес гони 80 – те процента % и никак не е изсветлял от времето на Костов.
"Преди десетина години у нас при висока ставка само големите държавни фирми плащаха данък печалба, сега при 10% плащат почти всички, така ще стане и с данъка върху личните доходи", даде рамо и Румен Овчаров от БСП.”
Нищо вярно. Само преди месеци Кадиев бившия заместник на Орешарски , си каза, че две трети от фирмите в България не плащат никакв данък печалба или около нулата. Всеки грамотен икономист и работещ в данъчната сфера ще ви каже, че ефекта от намалението при корпоративните данъци идва чак след година. Тъи като през годината се правят авансови вноски и то на база предходната година. Освен това само чувате, колко данък печалба е събран спрямо миналата година. Ами да сте чули колко надвнесен е върнат.? Няма и да чуете от Овчаров профан в енергетиката и в икономиката.
23 Ноември 2007 08:03
"Няма да допуснем намаляване на доходите, не престават разговорите и с работодателите", заяви шефът на лявата ПГ Михаил Миков.
Че кой ша та пита бе Миков ? Работника изобщо не се интерисува, какви данъци плаща работодателя върху заплатата му. Договорката работника да продде работната си сила е върху това колко ще получи сухо. Намаляването на данъците води до инфлация цената на труда и свръхпечалби за олигарсите. Убива техническия прогрес. Щом двама цигани с по една кирка правят, колкото едно канго, за каква производителност и приближаване към развитите страни можем да говорим ?
23 Ноември 2007 08:20
“Ще се създаде работна група, която да предвиди мерки за компенсиране на хората с по-ниски доходи, се договориха депутатите.”
Откъде ще компенсирате? От това че се увеличават акцизите.?
Въпроса изобщо не стои да се компенсират, тези, които ще загубят от въвеждането на плоския данък.
Десятъка подкопава самите устои на буржоазната демокрация. Ами, че тя се гради на условието богатия да плаща повече. Първо щотото потребява повече от тази власт и има правото да експлоатира чужд труд. Второ, защото държавата трябва да има възможност да държи в подчинение, преразпределя и тушира социалното недоволство на низшата класа. Само олигархични диктатури пръкнали се в постсаветцкото пространство, както се изразяват някои форумци го въведоха. Само там където съпротивителните сили на мнозинството обикновени хора са отслабени се пръква десятъка.
23 Ноември 2007 08:29
Дали ще е плосък дънъс без или с необлагаем минимум изобщо не променя същността на нещата. В втория случай тежестта от данъчното бреме се измества в посока към средната класа и нищо повече. То и сега, например за тези с доход над 600 лв. месечно данъка е плосък 24 %. Десетстепенна скала с таван 40 - 50 % плюс данък богатство както е в нормалните държави. Аз искам да плащам високи данъци и да получавам още по - висока заплата.
23 Ноември 2007 08:35
Абе хора това не е плосък данък това е пропорционален данък.
23 Ноември 2007 09:00
Плоският данък е продукт на плосък мозък !!!
Не знам напреднала държава да прилага плосък данък.
А данъците са цената, която плащаме, за да се живее що годе цивилизовано!
Ако някой се интересува, на този линк може да види какво е облагането в някой страни за копоративен данък, върху доходите и ДДС: http://www.worldwide-tax.com/index.asp
23 Ноември 2007 09:02
Въпросът има прост отговор:
.
Защото доходите в България са на равнището на доходите в Монголия и Киргистан, също както и икономиката ни.
.
Още: България е на път да се превърне в страна без Българи, което я поставя в несравнимо по-тежко положение от Германиа, Монголия или Киргистан. В такова положение България е била единствен път в историята си - в края на 17-и век Българите са били почти изтребени и броят им сведен до няколкостотинх хиляди души.
23 Ноември 2007 09:06
И друга причина - в Германия има семейно подоходно данъчно облагане, както и в почти всички цивилизовани държави.
Проблемът е, че семейното облагане предполага добре работеща данъчна администрация, а България не разполага с такава.
Плоският данък е втората най-добра данъчна система след семейното облагане, и най-добрата като приложимост.
.
Елементарно, a?
23 Ноември 2007 09:09
Значи работим с жената "на светло" за 1100 лв брутно на месец (800 лв. чисто) и децата ми се водят заможни (средно 200лв/човек) без данъчни облекчения или надбявки. Циганина, дето само той "на сянка" взема 1000 лв., с 6 циганета взема 180 лв. детски + сума ти облекчения и отстъпки по социални програми, краде или не плаща, се оказва по-богат. Това наричам "социална политика". Значи аз образовам интелигенти граждани, които да дърпат напред, а оня - ретроградни илитерати (за което плащам чрез държавата, за да се плоди), за да дърпат назад. На това викам "социален геноцид". Амин!
23 Ноември 2007 09:11
Gimly е доста прав, технически.
.
Хвала.
.
Извинявам се, че и аз употребявам по-неточната дума. Единственото ми оправдание е, че пропорционален означава линеен, а линията, както всички знаем, е плоска, за разлика от хипербола, парабола и други нелинейни функции.
23 Ноември 2007 09:13
Не пцувайте, господа!
Нима Негово Величество султан Абдул Азис не прилагаше плосък данък?
А иначе като прочетох Стурчо, изведнъж ми се сви под лъжичката. Пак почнахме да печелим в хилядарки.

Редактирано от - Сократ-май на 23/11/2007 г/ 09:14:50

23 Ноември 2007 09:21
Пазачо, ако обичаш не давай оценки за нещо, което не познаваш !!! За това как работи данъчната администрация виж изпълнението на бюджета !!!
А и ти дадх линк ! Чети ! Там пише коя страна какви ставки прилага. Друг е въпросът към каква основа и как е формирана. Но нямам време и намерение да те ограмотявам данъчно ! Пари трябват да събирам за тая държава !

23 Ноември 2007 09:24
категорично добър ход с въвеждането на плосък данък.
Колкото по- малко намеса на държавата в икономиката, толкова по- добре. Сега правителството изземва над 40% от БВП и го преразпределя като част от парите потъват в обръчи от фирми, за глупости и в подкрепа на мързеливите.

Социализма умря за тези, които не са разбрали. А примерите с Германия и Франция са лоши - и двете страни реформират данъчното законодателство, пенсионната система в посока либерализиране.
23 Ноември 2007 09:36
Сосе, дъжавата не може малко да се намесва. Тя е най-големия работодател и инвеститор. Всички държави се намесват. Силните повече, слабите по-малко.
А за Германия и Фанция - реформират се наистина, заради данъчния дъмпинг на новоприетите. Но нищо чудно след някоя година ЕС да въведе минимални ставки за копроративните, подоходните данъци и ДДС, като за акцизите. И общи правила за формиране на облагаемата печалба (доход). А, че плоският данък е глупост, го доказва Украйна например. Четири годин след въвеждането му и първоначално високи приходи, сега приходите са катастрофални и се чудят как да го отменят. Също е положението и в другите държави, които са го въвели.
23 Ноември 2007 09:47
Бирниче,
Последните ми сношения с данъчната администрация са отпреди 10 години.
Дано да не се фукаш бадева и нещата наистина да са се променили.
Спомням си един безумен главен експерт от Триадица (или Сердика беше това срещу Корекома; може да го познаваш нисък с черна брада), който искаше да ми вземе превантивно 22 процента ДДС върху пари предназначени за покупка на офис.
Спомням си неграмотниците от ГУДА, които пишеха по онова време редакция на закона за ДДС, според която износът на услуги не се признава за оборот по ДДС (в модерните пост-индустриални икономики услугите генерират повече оборот отколкото стоките). За да стана по ясен какво означава неграмотността на Гуда, че ти кажа, че ако Микрософт премести седалището си в България, по този закон ще трябва да се отрегистрира по ДДС, точно както ЕТ фирмата на бай Гошо, който продава семки на дечуркигата.
Спомням си и разговора с един зам-министър на финансите, който ме питаше дали фирмата ми има свободно джибче, което да му заема срещу дребни услуги.
.
Моля потвърди, че спомените ми са отдавна прашлясали.
23 Ноември 2007 09:49
Чети Джипче, а не Джибче
23 Ноември 2007 09:52
Трима депутати от Коалиция за България се заканиха, че ще гласуват срещу еднаквата ставка

Аз пък мога да се обзаложа, че ако от техните гласове зависи приемането на новия бюджет, те ще гласуват "правилно".Смешници...
23 Ноември 2007 09:52
От чисто неутрална позиция на обикновен гражданин правя сравнение межу двете системи: осигурителната и данъчната. И на двете системи целта е една - да вземат от нас пари.
Трябва да кажа, че определено симпатизирам на работещите в данъчната система. Работят често при безумни условия, натоварването, доколкото виждам, е жестоко, но обслужват общо взето прилично.
Особено ако ги сравним с осигурителите, при които престанах да ходя. Просто защото тяхната цел сякаш е само една: да направят човека на маймуна и да не му вземат парите.
23 Ноември 2007 10:12

Депутати спорят за необлагаемия минимум и облекченията !!!!!
Като БЯАХ в първо оделение ме учеха кое е единствено и кое е множествено число!!! От това което се вижда на снимката е единствено число , тоест би трябвало да се пише ДЕПУТАТ... В второ оделение ни учеха че за спор е необходимо да има минимум двама !!! За това се чудя да не би сега разбиранията за РОДОВЕ да е друго !!!!!!
Колкото за плоския данак резултатите се ЗНАЯТ!!!!
На големите РЪСТА
На средните под КРЪСТА
На малките ПРЪСТА
А ХАЙЕРЛИЯ да е......
23 Ноември 2007 10:18
Mинистърът на финансите Пламен Орешарски показва отлична бойна форма по отношение на ликвидирането на народност и държавност. Защо ли?
Защото кабинетът предлага да няма необлагаем минимум както да речем е в Литва, Латвия и Естония където налогът върху доходите е по-висок.
Тъпите от другите страни не са готови да насърчават раждаемостта с кеш така както било готово БГ правителството да насърчи родителите по друг начин - като вдигне детските добавки.
Резюме:
Правителството отново стимулира тенденцията - професионално родителство. Тоест ликвидацията на народността е в унисон със стратегията на коалиционните партньори - османски терористи.
Този ще да не е финансист, по-скоро лява ръка на Догануглу.
23 Ноември 2007 10:20
Плоският данък показва липса на административен капацитет в данъчните власти.
плосък данък има в страни като Монголия и Киргизстан

Еми къде да го има? Проският данък или "десятъка" (хайде да си го нарече по български) се е използвал през средновековието при феодалната обществено-икономическа система. За събирено му много ум не трябва. Той и за това е "десятък". бирникът трябва само да може да преброи пръстите на двете си ръце. Трупат хората кръстците по полето, минава бирникът, сгъва по едно пръстче и на последното- товари снопите на колата на феодала. Нема нужда нито да знаехш да пишеш, нито да знаеш да четеш. В съвременния вариант, идва данъчния и гледа- на всяка платена сума 10% у лево, и готово.
Къде по-трудно се управлява събирането на "Семейното подоходно облагане". Трябва са събираш, изваждаш, делиш, да пишеш и бришеш. Земе да го заболи главата бирнико от сметане.
Тъй като самия социализъм си е една квази феодална система (закрепостяване към населено място, закрепостяване към предприятие, отдръжка по ведомост за всичко....), какво чакате от "СОЦИАЛИСТИТЕ"?
Те и ДДС биха заменили с Данък Оборот, ама сме вече в ЕС и там това няма как да мине.

Редактирано от - Федя на 23/11/2007 г/ 10:21:44

23 Ноември 2007 10:24
С въвеждането на плоския данък БСП доказа, че е социалистическа само на име, а иначе е партия на едрия капитал. Иначе защо ще прави данък от който губят тези които получават малко, а печелят тези които получават много?
23 Ноември 2007 10:36
Орлин!
Изводът ти не е лишен от логика. Всичките хора, които прегръщаха Костов, по някое време се озовават при Доган.
23 Ноември 2007 10:48
Да си представим ЕТ с много малка печалба (каквито са повечето ЕТ в България). Досега при 2400 лева годишна печалба не плащаха нищо, а с плоския данък: 2400 . 15% =360 лева! А тях кой ще ги компенсира? А точно такъв е най-често срещаният "среден" бизнес в България...А и детски няма да получат.
23 Ноември 2007 10:48
Федя, за липса на капацитет недей да говориш ! Защото съдейки по написаното от теб, акълец ти недостига ! От 10 - 11 000 преди 5-6 години, сега останахме около 8 000 човека. Виж в София и по-големите дирекции какво текучество има. Всеки който се понаучи, напуска!
А между другото, кой бирник на днешно време изчислява данък бе ! За това си има компютри ! Плосък, като мозъка ти, или със стостепенна скала, с 1 или 15 деца, семейно или ергенско, е все тая !
А аз като данъчен съм категорично против плоския данък (виж по-горе) !
23 Ноември 2007 11:02
Досега при 2400 лева годишна печалба не плащаха нищо, а с плоския данък: 2400 . 15% =360 лева!
Ако един ЕТ вади 2400 лв годишно, или да закрива бързо фирмата и да се хване на каквато и да е работа - като чистачка или портиер ще взима повече, или да спре да укрива доходи и данъци!

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
23 Ноември 2007 11:04
Мен най ме издразни обяснението на един депутат от управляващата коалиция за премахването на необлагаемия минимум - да се стимулирали хората да си търсят по-добре платена работа то хубаво...обаче не се сеща, че на доста места в България по-добре платена работа просто няма(изключвам София, и големите градове)...с тези хора май не живеем в една и съща държава...и после се чудят зашо хората се изнасят в чужбина...
23 Ноември 2007 11:05
Sturcho,

23 Ноември 2007 11:11
Всеки който се понаучи, напуска!

Един вид, остават НЕУКИТЕ! Т.е. напълно съм прав.
А между другото, кой бирник на днешно време изчислява данък бе ! За това си има компютри !

Ми като има, що не ги използвате? Годишната данъчна декларация си я попълвам сам, и висна по цял ден, за да може некой да й хвърли едно око и да я тури "КД", ама на мене ми "ДК".
Това за стостепенна скала не го разбрах.
23 Ноември 2007 11:17
Всъщност с първия си постинга съвсем не исках да обидя чиновниците от ДА. Те работят това, което им наредят от горе. Тук става дума за принципа. А принципите се решават от управляващата върхушка. И се създава съответната организация на работа и се подбират съответните хора, които могат да свършат тази работа.
БирникЪ, не се засягай. Между вас има много изключително грамотни хора, но тук говорим за СИСТЕМА. А десятъкът е от времето на феодализма. Модерният данък е "Семейното подоходно облагане". Надявам няма нужда да ти обяснявам защо.
Жив и здрав.
23 Ноември 2007 11:18
Аз само плахо да попитам: - хазартния бизнес с плосък данък или с мин.данък?(навремето П.Орешарски го шитнаха заради една "нерегламентирана среща" с В.Божков... както и да е)
Не че имам нещо против подобни срещи "на четири...ръце", ама доколкото знам от мойта баба: - "Заем брашно, тъпкано се връща"!
23 Ноември 2007 11:31
Manriko, ти си много умен! Нали знаеш, че в България е пълно с работа - не си поискал-не си започнал! А по повод за чистачките, нали не мислиш, че се търсят много? Първо тях съкращават!
23 Ноември 2007 11:42
Без плосък или с всеки се опитва да се стимулира с по-висока заплата.
По принцип лоския данък се ползва за стимулиране. То и демокрацията има своите цели.
Да ама политическата фекалия и помия в съюз с османските терористи ползват и демокрацията и плоския данък за други цели и се хвалят, че е в ползу народу.
23 Ноември 2007 11:55
Закона е сериозна крачка за формирането на тъй наречената средна класа.
Все повече хора се нуждаят да се осигуряват на действителната си заплата, било заради кредит, било заради нещо друго.Да не говорим колко се улеснява изчисляването на заплатите в големите фирми, които осигуяват служителите си на релани доходи.
Сериозна и важна крачка , Орешарски показва, че е качествен министър.Десните реват от срам, че лявко правителство приема този закон.
Готов съм да оборя всяко мение против закона !
23 Ноември 2007 12:01
Sossa,
при равни други условия с плоския данък общата сума на събраните данъци ще е по-голяма. Това означава по-голяма намеса на държавата. Как реши, че е обратното?
23 Ноември 2007 12:03

Средна класа в България няма и в обозримо бъдеще няма да има.
Обозримо бъдеще: 20-30-40 години.
Закони в полза на някого,
когото го няма,
какво означават?
23 Ноември 2007 12:06
Манрико, на чистачка се плаща минимума, ама и него вече го удрят с данък
23 Ноември 2007 12:11
Орешарски показва, че е качествен министър...

Тъйамчикак!
"Апцолютно качествено" ще разходва 1лрд лв. от излишъка за 2007г.!
(без обяснение как се е "натрупал" над нормата и е в нарушение на "Закон за ДБ-2007г."!)
Доколкото знам, нарушителите на законите на РБ, биват "повеждани под отговорнст по НК"!
(вярно че "За кокошка няма прошка, а за милион няма закон", ама тук става дума за "Един Милиард лв."!)
23 Ноември 2007 12:42
Copy/Paste от някъде:

"Доклад на Световната Банка, Международната финансова корпорация (МФК) и консултантската компания PricewaterhouseCoopers поставя България в челните места на класацията по успешни данъчни реформи. В доклада, озаглавен “Плащането на данъци през 2008 г.”, се посочва, че данъчните реформи, които са насочени към облекчаване на плащането на данъци от страна на фирмите, могат да увеличат постъпленията в държавния бюджет, разширявайки данъчната база. Изследването, обхващащо 178 страни в целия свят, поставя България като най-успешният реформатор за периода 2006/07 г. с намаляването на корпоративния данък от 15% на 10%; намаляване на плащаните от работодателите вноски върху работните заплати със 7% и популяризиране на подаването на декларации за подоходен данък и вноски за социално осигуряване по Интернет.

Проучването позволява директно сравняване на данъчните системи в страните по света. То показва как са засегнати фирмите не само от данъчните ставки, но също така от процедурите за спазване на данъчните разпоредби. Докладът се съсредоточава върху броя на данъчните плащания, времето, необходимо за спазване на процедурите и разходите, свързани с данъците, които се определят от сумарната данъчна ставка. Сумарната данъчна ставка обхваща пет вида данъци, плащани от фирмите: данък печалба, социални осигуровки, данък върху собствеността, данък върху оборота и други данъци, като например, общински такси и акциз върху горивата. Общият показател за лесно плащане на данъците се определя от броя на необходимите стъпки, времето и размера на разходите.

Докладът илюстрира големите различия между данъчните системи в Европейският съюз. Три страни са сред първите петнадесет в света по лекота за плащане на данъци: Ирландия (6 място), Обединено кралство (12 място) и Дания (13 място). Три други страни от ЕС обаче се класират сред последната трета в света: Полша (125 място), Унгария (127 място) и Румъния (134 място). Общото класиране на страните от ЕС по лекота за плащане на данъци е както следва: Ирландия, Обединеното кралство, Дания, Люксембург, Латвия, Естония, Нидерландия, Швеция, Словения, Белгия, Португалия, Германия, Литва, Австрия, Франция, Финландия, Гърция, България, Испания, Чешката Република, Италия, Република Словакия, Полша, Унгария и Румъния.


Обновено от: Дирекция "Комуникации" / на: 20.11.2007 15:49 "

КОМЕНТАР: Щом тия ни хвалят, нищо добро не ни чака !!!
23 Ноември 2007 13:30
Средна класа в България няма и в обозримо бъдеще няма да има.

Закони в полза на някого,

когото го няма,

какво означават?

Може и така да е, ама дай първо критериите за "следна класа, пък тогава да видим Какво има и Какво няма.
23 Ноември 2007 13:41
Бонпо!
Културен човек съм, не ме карай да озверявам!
Човек на изкуството съм. Работя на частна практика. Лев не взимам от държавата, освен когато участвам в комисии по изборите. Без да се хваля, един от най-добрите съм в моята област.
Взимам 5-600 лева месечно. И квото вземе жената - учителка.
Сега ще ме одрусат с плоския данък.
Е ква средна класа съм аз, бе. Нека сънародниците от Ю-Ес-Е-то кажат що е то средна класа.
23 Ноември 2007 13:53
Преди да са дошли тези с класово-партийния подход, да си кажа що е според мен "средна класа" - ако например можеш да си купиш жилище на кредит и да изплащаш спокойно кредита, значи си средна класа.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
23 Ноември 2007 13:58
Средна класа
Доста хора бъркат средна класа с средни доходи.
Както в случая прави Manrico.
Основна характеристика на средната класа, както много пъти е писано и в форума, е човека да не е на заплата.
Щом си на заплата, ако ще и 20000 или 100000 евро на месец да взимаш. не си средна класа.
23 Ноември 2007 14:00
Те това е положението:

Страна Корпорат. Подоход. ДДС

Argentina 35% 9-35% 21%
Australia 30% 17-47% 10%GST
Austria 25% 21-50% 20%GST
Belgium 33.99% 25-50% 21%
Brazil 34% 15-27.5% 17-25%
Bulgaria 10% 10%-24% 20%
Canada 36.1% 15-29%(Federal) 6%(gst)
China 33% 5-45% 17%
Cyprus 10% 20-30% 15%
Czech Rep. 24% 12-32% 19%
Denmark 24% 38-59% 25%
Egypt 40% 20-40% -
Estonia 22% 22% 18%
Finland 26% 9-32% 22%
France 33.33% 10-48.09% 19.6%
Germany 38.34%(av) 15-42% 19%
Gibraltar 33% 17-40% -
Greece 22/25% 0-40% 19%
Hong kong 17.5% 16-20% -
Hungary 16% 18-36% 20%
India 30-40% 10-30% 12.5%
Indonesia 30% 5-35% 10%
Ireland 12.5% 20-41% 21%
Israel 29% 10-48% 15.5%
Italy 33% 23%-43% 20%
Japan 30% 5-40% 5%(consump)
Latvia 15% 25% 18%
Lithuania 15% 15%/27% 18%
Luxemburg 29.63% 6-38.95% 15%
Malta 35% 15-35% 18%
Mexico 29% 3-29% 15%
Monaco 33.33% 0% 19.6%
Morocco 35% 0-41.5% 20%
Montenegro 9% 15% 17%
Netherlands 29.6% 0-52% 19%
New Zealand 33% 0-39% 12.5%gst
Norway 28% 28-51.3% 25%
Pakistan 35% 7.5%-35% 15%
Philippines 35% 5-32% 10%
Poland 19% 19-40% 22%
Portugal 27.5% 10.5-40% 21%
Romania 16% 16% 19%
Russia 24% 13% 18%
Saudi Arabia 20% 20% --
Serbia 10% 10/14% 18%
Singapore 20% 3.75-21% 5%
Slovakia 19% 19% 19%
Slovenia 25% 16-50% 20%
South Africa 29% 18-40% 14%
Spain 32.5% 15-45% 16%
Sweden 28% 0-56% 25%
Taiwan 25% 6-40% 5%
Thailand 30% 5-37% 7%
Turkey 20% 15-35% 18%
U.K. 30% 0-40% 17.5%
U.S.A. 35% 0-35% -
Vietnam 28% 0-40% 10%
Zambia 35% 10-30% 17.5%
23 Ноември 2007 14:05
ДОД и плоския данък
Кое е основното - основното е, че 18 демократични години, тежеста на ДОД падаше върху най-бедните. Имитираше се някаква справедливост чрез скалата за подоходно облагане. Но тази скала стигна изключително ниски нива на облагане и позагуби смисъла си. Вместо да оправят нивата на облагане, "умниците" решиха въпроса просто - увеличиха данъците, в случая ДОД чрез въвеждане на плоския данък. При това увеличиха данъците за хората с ниски доходи и намалиха данъците за високите за България доходи. Като обща сума на данъчни постъпления, плоския данък ще събере повече от досегашната подоходна скала за облагане. Просто хората, на които ДОД се увеличава с плоския данък са доста повече. Може би към 70-80-90%.
23 Ноември 2007 14:16
Много по-разумен и по-полезен подход беше да се коригира към по-смислени нива на облагане скалата за прогресивно-подоходно облагане.
Примерно за месечен облагаем доход:
до 1000 лева - необлагаеми
от 1000 до 1500 лева - 5% за сумата над 1000 лева
от 1500 до 2000 лева - още 10% за сумата над 1500 лева
от 2000 до 3000 лева - още 15% за сумата над 2000 лева
от 3000 до 5000 лева - още 20% за сумата над 3000 лева
Таблицата може да се продълби с още един или два реда.
Такава таблица, означава, че доходи:
до 1000 лева няма да се облагат
между 1000 и 1500 лева ще се облагат с 0.00-7.50 лева
между 1500 и 2000 лева ще се облагат с 7.50-57.50 лева
между 2000 и 3000 лева ще се облагат с 57.50-207.50 лева
и т.н., т.е. доста по-ниски нива от плоския данък.

23 Ноември 2007 14:26
Хиксе, а "косвените"?!
Там ни цакат яко и безмилостно, при това без вазелин(щото и той поскъпна)!
23 Ноември 2007 14:30

OLDMAD,
така е
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД