Големи цифромани сме това - консуматорското общество. Тоя култ към паричните значи е нещо маниакално!
С наближаването на коледно-новогодишните празници (голямото кинтотрошене) вестниците направо са полудели по разни скъпотии - как е по-по-най-шикозно да си изхарчиш парите.
"Защо купуваме дънки по 20 и по 2000 лв.?" - пита "24 часа" и отговаря на две страници. Всичко, разбира се, има научно обяснение: "Мозъкът изпада в наркотранс, когато се ръсим за луксозни стоки". Изпаднали в академичен транс от това откритие, разлистваме нататък и стигаме до страница за историята на шоколада, където с потрес научаваме, че "Порция от най-скъпия шоколадов десерт в света струва $ 25 000". Защото е поръсен със златни люспи. Сигурно е ужасно вкусен тоя сладкиш и кикът от такава почерпка не може да се сравни с никакъв ортодоксален наркотик.
"Труд" първи информира за явлението Панаир на милионерите в Москва - истинска оргия от лукс, която също е отразена на две страници в "24 часа". Сблъскваме се с мерцедес с камъни "Сваровски" (350 000 евро), водка Trump (250 долара стъклото) и т.н. Телефоните по 6000 евро пък били "незначителни покупки".
Ще рече човек, че това не ни засяга - богаташите да му мислят. Ама то вече у нас няма бедни и богати - има само малко и много богати. Не се опираме само на думите на министър Димитров, че инфлацията е скочила заради забогатяването ни. И в "Труд" си го пише: "Когато сме най-зле, така да сме". Имало ужким насрочен "ден без покупки" - в световен мащаб. Целта на занятието била "да покаже, че заможните жители на планетата не са безнадеждно болни от вещомания". Йок - хората се скъсали да пазаруват, у нашенско - тоже. Хем сме се замогнали, хем ни тресе шопинг наркоманията.
На този фон гледаме, че и "Стандарт" ("Броим 17 евро срещу потоп"), и "Труд" ("17 евро задължителна застраховка за имот") са се разтревожили във водещите си материали за някакви дребни суми...
Ами нищо ново, както винаги богатите обичат да будалкат бедните
Deutschland