Между 8000 и 10 000 активисти от близкото до Кремъл движение "Наши" се събраха вчера на Червения площад, за да празнуват победата на президентската партия "Единна Русия". |
Партията на президента Владимир Путин запази преднината си пред останалите с 64.1% при преброени 98 на сто от изборните бюлетини. Тя ще разполага с 315 депутатски мандата в 450-местната Дума. Заедно с другите прокремълски формации Справедлива Русия със 7.8% (38 места) и Либерално-демократическата партия на Владимир Жириновски с 8.2% (40 места) Путин ще има подкрепата на общо 393 депутати, уточни Ройтерс. Комунистите от КПРФ получават 11.6%, или 57 мандата.
"Искам да благодаря на руските граждани, на всички избиратели за високата активност на изборите, която беше 63%. Това е най-голямата активност за последните осем години, по-висока, отколкото през 1999 и 2003 г., което говори, че гражданите на страната прекрасно разбират колко важен е изборът им, заяви Путин. - Ако предишният състав на Държавната дума разчиташе на 70% от избирателите, то днешният има подкрепата на 90 на сто от тях, тъй като едва 10% от гласоподавателите са дали гласа си за партии, които не влязоха в парламента. Това е висока степен на легитимност в нашата Дума", добави Владимир Путин.
Неспокойните републики от Северен Кавказ се превърнаха в най-ентусиазираните привърженици на пропрезидентската партия. В Чечня "Единна Русия" получи 99.4%, каквато всъщност е официалната активност на населението, в Кабардино-Балкария цифрата е 94.06 на сто, а в Ингушетия 98%.
Президентът ще свика първото заседание на новия състав на Държавната дума с указ, без да изчака предвидените в закона 30 дни, предаде ИТАР-ТАСС. Владимир Путин ще напусне президентския пост след изборите през март 2008 г., заяви говорителят на Кремъл Дмитри Песков. "По закон той ще предаде своите президентски пълномощия на друг през март следващата година, който ще бъде избран на 2 март", каза Песков.
Коментари на 10-а стр.
КРИТИКА
Парламентарните избори в Русия бяха подложени на остра критика от Запада. От Белия дом съобщиха, че Джордж Буш няма да поздрави Путин за победата на "Единна Русия". "Според нашите стандарти това не бяха нито свободни, нито демократични избори", заяви говорителят на германското правителство Томас Щег. Британското МВнР изрази "безпокойство" от твърденията за изборни нарушения. Но френският президент Никола Саркози изпрати "топли поздравления" на Путин.