Дискриминацията в България е широко разпространено явление - като жертва на нетолерантно отношение се чувстват 28% от гражданите. Това сочи проучване на агенция "Скала" от септември, обявено вчера. "Доколкото ми е известно, дори в пика около убийството на Мартин Лутър Кинг и последвалите студентски бунтове в края на 60-те години на миналия век подобни измервания за дискриминация на афро-американците в САЩ не са давали толкова високи стойности", коментира шефът на агенцията Цветозар Томов.
У нас най-висок е процентът на хората, които се чувстват в неравностойно положение по етническа принадлежност - 68 %. За пръв път се отчита висок процент на онези, които се чувстват дискриминирани заради имуществено състояние - 23%. По този признак стойностите се изравняват с дискриминацията по възраст и физическо увреждане, съответно с 30 и 25 %. Впечатляващо е, че турците проявяват по-голяма толерантност към българите, отколкото към ромите. 2/3 от тях биха приели да се сродят с българи, но само 18.7% - с роми. "Има тежка социална дистанция между турци и роми, като в същото време вторите се стремят към българизация", каза Томов.
Най-острите негативни нагласи в изследването са отчетени спрямо сексуалните малцинства. Над половината от запитаните казват, че не биха искали да работят в една стая с хомосексуалист. Над 70% пък не биха създали приятелство с такива хора.
Около 78 % от интервюираните отговарят, че не биха записали детето си в училище, ако знаят, че поне един от учителите е хомосексуалист, без да е педофил. Цветозар Томов напомни, че около 5% от хората са генетически обременени с предпочитания към своя пол. Томов предупреди, че обществото ни страда от прекалено много предразсъдъци и ако не се вземат мерки, може да се стигне до критична ситуация. Имало опасност масово да се отписват деца от училище, което би било екстремна ситуация.
Сред предразсъдъците на българите е и фактът, че 45% от родителите не приемат различната сексуална ориентация и у собствените си деца. Всеки пети казва, че не би подкрепил детето си, ако научи за подобен факт. Изследването посочва и че 2/3 от гражданите не знаят, че има институции в България, които могат да ги защитят при евентуална дискриминация.
Ква стана тя?
Тия се съдраха да правят изследвания на българския народ и да доказват колко е калпав!
Май усещат, че тоя път няма да сме послушни пред урните...