Според зам.министъра единствената алтернатива на парното, където има такова, е газификацията.
Себестойността на топлоенергията спаднала с 25% след въвеждането на топлинно счетовоство. 8-10% от разходите се намалявали пък само вследствие смяната на абонатните станции. "Искаме да запазим сметките на хората на сегашното ниво, затова се налагат сериозни инвестиции в енергийна ефективност. Това обаче води до бавно нарастване на сметките", обяви Минев.
Той подчерта, че всеки лев от приватизацията на електроразпределителните дружества ще се върне като инвестиции в енергетиката. Минев се похвали, че раздържавяването на тези фирми се ускорява с половин година. До средата на юни ще се обяви консултант по приватизацията на 7-те дружества. Досега са подадени 7 оферти.
Според плановете на министерството до юли 2003 г. трябва да са продадени всички електроразпределителни компании. За 2001 г. всички те са имали печалба от 16,7 млн. евро. Прогнозата за тази година е тя да достигне 22 млн.евро. Очаква се в тези 7 дружества през 2002 г. да се направят инвестиции за 23 млн. евро. Предвидено е да се продават между 51% и 79% от капитала.
"Очакваме от енергетиката половината от приватизационните приходи в страната и половината от инвестициите на зелено", обяви вицепремиерът Николай Василев. Той съобщи, че Агенцията за приватизация успя в един ден да продаде на търг 2 малки ВЕЦ-а. "Черни осъм" стана собственост на "Кабел комерс"-София за 4 550 000 лв., ВЕЦ "Топлика"- на "Елеганс-Пееви и сие", Зидарово за 1 080 000 лв.
Препоръчват ни коридор 8 и по въздуха
Изграждането на транспортен коридор номер 8, свързващ българските черноморски пристанища с Адриатическото крайбрежие, ще трябва да започне със създаването на надеждни и достъпни въздушни линии в този регион. Това препоръча Глен Ливайн от Института за стратегически международни проучвания във Вашингтон. Въздушните връзки между по-големите балкански градове трябвало да предхождат автомагистралите и железните пътища, защото щели да докажат наличието на работеща икономика в района.