Австрийският вицеканцлер и финансов министър Вилхелм Малтерер (вдясно) и лидерът на Австрийската народна партия Волфганг Шусел се поздравяват след приемането на закона в парламента във Виена. |
Официално според новия закон телекомуникационните, мобилните компании и интернет доставчиците ще са длъжни да предоставят личните данни на дадени хора на властите при "извънредни и опасни ситуации". Както и да им предоставят информация за местоположението на даден човек с помощта на сигнала на мобилния му телефон с официалното обяснение "за бърза реакция, когато например той се е загубил по време на излет в планината".
Юристи и правозащитници остро разкритикуваха закона, тъй като според тях той на практика развързва ръцете на полицията да шпионира гражданите и да има лесен достъп до личните им данни.
Телекомуникационни експерти също определиха новите мерки като претекст, тъй като определянето на мястото на дадена застрашена личност вече е регламентирано в Закона за телекомуникациите. Те смятат, че с новите правомощия полицията на практика ще може спокойно да подслушва даден мобилен телефон без съдийско разрешение.
Малко преди да бъде гласуван, проектозаконът бе променен и полицията получи разрешение също така да наблюдава интернет без разрешение от съдия. Така властите вече могат свободно да изискват от доставчиците Ай Пи адреса за определена новина, както името и данните на човека, на който принадлежи адресът. |
ЧЕЛЕН ОПИТ
Австрия на практика успя да направи тихомълком това, което съседката й Германия вече не успява да стори цяла година. Немският вътрешен министър Волфганг Шойбле на няколко пъти неуспешно вече предлага полицията да наблюдава личните компютри на хората, да се подслушват телефонните им разговори, жилищата и да има по-лесен достъп до личните им данни без съдебно решение. Официалният предлог е борбата с тероризма. Предложенията обаче срещат решителен отпор от страна на водещи германски политици, медиите и правозащитните организации.