Съдбата на "Софийски имоти" трябва да бъде решена от новия СОС. Дружеството бе обявено тактически за приватизация, за да може да се разбере реалното му състояние. |
Шопов попадна под прокурорски прицел, след като бе установено, че в офисите на дружеството се пази втори таен архив, който не е бил представен на прокуратурата. "Софийски имоти" се разследва от 2006 г. за безстопанственост и източване, очакват се стотици милиони левове нанесени щети.
Тайният архив е иззет при спецакция в четвъртък. Документите са открити в 3 стаи в сградата на "Софийски имоти". Според публикация в "Монитор" при влизането на органите на реда във въпросните стаи е имало служителки. Въпреки това и директорът Александър Шопов, и други членове на управата отричат да са знаели за съществуването на тайника.
Архивът съдържа всички решения на извървелите се през фирмата директорски бордове от създаването й до 2004 г., когато бе наложен мораториум върху извършването на сделки. "Тези документи са изисквани нееднократно от столичния инспекторат, но до момента не сме виждали нито едно такова решение", обясни шефът му Гален Ганчев.
"Искане за предоставяне на всички решения на директорските бордове е направено тази седмица и от прокуратурата", обясни Георги Свиленски, бивш член на управата на фирмата и настоящ общински съветник от БСП. Никой от ръководството на "Софийски имоти" обаче не знаел къде са документите и затова се наложило да викнат бившия шеф на борда Юрий Юнишев. "Задължение на Юнишев е било да предаде при смяната си в края на 2006 г. архива на новия шеф на борда, което не е станало", твърди Свиленски. Така едва в сряда Юнишев съобщил за 3-те стаи.
За стаите отрича да е знаел и сегашният директор Александър Шопов. "В архива бяха намерени стари протоколи, които аз никога не съм виждал и не мога да ви кажа какво съдържат", коментира пред Дарик радио той.
Във връзка с новите разкрития от Софийската градска прокуратура съобщиха, че работят по общо 8 престъпни схеми в "Софийски имоти". В една проверка са обединени 12-те смесени дружества между "Софийски имоти" и други юридически лица. Разследват се и продажби на скандално ниски цени, като само за 2003 г. те са 30. Фирмата се проверява и за сключвани наеми, правени дарения, спонсорства, рекламна дейност, данъчни престъпления. Проверяваме всички директори от създаването й през 1996 г. досега, уточни наблюдаващият делото прокурор Пламен Панайотов.
ИСТОРИЯ
Историята на "Софийски имоти" изобилства от скандали. От създаването си досега фирмата е разпродала стотици имоти. Сред най-скандалните сделки бяха апортирането на 54 декара на в пъти по-ниски цени в смесеното дружество "София сити къмпани". Впоследствие капиталът на фирмата бе тихомълком увеличен, а основният дял от акциите мина в ръцете на офшорки. Шумен скандал предизвика и апортирането на къпалнята "Мария Луиза" с фирма, свързана с "ВАИ холдинг".