Иракски танкове дефилират по улиците на Басра, след като Великобритания предаде изцяло контрола върху сигурността в едноименната провинция на иракските правителствени части. |
Турският премиер Реджеп Ердоган е доволен от извършената операция. "Със задоволство обявявам, че според първите ни оценки операцията, проведена през нощта, бе успешна", посочи той в реч, предавана по телевизията. Премиерът повтори, че Анкара е готова да използва дипломатически, икономически и военни средства, за да се справи с бунтовниците. "Ще продължим борбата с решимост във и извън страната", подчерта Ердоган. Подобни операции ще има и в бъдеще, ако е необходимо, увери на свой ред вицепремиерът Джемил Чичек в интервю за анадолската агенция. Външният министър Али Бабаджан каза, че при атаките не са засегнати райони, където има цивилни.
Междувременно британското военно командване в Ирак предаде изцяло на иракските правителствени части контрола върху сигурността на провинция Басра. Двете страни подписаха съответните документи на церемония на летището в Басра, където е разположена британска военна база. Пет години британският контингент контролираше втория по големина иракски град. Британските части вече се изтеглиха от три други провинции.
Предаването на Басра под иракски контрол се оценява като сериозно изпитание за способността на правителството в Багдад да поддържа сигурността в страната без помощта на чуждестранни части, посочва Ройтерс. Провинция Басра е с по-голямо население, със значително по-добре развита икономика и с по-голямо стратегическо значение в сравнение с 8-те провинции, които са под контрола на държавната власт. В Ирак има общо 18 провинции. Пристанището Басра е и основният център за износ на иракски петрол, всеки ден оттук се изнасят по 1.5 млн. барела петрол, които осигуряват почти всички постъпления в държавната хазна.
ИЗТЕГЛЯНЕ
Полският премиер Доналд Туск обяви, че ще поиска от президента Лех Качински да изтегли полския военен контингент от Ирак през октомври 2008 г., предаде АФП. Пред репортери Туск изрази надежда, че Качински няма да блокира предложението. Премиерът отива в Ирак преди Коледа, за да съобщи на полските войници за края на мисията. Според последното допитване 85% от поляците са против присъствието на техни войници в Ирак, а 12.1% го подкрепят.