В новия устав на армията няма да се предвижда арест за виновните бойци, но няма да има и поощрения - като гарнизон с преспиване.
Поощренията и наказанията са извадени от устава, тъй като са изписани в Закона за отбраната и въоръжените сили. Наказанията на военнослужещите се определят и в трудовия кодекс, тъй като армията вече е професионална. Всеки един боец има договор и длъжностна характеристика и по него трябва да си върши задълженията, коментираха военни.
Новият устав на армията ще трябва да влезе в сила от 1 март следващата година, съобщиха от МО. Той е около 265 страници и съдържанието му е било заимствано от устави на други страни-членки на НАТО. Новият документ трябва да бъде одобрен и подписан от министъра на отбраната.
Все още остават проблемите с професионализацията на армията. Най-малък е броят на кандидатите за професионални войници в Сухопътните войски, каза пред "Фокус" вчера ген. Спас Спасов, началник на управление "Личен състав" в Генералния щаб.
"Ръководството на ГЩ е притеснено от съществуващия недокомплект и полага значителни усилия за промяна. Чрез командирите и началниците на поделения се работи за създаване на нови възможности за професионално израстване на кадровите войници и тяхното задържане на служба в армията. Общо взето броят на кандидатите за едно място е недостатъчен и това е притеснително", посочи ген. Спасов.
Според запознати в армията ни в момента има свободни между 10 и 15%. Свободните места обаче са предимно за редници и сержанти. Офицерският състав е окомплектован на 100%.
В новия устав на армията няма да се предвижда арест за виновните бойци,
...Ами тогава защо е нужна Военна полиция?