През първата година дейността на стартиращия след Нова година търговски регистър ще зависи изцяло от неизгодно сключен договор с БТК. Това заяви министърът на правосъдието Миглена Тачева във Велинград.
Агенцията по вписванията, към която е бъдещият регистър, е закъсняла с осигуряването на единна мрежа в цялата страна и е била принудена да сключи договор с БТК, която да осигурява интернет достъпа до всичките й 28 служби. Тачева призна, че договорът с телекома излиза "доста скъпо", но за момента няма алтернатива, тъй като единствено БТК имала пълно покритие в цялата страна.
Проблем има и с обявена от ръководството на агенцията специална обществена поръчка за избор на фирма, която да сканира документите от фирмените отделения на окръжните съдилища, за да влязат в електронния регистър. В поръчката липсва клауза, че изпълнителят носи отговорност при загуба или злоупотреба с информацията. Затова се налага обявлението да бъде преработено.
Тачева дори помолила главния прокурор Борис Велчев специално да наблюдава процеса по прехвърлянето на информация. Контролът вероятно ще се прави от специално определени за това прокурори, тъй като има голяма опасност за чисто документална кражба на фирми, използване на фалшиви нотариални удостоверения и т.н.
Пререгистрацията на фирмите няма да може да стартира реално още в първия работен ден на 2008 г. заради редовната двуседмична инвентаризация в съдилищата. Няма пречки за регистрирането на нови фирми. Министерството започва и рекламна кампания за търговския регистър от 20 декември. Съществуващите фирми имат срок от 3 години, за да се пререгистрират.
Министърът на правосъдието се зарече да подаде оставка, ако търговският регистър не успее да стартира в началото на следващата година. Ресорният зам.-министър Илонка Райчинова също е готова да се оттегли от поста, който зае само преди няколко седмици.
"Преди да си подадем оставките обаче, друг ще бъде уволнен", закани се Тачева. Тя не назова имена, но явно имаше предвид ръководството на Агенцията по вписванията, която отговоря за регистъра - шефа й Емил Станков и заместничката му Даниела Митова. Около тях през октомври се разрази скандал, когато стана ясно, че за сметка на кух щат са си определили допълнително възнаграждение от около 2000 лв. Докладът за дейността на агенцията бе пратен в прокуратурата, която започна проверка.
В специално съобщение до медиите вчера от агенцията обявиха, че регистърът ще тръгне на 2 януари. Но предупредиха, че са възможни сътресения в работата на фирмите, при които има дублиране на имената. Компаниите имат 2 месеца срок да променят сами името си. След изтичането му агенцията е задължена по силата на закона да промени наименованията на всички компании с идентично име, добавяйки града на първоначална регистрация към името.
Регистърът трябваше да излезе от съда още през есента на 2006 г. Срокът обаче три пъти бе удължаван. Едно от оправданията за това бе и липсата на желаещи да работят в регистъра. "Много се отказват, след като разберат, че няма възможност за корупция", обясни Райчинова. В края на миналата седмица са отпуснати допълнителни 90 бройки за деловодители, с което щатът им набъбва до 180. В момента са назначени 61 деловодители и 33 длъжностни лица по регистрацията, за които има 91 места.
НА СЪД
Тачева ще атакува пред Върховния административен съд текста от правилника за дейността на Висшия съдебен съвет, според който заседанията му могат да се свикват от поне петима от членовете му. Според новия Закон за съдебната власт това може да прави само министърът. Старият ЗСВ даваше възможност и 1/5 да свикват заседание. Министърът отрече да е свиквала заседанието от 5 декември или да е одобрявала дневния ред за него. Членовете на съвета обаче са категорични, че точно Тачева ги е свикала.
На 5 декември ВСС единодушно прие правила за заплатите си, в които записаха, че ще получават хонорари и за участия в комисиите на съвета в размер до 35% от заплатата си. Тя в момента е 2290 лв.