Молбата на бившия председател на Върховния касационен съд Иван Григоров да получи обезщетение за напускане на системата още не е уважена. Новият шеф на ВКС Лазар Груев е поискал от експерти становище дали стажантският стаж на предшественика му може да се счете за съдийски.
По закон всеки магистрат, който е бил в органите на съдебната власт повече от 10 години, има право на толкова брутни заплати, колкото са прослужените му години. Максимумът е 20 заплати.
Малко преди да изтече мандата му, покрай скандала с покупката на ведомствено жилище Григоров обяви със съжаление пред Висшия съдебен съвет, че не му достигат няколко месеца стаж, за да получи 10 заплати, което в неговия случай е около 40 000 лв.
След това обаче, както разкри "Сега", Григоров пусна молба за обезщетение до новото ръководство на съда. Лазар Груев я остави без движение, докато съдийският стаж на предшественика му не бъде изчислен с точност. Сметките показали 9 г. и половина стаж като шеф на ВКС. Григоров има и една година като стажант-съдия. Според магистрати обаче няма как този стаж да се зачете.
Обезщетение за прослуженото време в органите на съдебната власт се очаква да получат и новите инспектори към ВСС. Шефката им Ана Караиванова обаче направи уговорката, че е редно до 20 заплати да получат тези, които след края на мандата си ще бъдат на пенсионната 65-годишна възраст.
Инспекторите имат 4-годишен мандат, а главният инспектор - 5. С огромно закъснение едва преди дни парламентът избра само 8 от десетте инспектори. Двама не успяха да съберат нужното мнозинство от 2/3. Според Караиванова няма пречка органът да заработи в непълен състав. Очаква се инспекторатът да заработи същински най-рано през февруари.
По закон всеки магистрат, който е бил в органите на съдебната власт повече от 10 години, има право на толкова брутни заплати, колкото са прослужените му години.
Ба си, и къф е тоя закон?
Е т`ва се вика "Хималаи на наглостта" !