Британският премиер Гордън Браун представи плана си за реформа на здравеопазването в Кингс Колидж в Лондон, с него бе и здравният министър Алън Джонсън. |
Масовите прегледи и скринингът ще се провеждат главно в кабинетите и практиките на общопрактикуващите лекари. Става дума за кръвни тестове, електрокардиограми и ултразвукова диагностика, съобщи Би Би Си. Така ще се съкрати значително времето за извършване на изследванията и ще се осигури масовото им провеждане. В сърцето на реформата е принципът на превенцията в здравеопазването.
200 000 души годишно умират от сърдечни болести и сърдечни удари. Вероятно повечето биха могли да бъдат избегнати, ако диагностиката е била направена навреме, обясни логиката на реформата премиерът пред Би Би Си.
Скринингът за сърдечни заболявания е "само началото", предвижда се разширяване на обхвата за прегледи и ранна диагностика на рак на гърдата при жените, превенция и ваксиниране срещу рак на маточната шийка и скрининг за аневризма, обяви още Гордън Браун.
"Здравните услуги трябва да се променят изцяло през следващите 60 г. и да не бъдат само лечебни, а и превантивни. И не бива да бъдат универсални, а персонални, съобразени с личните потребности на отделните пациенти", заяви Браун.
Той обеща, че всеки ще има право не само да посети лекаря, когато има нужда, и да се лекува в болница по избор, но и че здравните услуги ще бъдат организирани съобразно нуждите на пациента.
Първоначално профилактичните прегледи и тестове ще бъдат предложени на "рисковите" групи за съответното заболяване и средства за тях ще бъдат предвидени в бюджета за здравеопазване за 2008-2011 г., ангажира се Браун. Той обаче призна, че все още не е ясно колко британци ще пожелаят да минат на профилактичните прегледи, защото и сега например има програма за ваксинации, но мнозина отказват да се предпазят. Затова правителството планира и рекламна кампания, за да убеди британците да се преглеждат профилактично.
"Следващата фаза ще е да предложим на мъжете на възраст над 65 г. обикновен ултразвуков преглед за ранна диагностика на аневризма на аортата, която убива над 3000 души годишно. С прегледите ще можем да спасим над 1600 живота всяка година", обяви още премиерът Гордън Браун.
Тази или следващата година джипитата ще могат да провеждат и съдов скрининг с помощта на серия кръвни тестове и измерване нивото на мазнините и кръвната захар.
От организацията на общопрактикуващите лекари приветстваха плана на Браун, но са скептични, тъй като преди няколко седмици премиерът заяви намерение да съкрати финансирането от бюджета за пациенти със сърдечносъдови и бъбречни заболявания.