Фармацевти от цялата страна затвориха вчера аптеките си за час. По този начин те протестираха срещу орязаните надценки и непрозрачната лекарствена политика на МЗ. |
"Цените на някои лекарства ще се увеличат, тъй като производителите и търговците на едро са намалили отстъпките, което влияе и на крайната цена в аптеката", смята Емилия Иванова, фармацевт от София. МЗ оряза леко надценките на аптеките и на търговците на едро, т.е. те ще имат по-малка възможност за отстъпки, смятат хората от бранша.
Според други пък по-ниските надценки, наложени от МЗ, ще свалят цените. Засега обаче промяна в цените на лекарствата заради наредбата няма, показа проверка на "Сега". При лекарствата с рецепта увеличение има само при антистенокардин, чиято цена е скочила от 2.98 лв. на 3.35 лв. Повишението обаче идва от самия производител. Поскъпват и някои лекарства без рецепта, но при тях надценките не се регулират.
Вчерашният протест на фармацевтите в София протече с разногласия. Част от аптеките затвориха врати за един час, но повече от половината изобщо не се присъединиха. Собствениците на вериги открито се обявиха против организирания от Българския фармацевтичен съюз протест.
Фармацевтите сочат като причина за протеста непрозрачната политика на МЗ при ценообразуването на лекарствата. Те негодуват, че министерството не ги допуска до обсъждането и подготовката на нормативната уредба за сектора. "Протестът е срещу начина, по който се администрира нашата дейност. За да съществува системата, съсловната организация трябва да има основна роля, тъй като това са специалистите. Ние не разговаряме директно с министерството, а чрез медиите", обясни фармацевтът Огнян Медаров.
Аптекарите протестират и срещу наредбата за максимално допустимите надценки. Според някои от тях по-ниските стойности ще доведат до затваряне на аптеки. "Ние сами създадохме този бизнес, а сега държавата се опитва да го съсипе", заяви фармацевтът Емилия Иванова. Според нея ще се наложи собственици на аптеки да уволняват служители, защото няма да могат да им плащат.
"Няма смисъл от протести. Конкуренцията е жестока и аз не мога да продавам едно лекарство за два лева, при положение че в аптеката до мен е 1.20 лв. Затова високите надценки, които се искат от нашия съюз, не са реални. Цените могат да се смъкнат, ако се махне ДДС", коментира друг фармацевт.
АКТИВНОСТ
Според данни на фармацевтичния съюз над 70% от аптеките са се включили във вчерашния протест. Най-активни са били аптекарите от Благоевград, Враца, Кюстендил, Габрово, Кърджали и Смолян, където вратите останаха затворени за час. Пернишките фармацевти пък спряха работа за 3 часа. Те протестираха и срещу разпространението на аптеки "Марешки".