:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,674,163
Активни 773
Страници 16,728
За един ден 1,302,066

ВСС вече разгневи и съдиите

Опасност от авторитарни практики при кариерното израстване видяха магистратите в проект на съвета
Висшият съдебен съвет (ВСС) е на път да произведе поредния скандал. Повод този път е проектът за методика за атестиране на магистратите, която съветът трябва да обсъди и приеме. Десетки столични и върховни съдии се подписаха под становище, че документът е крачка назад и няма да гарантира кариерно израстване по ясни критерии. Появиха се и съмнения от създаване на авторитарни практики и влияние върху вътрешното убеждение на магистратите.

Методиката дословно и ненужно възпроизвежда текстове на Закона за съдебната власт, смятат съдиите. При това новите моменти в нея - помощните атестационни комисии и въвеждането на точкова система, по никакъв начин не създават предпоставки за адекватна оценка за работата на магистратите.

Според методиката най-много точки носят броят, видът, сложността и тежестта на преписките и делата, които обаче се разпределят между магистратите на случаен принцип. Следва спазването на сроковете, броят потвърдени и отменени актове, разбираемото и обоснованото им мотивиране и т.н. Ще се вземат предвид и умението за водене на съдебно заседание, въпреки че не на всички съдии това се налага.

"Проектът е неясен и повърхностен", пишат в отделно становище върховните съдии Капка Костова и Елена Авдева. Според тях се открива широка и безконтролна възможност за субективизъм, формализъм и регионални кадрови практики. Акцентът е върху статистическите параметри на съдийската работа за сметка на личните усилия и резултати, отразени в изготвените актове, възмутени са магистратите.

Магистратите недоволстват и от липсата на прецизна и обмислена регламентация на изискванията към членовете на помощните атестационни комисии. Според проекта те ще са от по трима магистрати, посочени от шефа на съответното съдилище, прокуратура или следствена служба, което може да доведе до авторитарни практики. А това може да се превърне в инструмент за въздействие върху вътрешното убеждение на магистратите по определени дела.

Съдиите не са съгласни и с това, че за разбираемо и обосновано мотивиране на актовете методиката предвижда най-малък брой точки - до 5. Това е най-значимият индикатор за качеството на същинската дейност на магистрата, пишат те.

Непълнотите и неточностите ще блокират процедурата по атестирането и ще създадат основания за атакуване на кадровите решения на ВСС пред ВАС, предупреждава пък председателят на Софийския апелативен съд Евгени Стайков.

От съюза на съдиите призоваха да не се прибързва с приемането на методиката.
22
3322
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
22
 Видими 
09 Януари 2008 00:46
"Ще се вземат предвид и умението за водене на съдебно заседание, въпреки че не на всички съдии това се налага."

Съдиите не знаели процеса, защото не им се налагало.
09 Януари 2008 07:52
Това е някакъв вид норма.А когато има норма не се работи качествено в тази система.И кой ще пострада от това?...По този начин няма да заработят по ефективно и бързо.
09 Януари 2008 09:18
Ако се направи една анкета измежду сто магистрата с въпроса: Има ли някой, който да работи по-добре от Вас?, сто процентово всички отговори ще бъдат "НЕ!".
Не го предполагам, а го знам.
А сегашните критерии са следните:
- при назначаване - укьови и чичови,
- при конкурсите - пак укьови и чичови, но на квотен принцип /според партиите/,
- при работа - никакъв контрол - "Над нас е само законът!" /т.е. "Ние сме законът!"
- несменяемост, и никаква отговорност...
- кариера - според укьовците и чичовците и от проявите на шпаклата и четката...
- изобщо - непроучвана категория. И да стане грешка, не може да се оправи.

Предложение: поне да се проверява да не се водят "на учет" в психото.
09 Януари 2008 09:52
Някой да е успял скоро да влезе в интернет страницата на ВСС. През повечето време е недостъпна. Не може да се види нито какъв е дневният ред, нито какви са взетите решения. И този процес протича на фона на изискването, прието в новия закон за съдебната власт, всички съдебни актове да бъдат публикувани в интернет ?????
09 Януари 2008 09:57
rki, не става дума за процеса, а за воденето на съдебното заседание, защото то се осъществява от председателя на съдебния състав. Той говори със станите и чете определенията в залата. Останалите членове на състава, не ръководят заседанието, тоест те не говорят в залата. Следователно, ако си младши съдия или младши член на съдебен състав, ти няма как да бъдеш оценен по тази точка...А що се отнася до това дали съдията знае процеса или не, това личи от съдебния акт, който е написал.
09 Януари 2008 10:10
Ми то воденето на съдебното заседение е част процесуалното право.
09 Януари 2008 10:11
Да се откажат съдиите от пълната си безотговорност е все едно дългогодишен пушач да откаже цигарите - може, но се иска здрава тояга!
"Десетки столичани и върховни съдии се подписаха под становище, че документът е крачка назад и няма да гарантира кариерно израстване по ясни критерии."
Кои ли са тези "десетки столичани"?! Всеки който е допрял да българското "правосъдив" знае за какво става дума! Всеки, който е чел невероятните "мотиви" на съдиите (когато изобщо ги има!) си е задавал въпроси за интелектуалното ниво на тези съдии... Нима многобройните жалби в Страсбург се дължат на "крачката напред" в "кариерното израстване" на българския съдия?
Ще се опъват срещу контрол - няма начин...
09 Януари 2008 10:21
Пенев, вече съм ти го казвал веднъж и ще го повторя пак - не може всички да са в кюпа. Като чета мненията ти, вероятно се занимаваш с административно право, все едно. Проблемът при тези атестации е, че се гледа предимно обобщено - съобразно статистиката, а не съобразно конкретното качество на конкретните съдебни актове. Що се отнася до контрола, ти много добре знаеш, че той, съгласно закона, се осъществява и от страните в процеса, защото те имат правото на жалба.
09 Януари 2008 10:47
Следва спазването на сроковете, броят потвърдени и отменени актове, разбираемото и обоснованото им мотивиране и т.н.
'
'
Несериозен - освен количествени има и качествени критерии.
Пък ако искат да се види още по-добре нивото на съдиите - нека направят като в Македония - съдебното заседание се записва и протокола е едно към едно със записа. Тогава ще се възкреси вестникарската рубрика "смешки от съдебната зала".
09 Януари 2008 11:10
И това ще стане, за справка виж новия ГПК.
09 Януари 2008 11:41
rki, нали си чувал и за съдии по вписванията, ето тези съдии например не водят съдебни заседания освен и категорията която ти е посочил несериозен Още нещо Пенев чети правилно в статията пише "столични", а не "столичани" както си го прочел. И накрая някой знае ли каде е публикуван този проект? Нека първо да го прочетем пък после пак ще го коментираме.
09 Януари 2008 11:52
Абе аз съм чувал, че има и съдия изпълнители, ама защо ли останах с впечатлението, че въпросният проект не се отнася за тях?
А и умението и знанията да водиш съдебно заседание и да следиш процеса е доста важно, особенно в наказателното право.
09 Януари 2008 12:15
Нещо не разбрах от статията - "...да гарантира кариерно израстване ..." - май това, а не правосъдие (в истинския смисъл на думата!) е основната цел на тези другари? Или се лъжа?
09 Януари 2008 12:24
Kumi, тези правила не се отнасят до съдиите по вписванията, тъй като те не са магистрати, назначават се от Министъра на правосъдието и не правораздават. По-правилно би било, за да нестават подобни грешки, законът да ги нарече, "регистратори на вписванията ", например, така като "прекръсти" бившите "съдии изпълнители" на "съдебни изпълнители". Тогава няма да има оплитане в термините.
Освен това, искам да поясня на всички форумци, които не са юристи, че въпросната наредба, която обсъжда/ или ще обсъжда/ ВСС не се отнася до атестирането на футболните съдии / рефери /, въпреки че и те често са обект на "ласкави" оценки от страна на публиката.
09 Януари 2008 12:31
Юлий Цезаре, ти си бил няколко пъти консул, както и по веднъж император и божество / макар през последните две хилядолетия да си предимно месец от календара/ и знаеш, че израстването в кариерата следва да бъде резултат на личните качества и способности - именно това би трябвало да гаратнират правилата и това са " гаранциите" за които става въпрос в материала.
Все пак ти победи в гражднаската война, не защото беше симпатичен на началника си и му правеше услуги, а защото се оказа по-добрия пълководец и политик.
09 Януари 2008 12:40
Kumi!
Благодаря ти! Наистина съм го разбрал грешно. Така вече мога да го приема, но "столичани" ми звучеше доста измислено...
несериозен!
И аз така казвам - не може всички в кюпа! Но това е въпрос на оценка, а не на методология...
Но се питам, наистина ли вярваш, че страните в процеса могат чрез жалбите си на втора инстанция действително да контролират действията на първата инстанция? Да! Аз действително се занимавам с административни съдебни разправии... И мога да ти покажа не едно съдебни решения (по-често определения!) които по съдържанието си представляват документ, в който е потвърдена неистина... Кой според теб трябва да приложи НК в случая. ВАС ли? Често техните съдии дори не си правят труда да прочетат материалите по които се произнасят, а потвърждават решението (определението) на по-долната инстанция барабар с грешките й...
09 Януари 2008 12:54
Пенев, вярвам че системата може да бъде накарана да работи съобразно закона и всички легални способи, следва да бъдат насочени към това.
Господ да ни е на помощ, ако ние- занмаващите се с право не сме убедени в това, че делата следва да се решават съобразно закона.
А що се отнася до административното правораздаване - струва ми се, че там наистина има сериозни проблеми, макар от години да не се занимавам с подобен тип дела - аз съм "гражданин".
09 Януари 2008 13:18
По-важното е да се въведе задължително прилагане на съдебна практика, т.е. аналог на прецедентното право в англосаксонските правни системи. Не може за едни и същи казуси, съдиите да излизат с различни, дори противоположни решения. Познайте защо? Защото тази въздигната до абсурд тяхна "независимост" е която им развързва ръцете, дава им самочувствие стигащо до наглостст и е най-важната предпоставка за корупция.
09 Януари 2008 14:25
Хамъре, друже мой, контитенталната система на правораздаване е по-добра от англосаксонската, не само за прилагащите закона, но и за страните. А противоречивата практика следва да се отстранява с тълкувателни решения на ВКС, които са задължителни за съдилищата. Проблемът тук е, че реформите на ГПК в последните 15 години, превърнаха ВКС от инстанция която трябва да уеднаквява практиката на съдилищата в инстанция решаваща конкретни казуси.
09 Януари 2008 14:41
И аз мисля, че континенталната правна система си е за предпочитане, ако се прилага точно... За съжаление сред някои български съдии ровенето в прецеденти се е превърнало в заместител на четенето на законите. Така се достига на абсурдни произнасяния по начин, вече отхвърлен от висшестояща инстанция... Тук дори не става дума за противоречива практика... Но и това опира до пълната безотговорност н съдията в съдебния процес. Да не припомням конституцията от преди 2003...
Да Несериозен! Правова държава може да бъде изградена само с правни средства, не с насилие от какъвто и да е характер и много граждани вече са го осъзнали. Аз съм един от тях... Колкото до вярата, че това може да се случи... не знам... вече не съм оптимист... а и вярата не е аргумент.
09 Януари 2008 15:00
Говорейки за вяра, имам предвид два прости, но основополагащи принципа - законите са еднакви за всички и те важат, дори когато ограничават или са против моя собствен интерес. Ако не приемам това, нямам право да бъда съдник на другите.
09 Януари 2008 15:05
Несериозен, Пламен Пенев, благодаря за разбирането. Всъщност вие казвате именно това, което мисля, но не съм достатъчно правно грамотен.. И аз не искам англосаксонското право да се прилага като цяло. А и тълкувателните решения са едно, съдебната практика - друго. А тълкувателните решения на ВКС в повечето случаи не са по същество, а по процедурата. Надявам се, че ме разбрахте и писаното не изглежда като някакъв правен абсурд.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД