Висшият съдебен съвет (ВСС) е на път да произведе поредния скандал. Повод този път е проектът за методика за атестиране на магистратите, която съветът трябва да обсъди и приеме. Десетки столични и върховни съдии се подписаха под становище, че документът е крачка назад и няма да гарантира кариерно израстване по ясни критерии. Появиха се и съмнения от създаване на авторитарни практики и влияние върху вътрешното убеждение на магистратите.
Методиката дословно и ненужно възпроизвежда текстове на Закона за съдебната власт, смятат съдиите. При това новите моменти в нея - помощните атестационни комисии и въвеждането на точкова система, по никакъв начин не създават предпоставки за адекватна оценка за работата на магистратите.
Според методиката най-много точки носят броят, видът, сложността и тежестта на преписките и делата, които обаче се разпределят между магистратите на случаен принцип. Следва спазването на сроковете, броят потвърдени и отменени актове, разбираемото и обоснованото им мотивиране и т.н. Ще се вземат предвид и умението за водене на съдебно заседание, въпреки че не на всички съдии това се налага.
"Проектът е неясен и повърхностен", пишат в отделно становище върховните съдии Капка Костова и Елена Авдева. Според тях се открива широка и безконтролна възможност за субективизъм, формализъм и регионални кадрови практики. Акцентът е върху статистическите параметри на съдийската работа за сметка на личните усилия и резултати, отразени в изготвените актове, възмутени са магистратите.
Магистратите недоволстват и от липсата на прецизна и обмислена регламентация на изискванията към членовете на помощните атестационни комисии. Според проекта те ще са от по трима магистрати, посочени от шефа на съответното съдилище, прокуратура или следствена служба, което може да доведе до авторитарни практики. А това може да се превърне в инструмент за въздействие върху вътрешното убеждение на магистратите по определени дела.
Съдиите не са съгласни и с това, че за разбираемо и обосновано мотивиране на актовете методиката предвижда най-малък брой точки - до 5. Това е най-значимият индикатор за качеството на същинската дейност на магистрата, пишат те.
Непълнотите и неточностите ще блокират процедурата по атестирането и ще създадат основания за атакуване на кадровите решения на ВСС пред ВАС, предупреждава пък председателят на Софийския апелативен съд Евгени Стайков.
От съюза на съдиите призоваха да не се прибързва с приемането на методиката.
"Ще се вземат предвид и умението за водене на съдебно заседание, въпреки че не на всички съдии това се налага."
Съдиите не знаели процеса, защото не им се налагало.