В София - най-населения от ученици град, продължава да има маломерни паралелки, въпреки че Столична община и МОН са против поддържането на такива класове. 100 са маломерните паралелки през тази учебна година, съобщи за "Сега" зам.-кметът по образованието на столицата Йорданка Фандъкова. Класовете с ученици под минимума са около 2% от всички в района на София.
Столична община е против маломерните паралелки и подкрепя такива класове единствено в Панчарево, Нови Искър, Кремиковци и за село Мърчаево, заяви зам. столичният кмет. Тя даде за пример училище в Панчарево, в което четвъртокласниците са 15 деца вместо нормативно определения минимум от 16 ученика и затова е прието, че паралелката ще бъде запазена. Подкрепата на общината е мотивирана от перспективите за развитието на населените места и за всяко конкретно училище. Очакванията, че до 2-3 години броят на децата в училищна възраст ще се увеличи и затова е по-добре да запазим някои училища, вместо да ги закрием и след няколко години да ги откриваме наново, обясни Фандъкова.
Директорката на 117-о СОУ в Бухово, част от "Кремиковци", Зоя Деянова обясни, че училището има филиал в Сеславци, където паралелките са до VII клас и са от 5 до 12 деца. Хората от квартала не искали да се закрива школото и сега учителите пътуват до филиала, а след това се връщат, за да преподават и на децата от Бухово. Обучението в маломерните паралелки е много по-качествено, като в частно училище, защото учителят има време да обърне внимание на всяко дете и да се разглежда допълнителна литература, разказа директорката. Деянова обаче е притеснена за бъдещето на училището заради въвеждането на делегираните бюджети. Те се сформират въз основа на броя на учениците и очакванията на експерти от неправителствения сектор са, че "селските" училища ще имат големи трудности при оцеляването.
|
|