Кой знае защо, някога някому е хрумнало, че първите работни дни на парламента след ваканцията поставят началото на "нов политически сезон" - и така си върви приказката. Както учениците имат първи и втори учебен срок, така парламентаристите си имат "сезони". Макар че, строго погледнато, политиците нямат ваканция. Всеки ден, всеки час, всяка секунда те работят за общото благо, тоест прекарват земните си дни в непрекъснат работен сезон.
Вчера по сутрешните блокове на телевизиите това беше една от най-раздъвканите фрази, а Ивелин Николов от БСП дори показа раздразнение срещу тази формулировка и отсъди рязко, "че самото понятие политически сезон е едно измислено от някого клише" (по Би Ти Ви).
С думата сезон по принцип обозначаваме четирите годишните времена, но и други периоди от време, свързани с някаква дейност или с липсата на такава (мъртъв сезон). Сега например, освен че е начало на нов парламентарен сезон, е и сезон на мъгли и поледици. Респективно периодът се превръща и в сезон на чакащите по летищата. Сезонът на обилните снеговалежи пък автоматично се превръща в сезон на принудително удължаване на ваканцията - ако човек е например на хижа в планината. (В началото на годината даже имаше съмнения, че докато народонаселението бедства под преспите, Емел Етем е самоволно блокирана някъде на курорт.)
Сезонът на поледиците е и сезон на фрактурите. После ще дойде и сезонът на наводненията, а след това - на пожарите. Това са нещо като ресорни сезони на Емел Етем, която според Краси Каракачанов е "бедствието, което във всеки сезон сполетява България" (мисъл, изказана пред "24 часа"). Което е намек, че докато за едни е мъртъв сезон, други в това време жътва жънат.
Като споменахме жътва - коренът на думата сезон е латински (satio, sationem) и означава сеитба, а по-късно така наричат времето, в което се сее.
После думата си намира място в европейските езици, ние сме я взели от френски - la saison des vacances например е сезонът на ваканциите. И пак се сещаме за отпуската на Емел Етем, когато една от големите питанки беше местонахождението на министърката. Тогава тя можеше много остроумно да отговори, че темата е hors de saison (фр. - неуместна, не й е сега времето).
Но Емел Етем по принцип избягва духовитите отговори, защото знае, че който сее ветрове, жъне бури.
|
|