Много хора у нас страдат от разширени вени, без дори и да го подозират. Според някои изследвания тази болест засяга една пета от българите, а според други - една трета. Сигурно е, че от разширени вени страдат най-вече жените.
Как обаче да разберем дали страдаме от заболяване на вените на краката?
Вените са два вида - външни - повърхностни и вътрешни - дълбоки. Сериозен проблем може да причини възпалението само на вторите.
Повърхностните вени се виждат. При тях може да се появи т. нар. варикоза. Благодарение на заседнал начин на живот вените образуват възелчета, които неприятно личат по крака. Но това не е опасно, най-много да се появи малка раничка, успокояват лекарите.
Опасно е възпалението и заболяването на вътрешните вени.
Не се плашете, не всяко подуване и напрежение в краката след дълго ходене значи проблем с вените. Но ако се появи дълга болка, тогава трябва да идете на лекар. А ако има отоци на глезените, схващане на прасеца - нещата са сериозни.
Откъде идва този проблем? Много често разширените вени се предават по наследство, а при останалите случаи - при заседнал начин на живот или неподходящ спорт. Жените страдат от възпаление на вените по-често, защото спортуват по-малко и затова мускулите на краката не са достатъчно развити, за да оказват нужната компресия на вените; по-често се подлагат на хормонално лечение, пият противозачатъчни хапчета. Бременността също оказва голямо влияние и играе ролята на отключващ момент. По време на бременност хормоните се увеличават, теглото на майката се покачва, плодът също упражнява натиск, физическата активност е намалена, обувките често са неподходящи.
Лошото е, че първите прояви на разширени вени
не са съпроводени със сериозни оплаквания.
В началото краката само отичат след тежък ден, а болката е поносима. Ако болестта стане хронична краката започват да тежат като налети с олово и болката, особено нощем, става непоносима. Има обаче и случаи, когато липсва болка.
Пътят от възпалените вени до тромбофлебита е твърде къс, предупреждават лекарите. При възпалението се получава венозна недостатъчност, кръвта не циркулира добре, остава в краката и започва да образува съсиреци. Затова е добре при поява на болка след дълго ходене краката да се вдигат на високо.
Съсиреците могат да бъдат много опасни, тъй като те не се виждат, а могат да се "откъснат" от вената и да тръгнат с кръвта към белия дроб, да го запушат, а пациентът да почине. Затова при наличие на разришени вени е добре
от време на време да се прави флебография
- изследване на рентген на краката и таза, при което с помощта на контрастно вещество се вижда дали в кръвоносните съдове на пациента има тромби. При наличието на съсирек обикновено се налага оперативна намеса.
каре
Каква е профилактиката
Вените не обичат топлината. Не излагайте краката си на слънце или на друга топлина. От топлото вените се отпускат и разширяват. Но не се отказвайте от морето и басейните - ходенето във водата и плуването свиват вените. Ако работите седнал, сменяйте често позата си. Носете обувки на нисък ток от 3-4 см, който да поддържа свода на стъпалата. Наднорменото тегло също оказва доста неблагоприятно въздействие върху вените. Избягвайте спортове като баскетбол и волейбол. Не слизайте пеша по стълби и се опитвайте са вървите по-рядко по наклонени надолу повърхности.
|
|