Сигурно си имате поне една бенчица. Поне едно прекрасно петънце краси лицето ви или пък е скрито някъде по тялото в очакване летните тоалети да го разкрият. Едни си ги харесват, други прибягват до пластичен хирург, за да се отърват от тях. Мразите ли ги или не - тях ги има.
Плоски, изпъкнали, висящи на краче, космати, червени, черни, сини, кафяви. Човек се ражда с част от бенките си, а след половото си съзряване се появяват и останалите. Опасни са само тъмнокафявите и черните плоски бенки, твърди д-р Мариан Ангелов. Ако ги разчоплите, излагате ги често на слънце или ги претриете с дрехи или бижута те могат да се изродят в тумори. Опасните бенки трябва да бъдат премахнати хирургично.
Бенките са места на силна концентрация на пигмента меланин. Те са безвредни и обикновено през целия живот остават непроменени. Ако обаче променят формата си, започнат да кървят. Тогава няма да е зле да се обърнете към лекар. Понякога това е начална фаза на рак на кожата. Не бива да чешете бенките, а ако от тях се подават косъмчета, най-добре е да ги отрежете вместо да ги скубете.
Според британски изследователи появата на бенки е свързана с генни причини. Те установили, че броят на бенките при еднояйчни близнаци е един и същ, както и при 50 % от разнояйчните. Генните фактори са от голямо значение за появата на бенки, а тези фактори нарастват с възрастта.
При хората, които предпазват кожата си от слънчеви изгаряния, появата на бенки се дължи на гените, а при останалите хора - на ефекта от излагането на слънчевите лъчи.
|
|