:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,764,173
Активни 677
Страници 20,640
За един ден 1,302,066

Управляващите скептични към идеите на Първанов

Президент и партийни лидери ще направят матрицата на промените в изборните закони
Пламен Юруков
Управляващите партии се отнесоха скептично към идеите на президента Георги Първанов за реформа на избирателната и партийната система.

БСП предпазливо заяви, че ги приветства по принцип. Някои от тях обаче трябвало да бъдат уточнени след внимателна дискусия. "Ние отдавна сме осъзнали потребността от усъвършенстване на изборното законодателство и имаме екипи, които се занимават с това", обясни секретарят на ИБ Евгени Узунов. В промените можела да влезе и смесената избирателна система, но е важно какво ще се заложи като принцип. Подобно е положението и с провеждането на референдум, иницииран от президента. Социалистите смятат, че всички изменения трябва да се направят накуп в един нов избирателен кодекс.

НДСВ също реагира сдържано. Според Огнян Герджиков изявлението на Първанов е "артилерийска подготовка" за засилване на президентската власт и постепенна промяна на държавното устройство. "Може би е усетил, че са назрели условията за това и иска да създаде почвата, върху която да се размишлява", коментира той.

Герджиков видя рационален заряд в предлаганите от президента промени в избирателната система, но и тук са важни детайлите. "Защото ние често постиламе с добри намерения пътя си към ада", добави той. Професорът смята, че т.нар. демократичен избор се е деформирал напълно и това налага революционни промени. В НДСВ продължават да смятат, че задължителното гласуване би допринесло за преодоляване на порока. Колкото до смесената избирателна система - всичко било в пропорцията на смесване. Важно било и докъде ще се простира бариерата за преодоляване на президентското вето. "Да не се окаже прекалено мощен гласът на президента и се изкриви характерът на държавното устройство", отбеляза професорът.

Йордан Цонев от ДПС се обяви срещу мажоритарния вот, защото купувачите на гласове щели да бъдат улеснени. Дясната ръка на Доган даде пример с аптекарския бос Веселин Марешки, който напазарувал 14 хил. гласа във Варна на последните местни избори. Цонев обаче подкрепи идеята за референдумите.

Лидерите на парламентарно представените партии и ГЕРБ ще се срещат с президента Георги Първанов между 10 и 20 февруари, за да обсъдят идеите. Това обяви шефът на СДС Пламен Юруков след разговор с държавния глава. На срещата ще бъде изготвено задание, върху което да работят експертите. "Няма избирателна система по конфекция, всяка се прави по поръчка за нуждите на обществото", обясни Юруков. Президентът и лидерът на СДС се обединили около мнението, че измененията в закона трябва да са факт до края на юни, за да има поне 1 г. за подготовка до следващия парламентарен вот.

"Целта е депутатите да са отговорни пред гражданите, които гласуват за тях", обясни Юруков, но не съобщи дали той самият е склонен да направи компромис със собствените си предложения.

Лидерът на БНД Борислав Ралчев пък обвини Първанов, че иска да съсредоточи повече власт в себе си. "Който не е бил президент, той не е поискал да превърне парламентарната република в президентска, под една или друга форма", заяви бившият царист.

----

ОТ ВОЛЕ

"Идеален вариант за страната би била коалиция между ГЕРБ и евентуална президентска партия", заяви по повод президентската изява сливенският кмет Йордан Лечков. Според бившия футболист страната трябва да се управлява от хората с най-висок рейтинг като Георги Първанов и Бойко Борисов. Той се обяви за президентска република, но партиите щели да се противопоставят.

ДРУГ ЪГЪЛ

Социолози и политолози разчетоха различно посланията на президента. Антоний Гълъбов смята, че президентът възприема себе си като нов политически център, което надхвърля правомощията му. Той все по-често ще се опитва да иззема политическа територия от партиите. Очевидно предстои създаването на социалдемократическа формация вдясно от БСП с Първанов за лидер, обясни той.

Според Живко Георгиев с посланията си Първанов бръква в раната. Някои от идеите му са безспорни и трябва да влязат в дневния ред. Опитът на доста страни обаче показвал, че предизвикването на референдум не е винаги инструмент, който постига желаните цели.

Евгени Дайнов пък заподозря, че държавният глава иска да стане мощна политическа фигура. Той дал заявка, че оттук нататък ще се намества в българската политическа система все по-сериозно, изземвайки власт от партиите. Някои от идеите на Първанов били съвършено верни - например предложението за промени във финансирането на партиите. Тръгвайки да ограничава възможността да се създават партии, той обаче стъпвал на много тънък лед. Искането за правомощия за иницииране на референдум е опасно, защото държавният глава придобива огромна власт, смята Дайнов.

За Андрей Райчев президентските послания са две - хората нямат чувство, че са избрали депутати и че партиите се финансират нелегално и се мафиотизират. Двете лекарства според него са мажоритарният принцип и провеждането на референдуми. Ако стане чисто мажоритарна система, със сигурност ще се върне двуполюсният модел, заключи Райчев.

ИЗТУПАН ОТ ПРАХТА

Идеите за въвеждане на смесената избирателна система, преференциални листи и за правото президентът да инициира референдум не са нови.

Смесената система беше залегнала в емблематичния за миналия парламент избирателен кодекс. Той бе приет на първо четене, след което партиите се отдръпнаха и проектът потъна в тотално забвение. Кодексът съчетаваше мажоритарната и пропорционалната система. Предвидено бе страната да се раздели на 120 района, всеки един от които избира 1 депутат. Така средно около 57 000 души можеха да изберат един парламентарист. Останалите 120 трябваше да са от партийните листи. БСП се обяви срещу кодекса, а Сергей Станишев се притесни, че различни групировки щели да си купуват депутати.

Наскоро независимите депутати Димитър Абаджиев и Мария Капон внесоха подобни предложения, но и те потънаха в забрава.

Възможността да се гласува преференциално бе дадена на вота за евродепутати м.г. Гражданите можеха да гласуват преференциално за някой от посочените в списъка и ако той събере 15%, отиваше на първо място. Въпреки че преподредба не се получи в нито една от листите, възможността е била използвана от избирателите, стана ясно след вота. Същата възможност трябваше да залегне и в закона за местните избори, но след бурен скандал в пленарната зала отпадна.

Президентът не за пръв път иска и право да инициира референдуми. Още при първия си отчет пред НС през 2004 г. той настоя за промяна в закона за референдумите. Нов закон обаче още няма, макар от години в деловодството на НС да се внасят различни проекти. Последният е на работна група, оглавена от Янаки Стоилов от БСП, и трябва да предвиди възможност и гражданите с определен брой подписи да предизвикат допитване. Той отлежава близо 2 г.
 Антоний Гълъбов
9
2246
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
29 Януари 2008 00:07
На времето някой от България каза, че от преустройството нищо няма да се получи.Горбачов опонира, че непременно ще се получи.Та скептици не ни трябват във властта. А и СДС да не се пъха из кулоарите, защото не им се полага повече власт.То не бе високочмерие, то не бе надменност, то не бе пренебрежение?! С една дума хъшлаци от Горно Нанадолнище.
29 Януари 2008 09:05
И на нас не ни трябват полуграмотни хъшлаци-власи, които вместо Свищов пишат Систова.
29 Януари 2008 09:25
Заглавието "Управляващите скептични към идеите на Първанов"
А до него ликът на шефа на една бъдещо парламентарно непредставена партия.
Това ли е илюстрация на управляващ?
Ами по добре да бе сложена снимката на генералния секретар на БКП Спасов.
Егати логическата връзка.

29 Януари 2008 10:13
Бат гойко,
Много съм неграмотен, не полу, а изцяло. Ама не е лошо да дадеш "търси се" на Google за Sistova, пък може да се окаже, че си прекалено грамотен за аудиторията на твойто скапано СДС. Ще ти дадем Грамота за антиневежество.
29 Януари 2008 12:29
А новата мутра на снимката ще възстановява старото СДС, т.е. ще покани любимците на народа Стефан Софиянски, Евгений Бакърджиев, Александър Божков, Надежда Михайлова и т.н. Горкото момче! Прости му Господи, зашото то не знае какво прави.
29 Януари 2008 13:51
Сериозният подход по темата изисква , на широко обществено обсъждане да бъдат представени поне три експертни проекта за Радикална реформа на политическата система . Не е реч само и просто , за "партийната система". В основата на подобна реформа , безспорно стои общата ни потребност от Нов патос по пътя и към целите на устойчивото развитие ... Тя я налага ... Живо е опасението , че тази "същественост" ще бъде подмината и в крайна сметка , няма да сме обяснили коректно качествено новото състояние на националното ни Общество ... Оттам и лавините от нови/стари заблуди ... Ще продължим да оставаме все умни , но и още повече , неискрени към общия си живот ?
29 Януари 2008 16:30
Мажоритарната система трябва да върви с възможност за отвод на депутатите стига наистина да се съберат поне толкова гласове колкото са били пуснати за съответния депутат. Самото избиране на депутати може да стане като се раздели броя на гласувалите на 240 и се получава колко човека трябва да са пуснали бюлетина за даден депутат. Там където гласовете са по-малко се взима най-близкия резултат. А защо пък при гласувания в парламента да се взима предвид и тежестта на вота? Защо при гласуването на закони депутат избран от 20 000 човека при мажоритарна система трябва да има същата тежест като депутат спечелил 10 000 гласа? Колкото до купуването на гласове нима при възможност за отвот при неспазване предизборната програма хората няма да изчистят тези купени депутати. Нали се предполага, че на избори ходят все по-малко хора. Ако усетят, че гласът им тежи няма ли да си вдигнат мизата за всеки продаден глас или което е по-вероятно да започнат да осъществяват по-стриктен контрол над избранниците си..
29 Януари 2008 16:47
Идеален вариант за страната би била коалиция между ГЕРБ и евентуална президентска партия", заяви по повод президентската изява сливенският кмет Йордан Лечков.

Лечков беше добър с главата!Беше....
29 Януари 2008 18:11
Президентската гавра с АЕЦ-а
Магдалена Ташева
............................
Натиснете тук
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД