След като не срещна масов консенсус, просветният министър Даниел Вълчев обяви, че въвеждането на задължителен час по религия от тази есен се отлага. |
Идеята е малките да учат основно темите от морала, а по-големите - историята на религиите. Моралната образованост може да помогне на учениците да изберат положителните ценности и ще намали наркоманията и насилието, са мотивите за предложението. Председателят на съвета проф. Георги Бакалов съобщи, че броят на децата, избрали да учат религия, е намалял от 16 000 на 14 000. В момента като СИП се учи вероучение.
Шефът на комисията по вероизповедания в НС Огнян Герджиков декларира, че ще се бори за въвеждането на предмета. Той обаче предупреди, че не може Църквата да иска въвеждане на вероучение. Депутатът Павел Чернев репликира, че то не е отживелица.
Рязък обрат в дискусията предизвикаха изказванията на Цвета Брезнишка от асоциация "Родители" и на социолога Андрей Райчев. Според Брезнишка много родители са против задължителното изучаване на предмета. "Не съм съгласна, че един час седмично ще научи децата на морал, това се учи всеки ден, а не в специален час", добави тя. Според нея така ще се намери работа на безработните богослови.
Това ще бъде грешка, е позицията на социолога Андрей Райчев. "Ако се учи религия, защо е предвидено само положителното, защо няма нищо за кръстоносните походи, за религиозните войни и за Инквизицията?", посочи Райчев и попита не може ли религията да се учи в часовете по история. "Кой ще ги възпитава да не са убийци?", патетично му отвърна Чернев. "Тук е цял рояк атеисти и се чудя в кое време живеем, крайно време е този предмет да се въведе", отбеляза шефът на дирекцията по вероизповеданията към МС проф. Иван Желев.
"Концепцията е солидна и според мен предметът може да се изучава", заяви на финала Вълчев. Според него обаче въвеждането на предмета няма да стане от тази есен, тъй като очевидно няма и минимален консенсус по въпроса. Вълчев прогнозира, че ако предметът се въведе през 2009 г., решението за това ще е готово до лятото.