:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 447,812,485
Активни 318
Страници 31,812
За един ден 1,302,066

ЕС предложи залъгалка на Сърбия

Идеята за междинно споразумение прикрива липсата на обща външна политика на общността
Сърбия бе отрязана от Евросъюза за подписването на Споразумение за стабилизиране и асоцииране, което се смята да първа стъпка към членство в общността, съобщи сръбският в. "Политика". Вместо това ЕС предложи на Сърбия подписването на преходно споразумение, което да стане на 7 февруари. Това всъщност ще бъде споразумение за свободна търговия, либерализация на визовия режим и сътрудничество в образованието. То е плод на компромис и неколкочасови тежки дебати между "двадесет и седморката", но накрая временното споразумение бе прието единодушно.

На заседанието на Съвета по общи въпроси и външна политика завчера повечето участници подкрепиха идеята за подписване с Белград на Споразумението за стабилизиране и асоцииране. По този начин те се надяваха да дадат подкрепа за проевропейския държавен глава Борис Тадич, който тази неделя ще застане срещу ултранационалиста Томислав Николич във втория тур от президентския вот. След първия тур Тадич изостава с малко над 4 на сто от Николич. Но Холандия, Белгия и Германия останаха непреклонни срещу споразумението, докато Сърбия не предаде на международния трибунал в Хага Радован Караджич и Ратко Младич, обвинени за военни престъпления по време на войната в Босна. Холандия по-специално е против двойните стандарти и поклоните пред Сърбия само защото сърбите щели да реагират много остро на очакваното отделяне на Косово. Така се стигна до компромисното временно споразумение.

"Това не може да бъде наречено единство. Дипломатическите пируети не могат да скрият истината, че всъщност ЕС няма единно мнение за Сърбия. Така Евросъюзът демонстрира, че иначе шумно рекламираната му обща външна политика не работи", коментира радио "Дойче веле".

Сръбският външен министър Вук Йеремич приветства междинното споразумение. Той изрази надежда, че на 3 февруари страната му ще избере "европейския път" на развитие. "Днес е голям ден. Надявам се на 3 февруари гражданите на Сърбия да ни дадат мандат за подписването на това споразумение", каза Йеремич.

ОБИДЕН

В последния момент кандидат-президентът Томислав Николич отказа да пътува за Москва, където трябваше да участва в разширено заседание на комисията по външна политика на Държавната дума, съобщи електронното издание "Газета". Официално обяснение за промяната няма, но според запознати зам.-лидерът на Сръбската радикална партия се обидил на Кремъл, задето покани конкурента му Борис Тадич в Москва за подписването на руско-сръбските газови споразумения. Тадич бе в Москва в петък и бе приет от Владимир Путин.
20
2432
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
20
 Видими 
29 Януари 2008 23:47
"Обиден"-само един глупак може да бъде обиден. В политиката няма обиден-необиден, здравей-здрасти. Има интереси, влияние и пари.
Само националистчетата-парвенюта със бакалски възгледи могат да бъдат "обидени".
30 Януари 2008 00:48
Май ще се окаже че Србия всички си я лъжат като ГАДЖЕ !

30 Януари 2008 02:38
/:/ "...По този начин те се надяваха да дадат подкрепа за проевропейския държавен глава Борис Тадич, който тази неделя ще застане срещу ултранационалиста Томислав Николич във втория тур от президентския вот. След първия тур Тадич изостава с малко над 4 на сто от Николич...."
......................................... ......................................... .....................................
Ама, някой да НЕ си помисли, че става въпрос за "намеса във вътрешните работи и в изборния процес в Сърбия"?! Нивгъж- в ЕС са добри "демократични" момчета и НЕ правят лоши работи!
30 Януари 2008 03:44
В Косово има бели мечки, но не и сърби- Натиснете тук
30 Януари 2008 07:23
Сърбия прелъстена и изоставена.Язък за косовския чеиз - ша го задигнат.
Но тва е оправдано на србетата така им се пада. Нема държава или народност, с която граничат и да не са заграбили територии от нея. Югославия беше като дзверилник - миниимперия, създадена да се угоди на велкосръбския шовинизъм.
30 Януари 2008 08:49
Че какъв е тоя че да го кани Москва?!Да не е президент, премиер или министър, ей тея сърби нито за войници стават, ама май и за политици не стават, най им се отдава това с което са си известни, да са си свинари, да си правят надениците и псекавиците.
30 Януари 2008 09:10
paragraph39, страхотна статия
Само са пропуснали да споменат , че най-много в Косово има маймуни...
30 Януари 2008 11:04
Къде пише, че Николич е антиевропейски?
Не, че на Сърбия и трябва Европа. Бог да ги опази от това "благо".
30 Януари 2008 11:23
Залъгванията явно са взаимни....
30 Януари 2008 12:39
Големи шантонерки са тия от ЕС, ей!
Май само ние им обръщаме толкова големо внимание. Одеве прегледах ББС , ма въобще не се занимават с ЕС. нашите медии все с това ЕС така, ЕС онака.
30 Януари 2008 13:46
Ами като е тъпо парче, ще я лъжат, я
30 Януари 2008 14:37
Кой каза, че Николич е антиевропейски? Няма такова животно у Србско. Всите са европейци. През 90-те приложиха принципа на субсидиарността на практика. А сега сърбат попарата. А най-вече г-н Николич и неговата партия. Същински Волен С. Модерен политик - водач на модерна партия (що ли ми напомня малко Ал. Лилов?), която ще изправи Сърбия на крака. Е, туй че косоварите само чакат правите срби да го изберат, че да обявят независимост, е друга работа ...

Редактирано от - Nevezha3 на 30/1/2008 г/ 15:16:44

30 Януари 2008 14:39
яма къде да ходят, рано или късно ще приемат и Сърбия и Албания в ЕС!
30 Януари 2008 17:53
По-скоро късно при тая српска дивотия - къде 2050 г.
30 Януари 2008 18:01
Близо 55% от норвежците не желаят страната им да се присъедини към ЕС
Цифрата е безпрецедентно висока, коментираха специалистите

...54.3% от норвежците са против присъединяването на страната им към ЕС, предаде EUbusiness.com. Това показа национално проучване в Норвегия.
Цифрата е безпрецедентно висока, коментираха специалистите. Само 34.6% от анкетираните са се обявили за присъединяване към европейските структури. 11.1% са казали, че нямат мнение по въпроса.
Досега норвежците на два пъти (1972г. и 1994г.) отхвърляха чрез референдум присъединяването на скандинавската страна към ЕС.- Натиснете тук
30 Януари 2008 18:16
АФП: България се страхува от нестабилност на Балканите заради Косово
30 януари 2008 | 18:08 | Агенция "Фокус"- Натиснете тук
30 Януари 2008 21:20
Албанската гангрена е плъзнала навсякъде, за съжаление.Ние трябва да пазим 100% неутралитет!!!!
30 Януари 2008 22:54
Д а н и п а з и г о с п о д !!!
31 Януари 2008 17:37
Борис Тадич: Белград никога няма да признае независимостта на Косово
31 януари 2008 | 17:11 | Агенция "Фокус"
Прищина. Белград никога няма да признае независимостта на Косово, заяви днес сръбският президент Борис Тадич, който е на посещение в Косово, предаде агенция ИТАР-ТАСС. “Аз никога, абсолютно никога няма да призная независимостта на Косово, под каквато и да било форма. Ще положа всички усилия за това Сърбия да остане тук завинаги”, подчерта държавният глава в реч пред жителите на косовското село Черника, където живеят основно сърби.
Тадич направи категоричното изявление само няколко часа, след като косовският премиер Хашим Тачи заяви, че независимостта на Косово може да бъде обявена идните дни, дори часове.






31 Януари 2008 17:43
Сърбия: Борис Тадич срещу Томислав Николич- Натиснете тук
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД