:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,785,070
Активни 485
Страници 11,944
За един ден 1,302,066

Тотален разнобой във властта за осигуровките

Управляващите нямат ясна концепция как точно да се промени системата на социалното осигуряване. "Има разбиране, че е необходимо намаляване на осигурителната тежест, за да се усети ефектът от плоския данък и да се увеличат средствата на хората", обясни вчера говорителят на БСП Ангел Найденов пред "Сега". С колко да се намалят осигуровките и какво ще е разпределението между работник и работодател - това било въпрос на допълнителна дискусия. Социалният министър Емилия Масларова обаче отрече да е обсъждано намаляване на осигурителната тежест.

Зам.-шефът на ДПС Йордан Цонев и вицепремиерът Ивайло Калфин официално потвърдиха в събота, че има вариант за намаляване на пенсионните осигуровки. Вицепремиерът лансира и идеята за евентуално намаляване на фонд "Безработица" или използването на парите от него по друг начин, тъй като при ниската безработица те не са нужни.



Още - в "България"
19
3380
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
19
 Видими 
12 Февруари 2008 04:39

Е, добре е, че макар и с близо 20 години закъснение, управниците български започват да виждат и разбират поне част от причините за дереджето, в което се намираме.

12 Февруари 2008 04:50

за да се усети ефектът от плоския данък и да се увеличат средствата на хората", обясни вчера говорителят на БСП Ангел Найденов


Ивайло Калфин представи четирите основни приоритета:
На първо място това е повишаването на доходите и качеството на живот.


Така след не много години ще има поне две страни в ЕС след нас, каза Калфин.


Чудя се дали всичките тези изказвания не са породени от едно съвсем наскоро изказано мнение в този форум, че не може при положение, че сме най, ама наистина най-бедната страна в ЕС, някой управляващ да твърди, че е компетентен и/или отговорен или че си е свършил добре работата?!

(Втория и третия цитат са от тук: Натиснете тук)

12 Февруари 2008 07:36
А дали им вЕрвате на тези ?
12 Февруари 2008 08:11
"Има разбиране, че е необходимо намаляване на осигурителната тежест, за да се усети ефектът от плоския данък и да се увеличат средствата на хората"
Смешник
12 Февруари 2008 08:57
Гладния на сития невярва, затвор за мафиотизираните политици
12 Февруари 2008 09:27
Ей, недоволен народ, бе!!! Като намаляват данъците сме си недоволни. И си гласуваме за Б.Б. , пък той щото сме си много хитри ни вдига данъците, ама повсеместно и с много. И докато плюем комунистите пак ние плащаме сметката. Толкоз ни е акъла.
12 Февруари 2008 09:30
Тази сутрин слушах Масларова - и тая живее в някаква паралелна вселена.
12 Февруари 2008 09:33
Предлагам цялата вноска, на 100% да се поема от работника, за да се стимулира развитието на българският бизнес.А най-добрият вариант е да работим без да ни се плаща, така няма да има нужда нито от осигуровки, нито от други данъци, какво по хубаво от това...Помогнете на бизнеса господа!!!
12 Февруари 2008 09:37
Единственият реален начин да се предотврати договарянето между работник и работодател за осигуровките е по някакъв начин подобна договорка да стане неизгодна за поне една от страните.

Ако държавата (която така или иначе финансира НОИ) поеме част от осигурителната тежест, и даде ясни и справедливи калкулации за очакваните пенсии (под справедливи имам предвид да са поне толкова изгодни, колкото поставянето на пенсионните вноски като депозит в банка), работникът ще е по-заинтересован да се осигурява на реалните пари.
12 Февруари 2008 09:54
За 18 години, "Постиженията" на псевдодемокрацията у нас са:
-Осигуряване в/у минимална РЗ.
-Ненормиран работен ден
-Не се компенсира "извънредният" труд(събота и неделя)
-Липса на елементарна синдикална защита
-Липса на елементарно обезопасяване на раб.място, защитни облекла и пр.
-Минимални, или почти никакви социални инвестиции от т.нар. "работодатели"
...
Има и още, ама не си струва да се абим
Да живей "Дивия капитализъм" у БГ!
Ура другари!
12 Февруари 2008 10:14
Важното е обаче, че пак "строим живота нов"...
12 Февруари 2008 10:29
И пак развиваме законите на икономиката по ленински: от "Пари-стока-пари прим" сега "наш Сокол" предлага на лапни шараните Илко Семерджиев и Мими Виткова "Пари-здраве-пари прим" дето солидарно всички здрави и работещи ще се осигуряват, а "умниците" частно, несолидарно, икономически ефективно ще разпределят печалбата помежду си.
Когато FL-човците се втурнат да "инвестират" в здравно-осигурителни фондове и да повишават "качеството на стоката" и "количеството на консуматорите", он леко ще промени закона на "Пари-болест-пари прим". Тогава обществото ще разбере, че за издръжката/лечението на един болен една дупетатска заплата не стига. Както буклукът на софиянци гони борсовите цени на тон електролитна мед, така и здравеопазването ще се "пречисти" - празни и чисти легла в санаториуми и "спа" центрове, субсидирани от държавния бюджет.
Вярно е, че здравеопазването струва пари, на по-скъпо струва некъдърността!
12 Февруари 2008 10:38
Велика глупост е "държавата поема част от осигуровките". Правилният израз трябва да е "държавата ще пренасочва към пенсиите част от парите за здравеопазване, образование, отбрана и полиция...", защото за такива неща събира пари държавата а не заради колекционирането на монети и банкноти.
Ако пенсии ще се плащат от данъци и акцизи тогава осигуровките наистина трябва да се премахнат и да се отиде на логичното следствие - всички пенсионери на минимална и еднаква пенсия и останалото кой кавото спестил. Само дето такива неща е редно наистина да минат през одобрението на избирателя. Който има такива идеи си ги написва в предизборната програма и ако получи мнозинство на изборите си ги осъществява.
12 Февруари 2008 11:54
Управляващите нямали концепция. Ако ТЕ нямат, кой има тогава? Аз си мисля, че по-скоро не могат да се разберат кой какъв процент да прибира (краде) от джобовете ни.
Докато имаме такива управляващи, ще бъдем на това дередже!
12 Февруари 2008 12:29
Не искам да ви притеснявам но сега е момента да се махнете от държавата. Това е подготовката на поредния план как да се изтискат пари от народа.
Мойте уважения на всички които останаха и издържаха, но сега ви се готви от крадливите управници нещо ново, а значи - лошо.
12 Февруари 2008 12:41
Бива ли така интелигенти хора - то е много ясно. Здравната каса източва пари но за съжаление те са ограничени защото се взимат от оточно определено приходно перо.
Ако гласуват закона Касата ще може да смуче от други данъци и забележете контрола ще е държавен! значи никакъв.
е просто ще ви вземат повече пари за същите услуги.
12 Февруари 2008 15:09
В много държави от ЕС, кризата, която преживяват пенсионните системи, не се дължи единствено на застаряването на населението, а и на факта, че вноските за социално осигуряване непрекъснато намаляват без това намаление да се компенсира с привличане на други ресурси (например, борба срещу укриването на данъци и срещу измамите с вноски за социално осигуряване) а същевременно, потребностите на гражданите, изискващи да се влагат средства за пенсии, непрекъснато растат. Следователно проблемът за надеждността на пенсионните режими не може да бъде анализиран и разрешен извън неговия контекст. Трябва, напротив, да бъдат изяснени причините, които не се ограничават до явлението общо застаряване на населението, присъщо на европейското общество, а се простират по-широко, обхващайки всички различни аспекти на трудовия пазар, на икономическия растеж и на системите за социална защита в различните страни в ЕС. За разрешаване на проблема с надеждността на пенсионните системи трябва да се поставят цели, които да не се ограничават с просто повишаване на пенсионната възраст - мярка, която би могла да се окаже излишна и влошаваща качеството на живот на европейските граждани, ако се прилага без спазване на специфични критерии.
Важно е да се поддържа дебат по отношение на пенсионната система в България, защото от нея зависят доходите на повече от 2, 27 млн. души пенсионери, а в дългосрочен план на всички нас.

Редактирано от - Bacho Ilia на 12/2/2008 г/ 15:11:09

12 Февруари 2008 15:58
В първите години след 1989 се твърдеше:

- няма пари за пенсии - изядоха (откраднаха) ги комунистите.
- няма пари за болнични - изядоха (откраднаха) ги комунистите
- няма пари за детски надбавки - изядоха (откраднаха) ги комунистите
- няма пари за инвалидите - изядоха (откраднаха) ги комунистите
- няма пари за безработните - изядоха (откраднаха) ги комунистите
- няма пари за ... и така нататък...

По тази причина всички социални системи бяха основно рИформирани.
Резултат - 19 години по късно ( 1/4 от живота на българина), пак няма пари за всичко, изброено по-горе. Демек, демократите си я карат постарому...Рибата се вмирисва винаги от главата. Време е да се отреже. Главата, имам предвид.
12 Февруари 2008 19:44
Артист, t
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД