Британската банка “Нордърн Рок” пострада изключително тежко м.г. от финансова криза, обхванала международните финансови пазари. |
Властите в Лондон предприемат подобно действие за първи път от 70-те години на ХХ век насам. "Национализацията ще бъде временна и банката ще стане частна институция отново, когато пазарът се успокои", каза финансовият министър Алистър Дарлинг. Според него за момента това е най-добрият начин да се предпазят влоговете на клиентите на банката. Вчера той внесе в парламента проектозакон за временната национализация на "Нордърн банк".
Търговията с акции на "Нордърн рок" бе спряна вчера сутринта. Според в. "Файненшъл таймс" акционерите няма да получат никаква компенсация. Информацията обаче не бе потвърдена.
"Това е много тъжен ден за фондовия пазар, за банковата индустрия и за репутацията на Великобритания като финансов център", заявиха от хедж фонда SRM, който е най-големият акционер в "Нордърн рок". Някои от инвеститорите дори се заканиха, че ще заведат дела срещу държавата.
Още в неделя новият управител на банката Рон Сандлър, който е назначен от правителството, обяви, че офисите и клоновете ще работят нормално и всеки ще може да тегли или да влага пари.
Базираната в Нюкасъл банка изпадна в сериозни затруднения вследствие на кризата на американския ипотечен пазар в края на миналото лято. Тогава вложителите започнаха да теглят депозитите си със скорост от над 1 млрд. лири дневно. "Нордърн рок", която бе петата по големина британска банка, бе принудена да потърси спешно финансиране от Централната банка.
С национализацията на "Нордърн рок" британският данъкоплатец ще отделя средно 3500 паунда за оздравителната програма на "Нордърн рок", или общо около 110 млрд. паунда. В момента банката дължи 25 млрд. паунда на данъкоплатците и има около 90 млрд. паунда задължения към държавата. В момента активите на "Нордърн рок" се оценяват на около 113 млрд. паунда. Ще бъдат назначени одитори, които ще направят нова оценка на активите й.
Опозиционната Консервативна партия, както и инвеститорите в "Нордърн рок" остро разкритикуваха решението на правителството за национализация на банката.
Премиерът Гордън Браун обаче защити правителственото решение, като обяви, че "това е правилното действие в точния момент".