Генералният щаб на Турция съобщи, че в четвъртък вечерта турската армия е започнала сухопътна операция срещу бунтовниците от Кюрдската работническа партия (ПКК) в Северен Ирак. Нахлуването е започнало, след като бойни самолети и артилерия са бомбардирали предполагаеми цели на бунтовниците.
Според различни информации в операцията участват от 3000 до 10 000 войници, като има голям брой от специалните части, които са навлезли на 25 км в иракска територия. Операцията се ръководи от 10 генерали от Втора армия в Малатия и командването в Диарбекир. От Генералния щаб заявиха, че след достигането и унищожаването на набелязаните цели в най-кратък срок турските въоръжени сили ще се върнат обратно в Турция.
На границата са съсредоточени и много части за предотвратяване на преминаването на терористи от ПКК през границата в Турция. Изключително засилен е и трафикът на танкове от войсковите единици през граничния пункт Хабур.
Говорител на ПКК съобщи вчера, че кюрдските бунтовници са влезли в сражения с турските войски. "Водят се ожесточени сражения. Двама турски войници са убити, а осем са ранени. Сред бойците на ПКК няма жертви", заяви Ахмед Данес, който отговаря за външните отношения на организацията. Боевете се водели в планинските зони, където се събират границите на Турция, Ирак и Иран.
Според други данни турските военни влезли в престрелка и със служители на иракските кюрдски сили за сигурност, т.нар. "пешмерги", съобщи Фуад Хюсеин, началник на канцеларията на президента на автономния кюрдски регион в Северен Ирак. Турските военни се опитали да придвижат танкове към бивша турска база, изградена в миналото на иракска територия, а пешмергите се опитали да им попречат. Няма данни за убити или ранени.
Турското президентство оповести, че Багдад е бил информиран за провеждането на сухопътната операция и че иракският президент Джалал Талабани, който е кюрд, е бил поканен в Анкара заради кризата. Турската армия е изпратила само неколкостотин войници в отдалечена част на Северен Ирак, за да преследват бунтовниците от ПКК, заяви иракският външен министър Хошияр Зебари. "Не е имало някакво голямо нахлуване или сухопътна инвазия през граница", посочи Зебари.
Началото на сухопътна операция на турската армия против кюрдските сепаратисти в Северен Ирак "не е най-добрата новина" за САЩ, заяви американският зам. държавен секретар Матю Брайза. Турция уверила Вашингтон, че ще гледа да избегне цивилни жертви сред населението на Ирак. Великобритания призова Турция да изведе войските си от Северен Ирак, а от ЕС заявиха, че следят с тревога сухопътната операция.
След забрадките в университетите идват и танковете в съседни държави. Добре че комшиите нямат ракети, или от ПКК не бягат в Родопите. Тогава щяхте да видите как щяха да ни спасят гаранциите за сигурност от НАТО и ЕС.
ЕС щяха да "наблюдават с тревога", а САЩ да си го преместят в другия крачол. Русия щеше да пусне резолюция в ООН. И после сме нямали нужда от армия...глупости! Когато някоя държава държи огромна армия и има слаби съседи, тя все някога ще се изкуши да я използва. Поводи и причини винаги изникват.