:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,715,121
Активни 682
Страници 24
За един ден 1,302,066

Всяко второ училище пред финансова криза

Една трета от общините губят от въвеждането на делегираните бюджети
Даниел Вълчев
1259 училища, или повече от половината учебни заведения, у нас ще останат "на червено" заради въвеждането на делегираните бюджети. Школата са предимно в планински и слабо населени региони. 91 общини - 1/3 от всички, ще са губещи от новия модел на финансиране в просветата, а в 21 от тях дефицитът ще надхвърли 20%. Това прогнозира Ларс Сондергаард, икономист от Световната банка, който представи анализ за ефектите от делегираните бюджети, които се въвеждат от т.г. За да се предпазят по-малките училища от затваряне, експертите на Световната банка предлагат да се подготви списък на защитените училища и във всяка община да остане поне 1 училище. МОН вече предприема подобни мерки, очаква се критериите за защитен статут да покрият около 70-100 училища.

Според Световната банка трябва да се направи ревизия на разходите за издръжката на един ученик в планинските и слабо населените региони, които са и най-губещи. За т.г. средната издръжка на 1 ученик е 1151 лв., а за децата от планинските и слабо населените региони тя е 1184 лв. Преди дни кметове от Кърджалийско алармираха, че има опасност от фалити на училища и ще бъдат принудени да съкратят основните школа от 105 на 26. Според Световната банка ефектите от реформата обаче са подобрената прозрачност и ефикасност, при което общините ще затварят неефективните училища. Всяка община сама решава от кои училища има нужда, посочи главният секретар на МОН Димитър Танев. Просветният министър Даниел Вълчев припомни, че за общините, които оптимизират училищната си мрежа, са предвидени помощи от общо 27 млн. лв.



НАСОКИ

Министерствата на образованието и на финансите са изпратили до общините и училищата указание за прилагане на делегираните бюджети, съобщи просветният министър Даниел Вълчев. Според документа първостепенните разпоредители - общините или МОН, могат да предоставят на училищата и детските градини допълнително финансиране над средствата по бюджетите. Извън стандарта за издръжка на 1 ученик остават парите за стипендии, за транспорт на учениците и педагогическия персонал, за учебниците, за здравните кабинети и за капиталови разходи и спорт, се посочва в указанието.
16
2619
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
23 Февруари 2008 07:01
Ало,"Сега", спрете да пишете глупости!Къде я видяхте тая издръжка от 1150 лева?Идете по училищата и питайте там, по колко пари на ученик ще влезнат в бюджетите им?Щом се говори за съкращения в училища с по 600 ученика и 45 учители заради недостиг на средства, значи нещата никак не са добре.
23 Февруари 2008 08:02
bm1914ls,
всеки управляващ знае, че са 1150 лв., а също така, че вървим уверено към светлото бъдеще
23 Февруари 2008 08:27
А имаше един голям бюджетен излишък.. че и раздаваха от него. Но явно образованието не е важно. Друго си е да речем - мотоциклетизма А тия 1150 лева - добре, но ако училището има нужда от големи ремонти, както е в повечето случаи какво правим?
23 Февруари 2008 08:44
Съкращаване на училища с по 600 ученика?! Никой не говори за това - говорим за съкращаване на учители и увеличаване броят на децата в паралелка (поне докъм 25 деца в паралелка).
23 Февруари 2008 08:46
Държавата просто си изми ръцете като въведе тези делегирани бюджети.Сега виновни за мизерното заплащане и за ненормалните условия за учене ще се окажат общините и директорите на училища
23 Февруари 2008 08:49
При 600 деца по 25 в паралелка имаме 24 паралелки. Това за гимназиална степен по моите сметки излиза пълен норматив за 36 учители - при норматив 20 часа. Учебни часа! Ако и това им е много на учителите и безмерно ги изтощава - да заповядат при нас дето работим за себе си по 14-16 часа. На ден!
23 Февруари 2008 10:18
Споко бе! Обикновено училищата са в центъра на градовете, на много хубави парцелчета. Фалира училището - обявява се процедура по несъстоятелност, продава се училището, събаря се училището, построява се МОЛ, отрязват се баскетболните кошове, прави се паркинг.
23 Февруари 2008 10:19
Среащата със смъртта и сметката е неизбежна. Сега започваме да плащаме за "пиянството на един народ".
23 Февруари 2008 10:48
1151 лв на ученик са пълна заблуда. Истинската сума която влиза в училището е 780 лв. Останалата разлика се изпарява по веригата. Къде отива разликата от 351 никой не е наясно. Образованието в БГ е с ракова диагноза.
23 Февруари 2008 12:24
" Реквием за една мръсница"
23 Февруари 2008 12:42
"Ами сега", ако правиш сметките за начално училище, може и да са верни, но не забравяй, че в средния курс има предмети, които са задължителни според образователния план, но нормативът от часове не е достатъчен за запълване на щата.Не можеш да сложиш учител по български да преподава по биология.Колкото до работното време, седмичната натовареност на един учител, който е и класен ръководител е между 50-55 астрономически часа.Преподавателскта работа е само върхът на айсберга, а за съжаление никой не вижда останалото-консултации, самоподготовка, проверки на писмени работи, подготовка на контролни и тестове, срещи с родителите, работа с документацията, изготвяне на годишни разпределения, дежурства, 24-часовата заетост по време на екскурзии и горски училища....
23 Февруари 2008 14:17
Учителството не е професия, ами е мисия и призвание. Едно е да работиш 16 или 18 часа за себе си и съвсем друго е цялото ти естество през 24 часа от денонощието да бъдат посветени на бъдещето на нацията, по тази причина учител, лекар свещенник не са професии и цялото обществото трябва да е ангажирано с нормалната и безконфликтна дейност на тези съсловия. Пари от бюджета. Няма ли една държава средства да подържа своя армия, медицина и образование не заслужава място под небето.
23 Февруари 2008 14:21
Буцефале,
Кой ще те разбере?
Ето сега - аз готвя, защото жена ми (педагогически съветник) е хукнала да движи с децата клуб за визуални изкуства. Безплатно, естествено. Вярно, моралното задоволство е голямо. Парите - никакви.
А да се оплачеш - ще ти рекат: що рИвеш бе? Да си избягал на запад.
23 Февруари 2008 22:13
За да не обидя лаиците -- съгласно Наредбата за пълняемост на групите в детските градини и броя на учениците в паралелките , класна паралелса се открива при 26 ученика . Това първо. Второ -- трудът на един учител изисква висока квалификация /, както на лекаря или инженера/.Затова Нане Вутевците да не навират 12- или 14- часовата си работа в склада или магазина.Това е проблем между тях и работодателя им .
И моля -- както не давате акъл на лекаря как да ви лекува и какво да ви предпише , така не се месете с мръсните си ръце /и езици/ в образованието !!! Знам , че в ерата на Азис това звучи предизвикателно , но ако искаме да оцелеем, трябва да оставим здравеопазването в ръцете на лекарите /, не на политиците/ и образованието на учителите, а не на лраиците / меко казано/.
24 Февруари 2008 20:52
Само в съкращенията е истината. Съкратете самозабравилите се "учители" и ще видите положителните резултати. А за последният лаик - не се изхвърляй с този беден речник. Като се повтаряш постоянно, не си убедителен.
24 Февруари 2008 23:35
Т.е. твърдението по време на стачката, че с делегираните буджети ще се повишат заплатите в поискания размер се оказва измама. А измамата, както е известно би трябвало да подлежи на преследване от прокуратурата. Защото Вълчев също внушаваше, че като се въведат именно този вид финансиране, то исканията, поне в голяма степен ще се изпълнят.

Там където има повишаване на заплати при въвеждането на този вид бюджет действат ред други фактори, които никой не е изследвал и обявил. Удобно е обаче, да се използва съвпадението и да възможността да се повишат с преизчисленията като "успех" именно на този вид бюджетиране.

Но сега се оказва, че има проблеми.

Разбира се, можем да философстваме и да го оправдаваме, но измамата си е измама. Защото в реалния живот няма много голяма връзка между въвеждането на именно тези делегирани бюджети (подобен елемент финансиране по принцип трябва да присъства ), и ниските заплати на учителите. Те са ниски по съвсем други причини - грешно цялостно планиране на ниво държава.

Когато обаче се назначи правист да управлява неправна сфера (същото би било: юрист да ръководи химически комбинат) , него не го интересува реалния проблем, а оцеляването на поста главно чрез медийното присъствие. Подобно мислене е примитивно: прокуратурата не ме преследва, следователно съм прав.

В действителност нищо не пречи да е "гола вода" и не разбира нищо от това което прави.

Г.П. Борис Велчев е толкова замаян от провалите на институцията му, че едва ли подозира изобщо какво в действителност става у нас. Защото дори голямото неизпълнението на Закона за бюджета (3 млрд излишък, което е с десетки пъти над предвиденото със ЗАКОН) е тежко закононарушение.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД