Шефът на пътния фонд Милош Поцков (в центъра) отчете на вчерашния съвет по инфраструктурата напредък по всички големи проекти за изграждане на пътища у нас. |
Това обясни финансовият министър Пламен Орешарски след заседание на съвета за инфраструктурни проекти с национално значение. И изрази надежда, че констатациите ще са достатъчно основание за размразяването на европарите за България.
"Биндер" е спечелила обществени поръчки от пътния фонд за 120 млн. лв., но парите са от българския бюджет.
Преди месец, когато избухна скандалът, управляващите обещаха специално да проверят тези сделки, както и всички обществени поръчки, възлагани от пътния фонд в периода от 1 септември 2006 до 31 януари 2008 г. Законът за обществените поръчки изрично забранява между възложителя и кандидатстващите фирми да има роднински връзки. Веселин Георгиев вече призна, че в декларацията си като държавен служител не е декларирал възможен конфликт на интереси, и хвърли вината върху юристите си. Не е ясно какво е декларирала при кандидатстването си за обществени поръчки "Биндер".
Резултатът от проверката на сделките на "Биндер" трябваше да е готов до 24 февруари. Вчера премиерът Станишев бе видимо раздразнен от въпроса на "Сега" какво става с нея и препрати за отговор към финансовия министър, който е шеф на УС на пътния фонд. Орешарски пък наблегна на харченето на европарите. "Одитът приключи в петък и на засегнатите лица са раздадени констатациите. Те имат срок от 5 дни да дадат своите възражения. Едва след това ще се изготви окончателен доклад, поясни Орешарски. - В резюме одиторите дават добра оценка на системата за контрол над изразходването на пари във фонда. Има някои забележки, които не променят общата картина", обобщи той.
Окончателният доклад ще бъде изпратен на еврокомисаря по регионалното развитие Данута Хюбнер. Не е ясно обаче дали той ще доведе до размразяването на парите за България, както се надява кабинетът. Финансирането бе спряно, след като изтече информация за възможния конфликт на интереси при Веселин Георгиев и ареста на двама високопоставени служители от пътния фонд с подкуп. Досега Еврокомисията не беше склонна да се съобразява с обясненията на управляващите, че злоупотребите в пътния фонд не засягат парите на европейските данъкоплатци. Напротив - Брюксел специално уточни, че и посегателството върху парите на българските данъкоплатци е повод за безпокойство. "Нещата не се променят от това дали в случая става дума за европейски или за общински пари", заяви говорителят на ЕК Марк Грей. И подчерта, че Брюксел не желае просто да си измие ръцете, като каже, че всичко е ОК, щом не става дума за пари на Европейския съюз. ЕК не се смили и когато Веселин Георгиев подаде оставка като шеф на фонда и продължи да настоява за подробно разследване във ведомството.
От блокирането на парите по програма ИСПА засега най-потърпевши са фирмите, заети с магистрала "Люлин". "Те не са спрели работа, но сме им казали, че ще се разплатим, когато Брюксел ни разреши", обясни вчера транспортният министър Петър Мутафчиев. Въпросният изпълнител е турският джойнт-венчър "Мапа - Ченгиз", който спечели търга за обекта с оферта от 137.4 млн. евро. От тези пари от ИСПА идват 111.3 млн. евро.