За последните 50 години смъртоносните болести по света са се увеличили четири пъти повече, съобщи екип от международни учени, цитиран от Газета ру. Приблизително 60% от вирусите са се предали на хората от животните.
По време на изследването експерти от университета в Колумбия и Центъра за международна наука на Земята анализирали 335 болести, които са се появили през периода 1940 - 2004 г.
Те установили, че смъртоносните болести се разделят по признака на благосъстоянието. В изоставащите страни най-сериозна заплаха са новите видове инфекции. В развитите държави най-опасни са патогенните вируси, които са устойчиви на антибиотици, и новите заболявания, които са се появили в резултат на употребата на химически обработени храни.
Учените отбелязват, че старите инфекции бързо се преместват в нови региони и предизвикват епидемии. Вирусът на СПИН, за който се предполага, че е пренесен при хората от шимпанзе, е поразил вече 65 млн. души. За "горещи точки" на инфекциозните епидемии се смятат африканските страни в района на Сахара, в Индия и Китай. По-рядко опасните заболявания се развиват в Европа и Южна Америка.
|
|