Шведските власти обявиха, че следователите са по следите на около 100 граждани, за които има данни, че са укривали данъци в княжеството, съобщи сп. "Шпигел". Това призна началникът на шведските данъчни власти Матс Сьостранд. Информацията за заподозрените обаче не идва от Германия. Това е "една друга следа", заяви експертът.
Правителството в Германия съобщи тази седмица, че ще предостави на други страни своята информация за данъчните измами, след като се сдоби с ценни данни от платен информатор в Лихтенщайн. Швеция принадлежи към група от 9 страни на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), които са получили информацията и в момента я проверяват. Разследвания по аферата вече текат в Австрия, Великобритания, Франция, Италия, Испания, Холандия, Финландия, Швеция и Дания. Освен това подобни проверки вече са факт в САЩ, Канада, Австралия и Нова Зеландия. Така скандалът с данъчните измами може да разтърси не само Европа, но и държави в различни краища на света.
От германската прокуратура в Бохум съобщиха вчера резултатите от първата вълна разпити и обиски на известни богаташи в страната. До момента са претърсени домовете на около 120 заподозрени. Вече са получени признанията на 91 замесени в скандала, а 72-ма други доброволно са признали, че са укрили данъци в Лихтенщайн. Те дори вече платили високи глоби в размер на 27.8 млн. евро. Нарушителите идват направо с чековите си книжки, за да избегнат съдебни дела, похвалиха се от полицията. Общо разследващите вече са установили наличието на поне 200 млн. евро, скрити в банкови сметки като благотворителни фондове в банката LGT Group.
В същото време прокуратурата е започнала разследване срещу втора банка в Лихтенщайн, която укрила данъци на държавни служители и богати германци. Това е клонът на швейцарската банка Vontobel Treuhand AG, чиито акции вчера се сринаха след вестта за намесата й в аферата, съобщи в. "Зюддойче цайтунг". Германската "Байерн ландесбанк" пък иска да се изтегли от Лихтенщайн заради скандала. Присъствието на полудържавната институция в княжеството от октомври 2007 г. е много критикувано от опозицията в местния парламент на провинция Бавария.
РИКОШЕТ
Спорът около аферата с укриване на данъци между Германия и Лихтенщайн рано или късно ще засегне и Швейцария, заяви в интервю за в. "Базлер Цайтунг" швейцарският професор по държавно право Щефан Брайтенмозер. Все още в Берн демонстрират подчертано спокойствие. Случаят с Лихтенщайн си бил отделна работа. И все пак особено сред швейцарските банкери настроението тези дни е напрегнато. Някои вестници вече започнаха да предупреждават за задаваща се опасност, а в. "Тагесанцайгер" дори писа в заглавие "Сбогом на банковата тайна". За Швейцария всичко ще зависи от това колко подробни са информациите на германските следствени органи. Ако сигналите се отнасят и до някои цифрови банкови сметки, в Женева ще трябва да се готвят за нова атака срещу швейцарската банкова тайна.