Не е лесно да си шофьор не само в България. Да знаете какво става по света!
Шофьорите в източния индийски щат Ориса се оплакали на властите от вредния навик на слон, който заприщвал местното шосе. Амбулантен търговец на танцуващи кобри, изживял случката, разказва:
- Слонът чака автомобилистите да свалят стъклото или да отворят вратата на колата си и пъха вътре лаком хобот, а онези, които не му дават нищо, не пропуска да минат. Когато пътувате по това шосе, носете в колата си зеленчуци или банани, защото иначе ще висите на пътя - споделя горчив опит патилият.
Интересно как индийските катаджии търпят такава едра конкуренция? Явно има защо и нещо повече - индийският слонски опит ще бъде пренесен в България. Подробности от сержант Патлашки, пътен полицай, който наскоро бе на обмяна на опит в Ориса:
- И ние решихме да се облегнем в пряката си работа на слоновете, като ще използваме добродушните гиганти от столичния зоопарк. В момента наши колеги, дългогодишни пътни полицаи, обучават слоновете да размахват стоп-палка, тип "слънчоглед", да отдават чест с уши и да казват "Какво ще се правим сега, гражданино водач?", а също и "Пъхни ги в хобота никой да не види!"
Сержант Гърдев, млад, многообещаващ пътен полицай, неуставно, ала чаровно споделя:
- Ха сега да видим как ще накарат слоновете да ходят с десет лева на стотинки в джоба!
Животните също приемат радушно нововъведението. Представител на вестника лично видя как те ентусиазирано контролират изграденото в зоопарка учебно шосе, а в почивките с апетит похапват ряпа, дарена от униформените им колеги.
Според източници от ръководството на КАТ слонските патрули ще намалят с 50 на сто случаите на корупция в нашата пътна полиция, мерено в пари, и с 90 на сто, мерено в живо тегло на корумпираното лице. Това веднага ще намали рязко корупционните практики в КАТ, една отдавна лелеяна мечта на цялото общество.
От друга страна, едрогабаритното нововъведение рязко ще повиши корупцията сред слоновете, но за това да му мислят служителите в зоопарка.
|
|