Милиони британци на държавни помощи ще трябва да започнат работа в резултат на най-мащабните реформи в социалната политика на Лондон от Втората световна война. Информацията е на в. "Дейли телеграф", който цитира свои източници от министерството на труда.
Новата програма е изработена по предложенията на правителствения съветник Дейвид Фройд. Според източниците на изданието инвестиционният банкер се ползва с пълната подкрепа на социалния министър Дейвид Пърнъл. Промените предвиждат приватизация на големи сегменти от системата за обществено осигуряване. Частни фирми ще получават до 50 000 паунда, за да наемат безработни за 18 месеца. Така правителството ще се опита да облекчи бюджета от 1.2 млрд. лири, които сега са предназначени за хора, които не са заети заради физически увреждания. В същото време стотици хиляди самотни родители ще трябва да си намерят работа, за да не загубят държавните помощи щом децата им навършат 7-годишна възраст. Смята се, че това предложение ще срещне твърдото неодобрение на депутатите от управляващите лейбъристи с по-леви убеждения.
Държавата ще орязва и помощите на британците, които отказват да съдействат на социалните органи и отказват да се явяват на интервюта за работа. Управляващите искат частните компании да играят централна роля в новата политика по заетостта. За тази цел те ще получават пари от държавата в съответствие с постигнатите резултати, твърди източникът на вестника. Социална политика на британското правителство не предвиждаше финансови стимули на фирмите, които осигуряват дългосрочна заетост на социално чувствителните групи.
Дейвид Фройд е убеден, че броят на хората, които искат помощи заради физическите си увреждания, трябва се приближи до 700 000 души вместо сегашните 2.7 млн. Според него правителството може да си позволи да изразходва сериозни суми пари, за да връща хората на работа срещу стимули за компании, които ги наемат. Инвестиционният банкер е изчислил, че са необходими 62 000 паунда, за да осигури заетост на средностатистическия получател на социални помощи.
По последни данни повече от 500 000 британци с физически увреждания под 35-годишна възраст търсят подкрепата на държавата. От общо 800 000 самотни родители правителството ще се опита да намери отново работа на 300 000. В интервю пред изданието този месец Дейвид Фройд отправи критика срещу сегашната система за социални помощи.
В същото време генералният директор на Британската търговска камара Дейвид Фрост коментира, че "растящата култура на зависимост от държавните помощи" сред британците принуждава фирмите на Острова да наемат все повече източноевропейски имигранти. По думите му правителството не се справя със сериозния недостиг на професионални умения у местните хора.
|
|