Конституционните съдии от Карлсруе се произнесоха в полза на правозащитниците, които оспориха закона за тайното шпиониране на личните компютри на провинция Северен Рейн-Вестфалия. |
Според председателя на съда Ханс-Юрген Папир решението отстоява фундаменталното право на защита и поверителност и неприкосновеността на информационните технологии. "Съдебното решение смята досегашните разпоредби за несъвместими с конституцията и поради това ги обявява за нищожни", обясни той.
Според решението на конституционните съдии службите за сигурност могат да използват вируси, за да проникват в хард дисковете на компютри само когато има доказателства за заплаха срещу човешки живот или срещу държавата. Те трябва да имат и предварително разрешение от съдия за извършване на подобна дейност. Съдебна заповед се изисква и при подслушването на телефони.
Съдебното решение се смята за удар по правителството на канцлера Ангела Меркел, която иска по-широкото използване на специални разузнавателни средства в борбата срещу тероризма. За прилагането на подобни мерки се обяви и главният прокурор на Германия Моника Хармс. "Напълно неоснователни са опасенията, че службите безразборно ще преглеждат компютрите на гражданите", заяви тя.
Министърът на вътрешните работи Волфганг Шойбле обяви, че планираният федерален закон за шпиониране на заподозрени в престъпления и тероризъм ще бъде съобразен със съдебното решение. Той също е сред защитниците на по-широкото използване на специални разузнавателни средства в борбата срещу тероризма.
Според Ройтерс решението на Конституционния съд в Карлсруе е компромисно, защото открива пътя за онлайн претърсването, но налага строги ограничения за прилагането му от германските служби за сигурност.
Метод
Спорният метод за шпиониране на компютрите на заподозрени престъпници и терористи включва изпращането на имейли, съдържащи вирусни програми от типа "троянски кон". Чрез него службите имат възможност да сканират хард диска на компютъра на заподозрените терористи без знанието им.