Протекционизмът се засилва в целия свят, предупреждава председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу в интервю за в. "Файненшъл таймс", цитирано от Ройтерс. Според него имало все повече индикатори, показващи наличието на намеса на държавата в икономиката.
"Опасявам се, че тази тенденция на нарастване не е само в Европа, а навсякъде. Eвропейските политически сили, които традиционно са привърженици на свободните пазари, днес са, да кажем елегантно, по-предпазливи", казва той.
Барозу признава пред в. "Файненшъл таймс", че не подкрепя създаването на единен паневропейски регулатор заради кризата, която обхвана финансовите пазари от август м.г. Така той подкрепи Германия и Великобритания, които са против създаването на подобна институция. Франция и Италия пък подкрепят идеята.
"Нямаме намерение да създаваме паневропейски регулатор, но настояваме за по-голяма прозрачност и сътрудничество между тези институции във всички държави", заявява още председателят на ЕК Барозу.
Как няма да се засилва протекционизма, като всички търговски договори са направени в интерес само на мултинационалните корпорации и международния капитал, без да се зачитат правата нито на работници, нито на потребителите, нито на гражданите. Не може чиновниците от Световната търговска организация, за които никой не е гласувал, те да определят живота на хората.
Всъщност това означава, че настъпва краят на еврейската глобализация, която трябваше да доведе до световна власт на едрия международен капитал.