Прокуратурата помогна на шефа на БДЖ Олег Петков да оцелее на поста си, докато върви разследването за трагедията в София - Кардам. След трагедията Петков всеки ден повтаряше, че няма да подаде оставка, защото железниците нямат вина за 9-те жертви на пожара във влака. Вчера обаче депутатът от ДСБ Иван Иванов поиска отстраняването му, за да не влияе на разследването.
"Има определена логика и вероятно ще предприема такова действие", обяви транспортният министър Петър Мутафчиев сутринта в парламента. И дори каза, че може да се стигне до отстраняване и на други служители.
Час по-късно министърът вече бе сериозно разколебан в намерението си да махне Петков. Вече направи уговорка, че това ще стане, ако има "ясни и категорични мотиви", че шефът на БДЖ може да попречи. "Не трябва да се взимат прибързани решения. Не е въпросът кой ще бъде бързо уволнен или временно отстранен. Трябва да се създадат добри условия, за да се изясни бързо истината", обясни Мутафчиев.
Няколко часа по-късно от транспортното министерство съобщиха, че Петков остава на работа. Решението на Мутафчиев дошло след среща със зам.главния прокурор Камен Ситнилски и председателя на анкетната комисия в парламента за инцидента Камен Костадинов от ДПС. Няма законово основание да се иска отстраняването на Олег Петков, заявил Ситнилски. Костадинов също уверил, че шефът на БДЖ няма да попречи на депутатското разследване.
"Прокуратурата няма да се намесва и да взема становище по въпроса с отстраняването на висши служители на БДЖ. Ако не са в качеството си на обвиняеми, те трудно могат да повлияят на разследването", заяви пред "Сега" и говорителят на Окръжна прокуратура - Плевен Диана Маркова.
Техническата експертиза на кабелите във влака, която да даде отговор на въпроса дали причината за пожара не е в късо съединение, не бе готова и вчера. Междувременно наблюдаващият прокурор Валери Мирчев и директорът на НСлС Бойко Найденов обявиха, че не са намерени следи от терористичен акт. От прокуратурата поясниха, че експертите от ДОТИ-МВР ще са готови със заключението си в понеделник. Назначени са общо 28 експертизи. Бойко Найденов дори определи като досадни коментарите за атентат срещу влака. Пенсионирани ченгета в последните дни упорито лансират версия "тероризъм". Според анонимни антитерористи леснозапалима течност е била разлята и възпламенена на пода на купетата в двата вагона. Още в самото начало шефът на БДЖ Олег Петков твърдеше, че външен фактор е катализирал огъня, и уверяваше, че елинсталацията била изрядна, във вагоните имало пожарогасители, служителите на БДЖ били действали адекватно. Очевидци непрекъснато го опровергаваха. Момиче разказа за изгоряла лампа и мирис на бакелит в 6-о купе, други пътници разкриха, че пожарогасители не е имало достатъчно, а вратите не са били отключени и хората са се спасявали през прозорците. Пет от жертвите пък бяха открити до заключената врата на вагона.
РАЗПИТИ
По случая ще бъдат разпитани над 100 свидетели. С тази работа били заети четирима дознатели - по двама в София и Добрич. По-голяма част от очевидците вече са дали показания, съобщиха от прокуратурата вчера.












!
Във всяка друга БЯЛА европейска държава министрите и разни шефчета щяха да имат доблестта да си подадат оставката.