Жителите на някои градове в САЩ, като в щата Тенеси, разчитат предимно на бутилирана вода за пиене заради сушата през последните години. |
Властите в щата Филаделфия признават, че е установено наличието на 56 вида лекарства в питейната вода. Концентрацията им е много малка и е доста под нивата, използвани в предписваните от лекарите дози. Компаниите, които снабдяват с вода повечето американски щати, твърдят, че водата е безопасна. Наличието на лекарства, които се продават само с рецепта, обаче сериозно тревожи учените. Те се опасяват, че консумацията на замърсената с лекарства питейна вода може да има дългосрочни последствия върху здравето на хората.
Потребителите на питейна вода са отговорни и за нейното замърсяване. Човешкият организъм поема определено количество от хапчетата, които лекарите предписват, а останала част от тях изхвърля в тоалетната. Отпадъчните води се обработват, преди отново да бъдат върнати в резервоарите, реките и езерата. Количество от преработената вече вода отново се пречиства в пречиствателните станции, превръща се в питейна вода и стига до потребителите. Преработката обаче не може да унищожи остатъците от всички лекарства.
Проучването на АП е било правено в продължение на 5 месеца, изследвана е водата, доставяна от 28 от общо 62-те големи компании за доставка на питейна вода. Наличие на лекарства в питейната вода е установено в 24 големи градски района - от южните части на Калифорния до северните области в Ню Джърси, от Детройт, щата Мичигън, до Луисвил, щата Кентъки.
Компаниите-доставчици на вода рядко огласяват резултатите от проверките за наличието на лекарствени вещества, освен ако не бъдат принудени да го направят, било установено още от проверката на АП. Шефът на компания, която снабдява с питейна вода Калифорния, обяснява, че хората "не знаят как да тълкуват тази информация" и може неоснователно да се притеснят.
Проблеми
Замърсяването на питейната вода не е проблем само в Америка. Над 100 различни медикаменти са открити в езера, реки, водни резервоари и потоци в целия свят, съобщава АП. Изследванията са показали наличието на лекарства във водата, консумирана от потребителите в Азия, Австралия, Канада и Европа. Замърсявания са били констатирани и при тестове, направени на водата в езерата в Швейцария и дори в Северно море.