Според тях през следващите десетилетия трябва да се очакват големи потенциални конфликти, породени от изострянето на конкуренцията за достъп и контрол над енергийните ресурси на Северния полюс.
В доклада, който Солана и Фереро-Валднер представиха на лидерите на 27-те страни от ЕС, се предупреждава за изостряне на напрежението между бедните и богатите държави и между Севера и Юга заради глобалното затопляне, което се предизвиква главно от богатите Север и Запад, а въздействията от него ще са най-катастрофални за бедния Юг. Това ще доведе до войни за енергийни ресурси, масова миграция, държавни кризи и политическа радикализация, отбелязва вестникът.
Авторите на доклада подчертават въздействието от топенето на арктическите ледове, водещо до по-лесен достъп до енергийните ресурси там и като следствие до сблъсък на противостоящи интереси като миналата година. Тогава президентът Владимир Путин посрещна като герои група учени, които забиха руското знаме на дъното на Северния полюс.
"Новите водни пътища, които ще се появят в резултат на глобалното затопляне, ще облекчат международните търговски маршрути. Достъпът до огромните запаси на въглеводород също ще се улесни и това ще промени геостратегическата динамика в региона", се отбелязва в документа. Събитията в Арктика може да имат последствия за международната стабилност и интересите на европейската сигурност", се казва в доклада.
Основните претенденти за ресурсите на този континент са Русия, Канада, САЩ, Норвегия и Датска Гренландия.
НАПРЕЖЕНИЕ
С въпросите на енергийната сигурност ще се занимава и НАТО по време на срещата на върха на пакта през април в Букурещ, пише "Гардиън". "Новият манифест" за реформата на алианса е документ от 150 страници, изготвен от петима бивши висши военни командващи от САЩ, Великобритания, Германия, Франция и Холандия. В него се говори за вероятност от възникване на търкания в Арктика заради глобалните климатични промени. Топенето на ледовете в Арктика вече породи известно напрежение между Русия и Норвегия, която е член на НАТО, за риболовните права в района на архипелага Шпицберген, който е богат на петрол и природен газ.