Аграрният министър Нихат Кабил пожела да чуе големите разкрития, обещавани от шефа на фонд "Земеделие" Димитър Тадаръков. Желаещите да минат проверка за злоупотреби се оказаха само двама. |
Вместо огласяване на имена на медиите отново бе съобщено името на ЕТ "Светлозар Дичевски". За търговеца се знае, че е най-едрият земевладелец у нас. Чрез електронната система ИСАК бе демонстрирано, че той е заявил 180 000 дка земя, но по-късно системата е установила, че си е надписал 8710 декара. Следвайки правилата, Брюксел му е отрязал от субсидията двойния размер на надписаното. В крайна сметка фермерът взел над 1.6 млн. лв. от Евросъюза и национални доплащания за близо 272 000 лв.
Посочено бе и името на Добрин Добрев, който сам се обадил във фонд "Земеделие" и признал, че е надписал земя. След проверка било установено, че действително имал 17 дка, а заявил субсидия за близо 25 дка. След съответното орязване той не е взел никакви пари от ЕС.
За да излезе от конфузната ситуация, Тадаръков все пак призова депутатите по желание да си дадат ЕГН-тата, за да се провери дали са получили пари. Престрашиха се само шефът на аграрната комисия Васил Калинов, а след него и шефът на жълтата парламентарна група Пламен Моллов. И за двамата системата показа, че не са получили европари. Моллов предложи всички парламентаристи да се подложат на проверка, като дадат ЕГН-тата си. Никой обаче не последва съвета му.
Засегнат от предишни нападки на депутата Яне Янев за САПАРД, Моллов заяви, че вече е внесъл в НС проектозакон, според който да стане публична информацията за спечелилите проекти по програмата. Това предложение на цариста вдъхнови Тадаръков, който изненадващо предложи пред аграрната комисия поправки в "наказателния закон". Той цитира член от немското право, според който всеки, пробвал да злоупотреби с европари, се наказва с до 5 години затвор и парична санкция. Васил Калинов деликатно обясни на Тадаръков, че в парламента има много комисии.
--------КОМЕНТАРИ
Най-накрая аграрният министър Нихат Кабил коментира спрените пари по САПАРД. Той заяви, че искал да се изкаже по темата доста по-рано, но бил "в дълбоката провинция" и това му попречило. Кабил припомни, че през 2004 г. бяха изплатени субсидии за селскостопанска техника от САПАРД, без Брюксел официално да е позволил. Все пак еврофондът възстановил парите на бюджета ни. Кабил подчерта, че постигнатото от България по САПАРД се оценява високо.