Централният комитет на Демократическата партия на албанците (ДПА) потвърди единодушно решението на ръководството си да напусне македонското правителство, предаде телевизия А1.
Това се случва дни преди срещата на върха на НАТО в Букурещ на 2 април, когато Македония се надява да получи покана за членство. Така кабинетът на премиера Никола Груевски е изправен пред първата за тази година сериозна политическа криза. Лидерът на ДПА Мендух Тачи обясни окончателното решение с липсата на подкрепа от правителството за закони, които засягат албанското население в страната. Партията настоява за незабавно признаване на Косово от Скопие и социална адаптация на бившите бойци от Армията за национално обединение. Решението е насочено срещу "псевдодържавата Македония и псевдопътя й към евроатлантическата интеграция", подчерта Тачи.
Президентът Бранко Цървенковски призова участниците в управлението да се съберат на спешна среща, на която да превъзмогнат несъгласията си. Той обяви идеята за предсрочни избори като контрапродуктивна предвид срещата в Букурещ. Американската посланичка в НАТО Виктория Нюланд е заявила, че САЩ настояват спорът между Атина и Скопие за името на Македония да се реши до 2 април.
Македония е между чука и наковалнята. Но решение има - да си смени името на Македонска федерация и да очертае територията на албанския си регион спрямо българския, с един трети регион - Скопие столица, с два градски окръга, разделени от Вардара.
Албанския регион да заема 7 хил. кв. км. от Струга до Куманово. В него албанския език и символи да имат всички права. В българския регион българския език и символи да имат същите права, наравно със сърбомакедонисткия език и жълтата перка от вентилатор.