:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,787,321
Активни 450
Страници 14,195
За един ден 1,302,066

Глад за учители се очаква до 3 години

60% от училищните сгради не отговарят на европейските стандарти
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
И сега в училищата не стигат учителите по чужди езици, до 3 г. обаче кризата ще засегне всички предмети.
До 3 години се очаква сериозен дефицит на учители по всички предмети, прогнозира председателят на Съюза на работодателите в системата на просветата Самуил Шейнин в Шумен. Според него недостигът на кадри е продиктуван от ниското заплащане в системата, заради което в момента масово напускат учители по информатика и западни езици. Експертите на съюза следят и кандидатите за педагогическите специалности във вузовете за последните 5 години. "Прави впечатление, че за учители кандидатстват учениците с най-нисък бал", заключи Шейнин.

60% от училищата пък не отговарят на европейските изисквания за подобен вид сгради, каза още шефът на съюза. Школските директори призоваха местните власти да извършат бързо и ефективно оптимизацията на училищната мрежа и да осигурят допълнителни пари за образованието. "Необходимо е кметовете и общинските съвети да предоставят и повече правомощия на директорите на училища да стопанисват общинска собственост", подчерта Шейнин.

Миналата седмица на среща с кметовете от просветното министерство обявиха, че се очаква повишението на средната издръжка на ученик с около 20-40 лв. Парите за това ще дойдат от 21 млн. лв., които МОН отпуска за първото полугодие за омекотяване на ефектите от делегираните бюджети. Според сдружението на общините обаче тези средства не са достатъчни. Кметовете прогнозираха, че ако не бъдат отпуснати още пари, 500 училища ще изпаднат в тежък финансов дефицит и ще бъдат затворени заради икономическа принуда. От МОН контрираха, че няма да има шоково затваряне на школа. Очакванията на ведомството са, че ще бъдат закрити около 120 училища.



ПРИЕМ

Засега не се очаква увеличение на таксите за кандидатстване след VII клас, съобщиха от МОН. Сумите са без промяна от няколко години - по 4 лв. на изпит. Само за проверка на способностите за паралелките по изкуства и спорт таксата е 6 лв. Документи се подават от 26 май до 2 юни. Тестът по български език и литература е на 20 юни, а по математика - на 26 юни. Проектът на заповед за организиране на дейностите по приема на ученици след VII клас е публикуван в сайта на МОН.
43
3622
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
43
 Видими 
17 Март 2008 22:14
"Според него недостигът на кадри е продиктуван от ниското заплащане в системата, заради което в момента масово напускат учители по информатика и западни езици." - И НЕ само те..напускат млади учители с начална педагогика - имат достатъчно квалификация да станат я секретарки, я офис-мениджъри..за двойно по-високи заплати.. Напускат педагогически съветници, учители по психология... То и аз на стари години сериозно се замислям.... с тая мижава заплатка, не съм за никъде...
17 Март 2008 22:53
гивназията

Редактирано от - Perkele на 17/3/2008 г/ 22:55:12

17 Март 2008 23:12
Ама за к'во са ви учители и доктори?
В тая страна на самородни таланти всеки може да се самообучава и самолекува. Напълно безплатно, при това.
17 Март 2008 23:12
Не напускайте бе , другари ... Брутният вътрешен продукт на Татковина ни е европейски хит , а вие , несъзнателни такива , безродници бивате ... Милият ни Премиер е разочарован от туй , че на политиката му , има-няма , опровержения притуряте ...

17 Март 2008 23:20
Той премиерът има по-малък трудов стаж от колегата ти -кучето на Павлов.
17 Март 2008 23:48
дефицит:пикахме му на езика роден и се сополивим, че нещо е на изчезване
18 Март 2008 05:54
"Прави впечатление, че за учители кандидатстват учениците с най-нисък бал",

Да е живо и здраво поколението! ! !
18 Март 2008 07:47
Нека напускат даскалите. Ние ще внесем раб.ръка от Виетнам - за учители по български например.
18 Март 2008 08:10
Трябва ли винаги ножа да опре до кокъла за прочетем такава статия?
.....

----------------------------------------- ------------------
България ще изпревари Германия по БВП на глава от населението!
18 Март 2008 08:12
Бедните ученици в България обречени на лошо образование
Страната ни е с една от най-несправедливите и зависими от дохода системи.
Бедните ученици у нас са обречени на лошо образование. Образователната ни система се нарежда сред най-несправедливите в света и не успява да даде равни шансове на децата. Това показва международното проучване PISA за знанията на 15-годишните деца в 56 държави. Както "Сега" писа, българските ученици се наредиха на дъното на класациите и в трите тествани дисциплини - четене, математика и природни науки. В опит да обясни постигнатите резултати, PISA измерва и ефекта на различни фактори върху нивото на образование.

в. Сега
----------------------------------------- --------------------------------
Не бива така другари! Писнало ми е от изпростели родители, набутват децата си в гнилата система, после съскайки и пискайки ръгат учителите с остена, като си мислят, че това е достатачно подрастващото да получи качествено образование!?! АБЕ РАЗБЕРЕТЕ ГО - КАЧЕСТВЕНОТО ОБРАЗОВАНИЕ НЕ Е В ОБЩЕСТВЕНИТЕ УЧИЛИЩА!!! Било е някога 60-те, 70-те. Днес децата на богатите получават качествено образование, а ти който си от панелката в Дружба/ Люлин/Тракия/Владиславово/ Славейков можеш единствено да съскаш и да си правиш подписки до откат. Всеки родител спрямо собствения си умствен багаж трябва да намери решение за образованието на децата си. От обществениете училища нищо не става, факт. Там се произвеждат полу фабрикати, които да гласуват безропотно след време за децата на настоящите мутри и управляваща клика. Така че колкото и оскъдни средства да имате - влагайте ги в децата си.

Кажете ми, за вашите деца системата на обществените училища е пагубна (прочети статията) и това ще продължава, сега е само началото, смятате ли да пропилеете годините и възможностите на децата си?

Искам статия къде учат децата на депутатите и министрите!!!
Колкото за новите бизнесмени - знаем къда са децата им, и ни искаме там, но няма да ни пуснат или да ни стигнат париците.

….ами отдавна има "категоризация" още от комунистическо. С две думи - винаги е имало!!! Нима през социализма нямаше елитарни училища (лицей) - имаше за управляващия елит. Нали термините възникват след събитията!?! Ами щом е възникнал термин "категоризация" значи...айде сам се сещаш...На практика училищата са категоризирани и всеки родител се съобразаво с това спрямо собствените си възможности. Не че сме го желали, но вече в българската действителност открито говорим за касти, класи, елитаризъм и то не само като философски фикции. Реалност. Груба реалност. Ние и нашите деца трябва да оцеляваме и да се развиваме в тази реалност. ПРИМЕР: Знаеш ли, че има частни училища в София в които ако отида да запиша детето си - те ще ми откажат, въпреки че мога да плащам таксите (става въпрос за предучилищна и основно) - ЗАЩОТО ПРОИЗХОДЪТ МИ НЕ Е, КАТО НА ДРУГИТЕ РОДИТЕЛИ!!! За какъв фашизъм ми говориш бе ху........? Разбираш ли, че нещата са ескалирали дотам, че децата ни ще имат шанс само вътре в своята каста или класа ако ти по-удобно. Социалната стратификация в България ме ужасява .

Това, че през определено време ни показват един-двама талантливи младежи на крехка възраст по телевизията с награди от президента - това не може да ти е мерило за състоянието на образователната система!?! Вероятно нямаш пряк поглед върху цялата трагедия наречена "обществено образование", не ме разбирай погрешно, не съм защитник на частните училища - по скоро ме боли ужасно за това, което ни сътвориха управляващите - образователна система по латино модел. Яд ме е, че нямам друга алтернатива освен частното образование. Бедните наистина са обречени: сервитьорки, по бензиностанции, общи работници, касиерки в супермаркет...нямат никакъм шанс извън своята класа. Те единствено ще се възпроизведат за да има кой да гласува за децата на днешния елит! Не трябваше да се получава така! Трябваше да се стремим към по-добрия опит на социалните европейски страни - Швеция, Германия, Франция! А ние изкопирахме опита на Чили и Уругвай - олигарсите ни го натресоха за да ни управляват по-лесно!?! Защо така се получи? Разбра ли ме сега?

Eто още един отказващ да приеме очевидното. Не ми навирайте в очите изключения, които само потвърждават правилото. Като говорим за обща картина, нека да говорим...колко международни изследвания са ви нужни за да си отворите очите за това бедствие в което се намираме и в което единствено потърпевши са нашите деца, а не техните деца!?
----------------------------------------- -----------
Ето малко по житейски поглед на моята болка:
Разбира се, че няма лоши професии и срамна работа. Аз не съм побъркан родител с комплекси и грандиозни абиции за децата си, които не съм могъл да осъществя за себе си. Аз не мога да предвидя какви ще поискат да станат децата ми, предсавете си, че поискат да станат дърводелци или бояджии - няма нищо лошо в това. Но, представете си, че поискат да се предвижат поне една стъпка напред от нивото до което аз съм успял! И какво ще стане ако аз не съм им подсигурил поне шанса да опитат! Това аз трябва да направя задължително!!! Аз искам като стана на 50 години да мога да кажа, че сам направил всичко възможно, децата ми да живеят по-добре. Аз искам да разруша българската традиция децата в голямата си част да репликират дословно живота на родителите си. Да се върнем назад в нашето Възраждане, когато обикновени селяни са имали културата да изпращат децата си да учат във Франция, Русия, Белгия. Все повече си мисля, че тогава е имало много повече будни българи отколкото сега. Крупни бизнесмени не са строили палати, а са давали милиони в злато за български университет...Какви времена, а? Какви хора!?! Възхищавам им се.

Няма да допусна олигарси да заявяват на децата ми, че нямат никакъв шанс за развитие извън тяхната класа или в 21 век да ги сегрегират в собствената им страна на база произход!


Да речем, че имам много близко наблюдение върху така наречените елитни държавни училища. Чудя се как е възможно да гледаме едно и също, а да виждаме съвсем различни неща!?!
Разбери: Аз искам повече, отколкото те дават, дори детето да случи на сърцати учители, което е много рядко.
----------------------------------------- -----------------------

Времето не работи в полза на общественото образование, държавата пък работи срещу общественото образование, защото държавата се отъждествява с малко на брой олигарси и приближените им родове. Всеки, който не от тази страна на стената е просто смазка, храна, гориво, биологична маса за тяхната машина. Ти от кои си?
----------------------------------------- ---------------------
Ох-х-х-х това "гражданско общество" от кога го лелея. Ама си правя сметката, че моите внуци я го видят я не, а нашия живот минава и отминава...И как да се изгради по-бързо, като олигарсите-политици-юридическо-финансистк ата сган от наследсвени кърлежи се е впила във всичко: образование, здравеопазване, производство, търговия, финасова система, съдебна система. Всичко подчинява за собствена изгода. Години се допуска да измират българи за да могат други да акумулират финансови печалби. Не сме народ, не сме народ, а отдавна трябваше да се хванем за оръжието.
----------------------------------------- ----------------
То не че сега ще бият камбаната, ако ние не им я блъснем в главата!
----------------------------------------- ---------------
Кажи как да противопоставим единно и аз съм стигнал до този извод. Повечето средно интелигентни хора също. Аз се питам как, как да се противопоставим без да преплувам яз. Искър с бетонни обувки, без да падна два пъти в асансьорна шахта, без да ме изнасилят в някоя пиринска горичка, без да изчезнат децата ми, без да залеят с кисилина жена ми, без да си блъсна колата три в самосвал и един път в мотриса, без да има изтичане на газ в апартамента, без да боравя неправилно с огнестрелно оръжие, което не притежавам, без да разбера, че съм изнасилвал малки момченца и съм крупен производител и разпространител на детско порно в интернет, без роднините ми да изчезват и да се връщат с липсващи крайници, език, очи...

Това е българската реалност. Горното!

Това, че си пишиш в някакъв форум не означава, че си свободен!

Едно от горните неща да ти се случи и целия ти живот се преобръща.

А кажи ми сега - шах и мат!



Въпрос на време е, но нека като дойде времето да не седим и да гледаме нихилистични и обезверени отстрани, но нека също така да не позволим "решинието" или "лидера" да ни го изфабрикува МВР и производните му структури - както беше досега. Има нужда народа от Костов - е ти Костов, има нужда от Цар - хе ти Цар, иска Б.Б. - олигарсите/службите - ще ни го дадат бабабар с червена панделка. ЦЕЛТА: Да не се променя статуквото и истинските центрове на властта!!! Във всеки един момент, обществото бива анализирано и му се подава това от което то има нужда - в случая сменят се някакви високо платени личности, а нищо друго не се променя. 20 години!!! Този модел е едно перпетум мобиле - почти съм склонен да приема, че промяната е невъзможна по демократичен начин.




----------------------------------------- ------------------
България ще изпревари Германия по БВП на глава от населението!
18 Март 2008 08:18
Прави са даскалите дето напускат.Обидно е да се работи за такава мижава заплата след 5 години обучение и още няколко стаж
18 Март 2008 08:18
Леко перефразиране на нашумялата реклама: "Не става само с акъл, треба и ядене"
18 Март 2008 09:05
whw
18 Март 2008 09:46
Типично за България сле 1989-та година.
Първо нещо се разрушава, после се дават много пари за възстановяването му.
Така ще бъде и с училищата - сега разрушават образователната система, утре ще искат от нея да им дава качествена работна ръка - е, няма да стане. Същото е и с здравеопазването - разрушиха го и какво стана? Разрушиха и селското стопанство и сега отчитали, че само за една година селскостопанското производство спаднало с 30%. Винаги съм се удивлявал защо толкова много хора могат само да рушат, а доста малко са тези дето създават нещо в България в последните години. Толкова ли не се усещат тези в властта дето 18 години разрушават образователната система, че дълги години ще си патим от това. Няма какво да замени пропуснатото. Недостига на учители даже не е най-лошото. Ще вдигнат 3-4-5 пъти заплатите им, колкото да поизравнят с останалите и пак ще има учители, но децата вече ще са пораснали и не можеш да върнеш времето назад.
18 Март 2008 10:00
Чудно ми е защо изведнъж всички се втурнахте да защитавате учителите и училищата.Преди няколко дена искахте да им понижат заплатите, защото и тези им били високи.Драги ми читатели Вие сами сте си виновни за състоянието на образователната ни система, защото помагате на всички управляващи, като плюете учителите си и училищата.Те ще правят "структурни реформи", които се състоят в увеличаване броя на учениците в една паралелка, за да могат да си съкращават хора и да "оптимизират"образованието.Така нашите деца ще стават все по-малко грамотни , за да сругуват на господарите си.Но те никога няма да "оптимизират" училището в Горна баня, където учат "богоизбраните"(новите господари). СВИКВАЙТЕ !!!!
18 Март 2008 10:22
malinas, браво, понякога си мисля, че само аз виждам нещата в толкова трагични окраски. Само аз ли мисля, че трябва да има национална безсрочна стачка и на учители и на всички българи - зокато не се напише стратегия за българското образование или докато не съборим това мръсно, олигархическо правителството.
...Засега единствения шанс за децата ни е след детска градина да го изведеш от системата, дори ако това означава да го изведеш от страната. Но така може да се расъждава в личен план. А масата - тя е в машината за месо.


----------------------------------------- ------------------
България ще изпревари Германия по БВП на глава от населението!
18 Март 2008 11:48




malinas, Ех, ако му имах втория акъл на българина, както казал турчинът. Ама на - всезнаещи са хората, не им трябва нито образование, нито знание, нито даскали и даскало.
И Манрико ще излезе временно прав. Направи училището пазарно, платено и...Ох, как ще се завайкат лузърите, как ще почнат да търсят начин някой нещо да научи децата им! Някои лузъри. Надценявам ги май - ще си живеят по-добре и без училище. Бачкатори и консуматори. Прост народ - силна държава - богати господари.
18 Март 2008 12:02
Я вижте дали няма моголци. Или виетнамци. Щот бъугарите свършват.
18 Март 2008 12:06
Плюейки непрекъснато образованието и образователната система, погледнете колко голяма част от хората във форума пишат неграмотно.
Имам чувството, че някои родители очакват учителите с фуния да наливат акъл в главите на децата ни. Това няма как да стане. Самообразованието е не по-малко важно от образованието. Това е един непрекъснат процес, който трябва да продължи през целия живот на човека.
А че образованието се руши, както и всички останали сфери, това едва ли е спорен въпрос. Може би частните училища са по-добри, но не мисля, че в държавните преподават по-малко кадърни хора. Само че, наистина заплащането е мизерно, а това няма как да мотивира учителите да работят по-добре.
18 Март 2008 12:48
Глад за учителите...
18 Март 2008 12:56
izgreq, прав си разбира се, но изместваш дискусията в неясна посока, а това е грешно. Трябва да се обединим срещу истинските проблеми, а самообразованието не сред тях. Съсредоточи се и не използвай клишета, никой не очаква "да им се налее с фуния", ако все пак има такива - то си е за тяхна сметка. Съмнявам се във форума да има такива родители. Малко хора правят връзката образование > бъдеще за държавата , а не бъдеще само за определени хора, разбираш ли ме добре? Започни да мислиш, а не да ни броиш правописните и стилистични грешки - защото и ние сме продукт на тази система и ни е срам. Този който има способността да расъждава, вижда ясно, че само чрез висококачествено образование ще се задвижи колелото, което никой няма да може да спре...само тогава ще имаме истинска демокрация, а не фасадна на олигархията. Само, чрез образованието ще постигнем и толкова желаното гражданско общество. А засега още сме във феодален строй, виж статията за Дупница.
...Ако не можеш да направиш горните връзки - вероятно пък ти не си внимавал в часовете по литература? Но ние няма да се подиграваме.


----------------------------------------- ------------------
България ще изпревари Германия по БВП на глава от населението!
18 Март 2008 13:08
И Манрико ще излезе временно прав. Направи училището пазарно, платено и...Ох, как ще се завайкат лузърите, как ще почнат да търсят начин някой нещо да научи децата им!
Като влезеш веднъж в устите на хората.... Хем нищо не съм писал под тази статия. Та за училището - то вече е платено - защото се плащат и заплати на персонала, и други разходи. Въпросът е кой, как и колко плаща. Кой в крайна сметка плаща, е също ясно - данъкоплатците. Ако се направи и пазарно (а като кажем пазар, винаги подразбираме свободен пазар), парите просто няма да преминават през чиновниците, а ще си избираш къде и колко да дадеш. Другият вариант, за да се запази и социалната функция, е парите от бюджета да се дават като ваучери на родителите и те сами да избират в кое частно или държавно училище да ги дадат.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
18 Март 2008 13:32
Гладуване за доста учители наистина може да се получи, защото недостиг (с изключение на чуждите езици) на учители не се вижда. При намалели ученици с 30-40% и намалели учители с 6-7% тези които са в съсловието няма как да се замогнат докато не си отидат излишните.
18 Март 2008 13:40




Манрико, ти си нашият певец /бас профундо/ на пазарната икономика.
Но тук не си прав за едно нещо. Пишеш: "ще си избираш къде и колко да дадеш." Тцк! Нищо няма да зависи от избора ти. Просто, защото ще има и друга страна - продвач. И той ще иска определена цена. Ако нямаш изискваните пари - няма да има и стока "знание". Разбира се, това при положение, че стоката е качествена и търсена. Ако не е - цената ще пада. И ще можеш хем да спестиш, хем да избираш между няколко ниски цени. Обаче - за какъв чеп ще ти е /на детето по-скоро/ некачествената стока "образование"?
Ще речеш - да, ама цената на качествената стока ще падне. Може! И тогава продавачите или ще се откажат от производството й, или ще свалят и качеството. За толкова пари - талова знание.
Пак сложно! Затова - образованието си е социална функция. Само и единствено социална! Поради което държавата /с нашите данъци/ трябва да плаща за качествена дейност. Но тя иска с трици маймуни да лови. И останаха само пършиви маймуни. Останалите - майната му на българското образование, да живее търговията, секретарството, сервитьорството, чужбината...
Така че, Манрико, при пазар пак няма да има избор. Или по-скоро той ще започне от преценката имаш ли достатъчно средства, за да си позволиш добро образование. А сетне - да търсиш нещо според джоба. Сори, но така е по пазара.
Впрочем, то пари няма - ти за пазар говориш.
18 Март 2008 13:48



Heat, проблемът е - как се определят излишните? Пак по пазарному? По обем работа? Да, ние така правим. Но оставям този, който работи И качествено. Частна фирма, босът определя. А в образованието? Всезнаещите "експерти"? Искащите родители? Пазарните специалисти, гледащи на децата само като на числа в графите?
Има и още някои особености на образованието. Ако пусна десет души да шпакловат една стена - ще си пречат. В час дали да има 10, 15, 20, 30, 40 или 50 ученици? Повече ученици - по-малко учитевли, по-високо заплащане? Икономически е така. А реално? Според целта - добро образование?
Теоретично е едно, желаното друго, а практиката е хептен различно нещо.
Затова - дайте да оставим настрани икономиката, когато говорим за децата НИ. Кой и как разчете, че издръжката на едно дете е 980 лева /така е - никакви 1151!/? Кому трябва дас е плаща повече - на Х, изкарал десет медалисти от международни олимпиади? Или на У, успял да светне поне малко десет циганета за ползата от знанието и вредата от циганията? Аз не мога да определя. Ти - с икономически средства - можеш ли? Все по на 10 деца са предавали.
Обобщавам - за децата всичко, инвестирайте в бъдещето ни. И то със сърце, не с калкулатор.
18 Март 2008 13:57
Manrico,
В много дискусии по най-важните национални приоритети винаги се намира някой, който вижда в свободния пазарен принцип панацеята на всички проблеми. Защо се получава така е ясно - решението е максимално опростено, а парите както знаем всички са универсален измерител. Ти в желанието си да не се замислияш малко по-сериозно и на дълбоко - веднага даваш решението и то ти се струва добро, работещо - направо гениално. Но...Манрико - ти нищо не си измислил, по простата причина, че в момента системата действа точно по начина по който ти си описал. Незнайно защо на теб ти се струва, че не е точно така, сляп ли е Манрико или циник - това е въпроса. На много места съм доказвал, че пазарния принцип не може да се приложи във всички сфери на обществения живот, поне не на 100%, а именно: образование, здравеопазване, социална дейност, грижи за възрастните хора.
Манрико, не разбираш ли, че когато говорим за "образователна система" става въпрос за цалата ни нация, а не за микро-социалната група към която се числиш ти. Идеята, Манрико, е не най-малка част от обществото да получават много високо образование, което разбира се си плащат, а най-широката част от обществото да получава висококачествено образование - защото държавата ще е толкова качествена, колкото качествени са образованите и възпитаните от нея граждани. Манрико, цинзма в тази сериозна тема няма място. Именно за да не бъдат "лузъри", хората на които ти се подиграваш, трябва да променим коренно българската образователна система.
Манрико не "лузър", но Манрико трябва да препрочете Алеко Константинов, да .












----------------------------------------- ------------------
България ще изпревари Германия по БВП на глава от населението!
18 Март 2008 14:19
проблемът е - как се определят излишните? Пак по пазарному? По обем работа?

И без пазар си има съвсем нормални и проверими показатели - брой ученици, брой часове, годишен хорариум по предмети... С прости аритметични действия се получават колко са необходимите бройки учители. Останалите са излишни. Това е най-простото, има и прогнози за ученици през следващи години, социални въпроси и пр. Това е за излишните бройки. За определяне на конкретните учители не е толкова лесно, но все пак има тестове, проверки, матури...При 50% излишни даскали просто се взема съответната бройка във възходящ ред на добавилите най-малко знания и умения на учениците си.
18 Март 2008 14:25
Идеята, Манрико, е не най-малка част от обществото да получават много високо образование, което разбира се си плащат, а най-широката част от обществото да получава висококачествено образование
Именно де - тъй като се вижда, че сегашната система не го дава това образование, нещо трябва да се промени. А с привържениците на идеята "вие налейте много пари безконтролно, пък може нещо да се подобри" не съм съгласен. И въпросът за пазара в образованието, бачо, е много прост - дали ти ще решаваш къде и как да учи моето дете или ще ме оставиш аз да си реша сам. То и в момента го има донякъде, но само за държавните училища. Ваучерната система просто ще позволи на родителите, ако желаят, да използват бюджетната субсидия и в частни училища. Питам се, кой и защо се страхува от това...Освен да са учители, които се страхуват, че ще останат съвсем без работа, друг отговор не намирам.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
18 Март 2008 14:29
P.S. За да не сме голословни като медийни и профсъюзни деятели
през 1990 г за 1.7 млн ученици в средното образование е имало около 120 хил учители. В последните години за около 1 - 1.1 млн ученици (и то включвайки изкуствено добавените 12 и 13 клас) има около 100 хил учители.
18 Март 2008 14:41
Точно така е, Манрико. Ваучерната система, важаща за и за частните училища ще позволи на родителите да ползват полагащата им се държавна субсидия в размер издръжката на ученик в държавно училище и да доплащат таксата до фактическата издръжка. Увеличаването на броя на частните училища означава и повече учители с по-високи заплати на работа в тях.
18 Март 2008 15:34
Круела, Манрико - идеята е хубава, има още безброй хубави идеи, които дори не струват толкова скъпо, като строеж на голф игрище или мото писта например. Трябва възрожденски дух обаче...а де го?
...Ако Паисий и Васил Кунчев живееха в наше време отдавна да са изгорили бг паспортите и да са емигрирали в Турция...а братята Георгиеви вместо университет щяха да вдигат казина...Такава ни е съдбата - всеки живее в собственото си време!


----------------------------------------- ------------------
България ще изпревари Германия по БВП на глава от населението!
18 Март 2008 15:51
Трябва възрожденски дух обаче...а де го?
Странното е, че за възрожденски дух се споменава само по отношение на тези, които трябва да дават парите, но никога по отношение на тези, които искат парите - те не би ли трябвало да проявяват възрожденски дух и да работят без пари, а? Ама всеки иска да даде чуждата душа за наука и свобода

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
18 Март 2008 16:00
Възрожденски дух? Демек- гладни, но горди? Умре Марко...
18 Март 2008 16:06
Става въпрос за една напълно закономерна суперфорация на екстензорния рефлектор. В скоро време ще може да правим бартер единствено със Сомалия - ще изнасяме пясък, а те ще ни пращат учители.
18 Март 2008 16:26
Идеята за ваучерите въобще няма да струва по-скъпо на държавата от това, което плаща досега. Резонно и справедливо е всеки данъкоплатец да се ползва от държавна субсидия за образование на децата си, като с това повече хора ще могат да дадат децата си в частни училища като си доплатят. Родителите и сега дават не малко средства за частни уроци и биха могли тези пари да ги плащат законно за по-добра подготовка на децата си.
Колкото и да си обича работата един учител трябва да мисли и за семейството си и обществото не може да очаква от едни да работят за голата идея, докато други през това време да получават за същата и дори по-ниска квалификация неколкократно по-големи доходи.
18 Март 2008 16:38
Манрико, ти не можеш да престанеш да мислиш само за себе си, нали? Писах ти, че тук става въпрос за цялото общество, а не за "къде ще учат на Манрико децата" и "Манрико е проумял, че за добро образование трябва да плати". Ама слез малко от твоята камбанария и погледни от гледната точка на другия. А колко ме разочаровахте, аз винаги съм свързвал възрожденския дух не с това "кой плаща", а по-скоро с обединението на народа от някакъв по-висш идеал. Идеал в който целия народ вярва безрезервно, че си струва да преследва, да се стреми към него и да работи за постигането му...

P.S. Аз, че Марко е умрял - виждам, ама не искам да повярвам, че е така!

За пореден път се уверявам, че сте безполезни демагози на средна възраст. Не съжелявам, че ви обиждам - ще ви мине.

----------------------------------------- ------------------
България ще изпревари Германия по БВП на глава от населението!
18 Март 2008 17:02
Осъществяването на един или друг идеал се свързва и с достатъчното му финансиране, както и с разумното изразходване на наличните средства. По възрожденско време общините за да привлекат по-добри учители са се конкурирали със съседните общини и определянето на "платата" на учителя била по взаимна договорка. Никой не е очаквал от учителя да работи заради "черните очи" на учениците си. Четирилогията на Димитър Талев дава интересен материал за размишление.
18 Март 2008 17:35
Идеал в който целия народ вярва безрезервно, че си струва да преследва, да се стреми към него и да работи за постигането му...


Това е утопия родееща се с "Градът на слънцето". Прекрасна , привлекателна , но утопия.
Никога, никъде и никак един народ не е бил в състоянието , което описваш. Опитите да се представи някаква епоха като такава са пропаганда без реално покритие.

И за да не съм голословен ето една кратка история от един голям немски автор, писана по врема на немското икономическото чудо. Не вярвам да е бил единственият иронизиращ.

Натиснете тук
18 Март 2008 17:54
Днес много се забавлявам с мненията на Бачо Илия във форума )))
Бачо Илия, ти се непоправим ентусиаст, няакъкв смесен полуфабрикат от социалистическо брашно с възрожденски подправки /ако мога така метафорично да се изразя/.
Не е проява на материализъм човек да иска достойно заплащане на труда си, щото ако и времето на криворазбраната цивилизация да е fj
минало, вече трябва да сложим край и на времето на криворазбрания хуманизъм!
18 Март 2008 19:29
Крюелче, Жега, че какво представлява стандарта за издръжка на ученик, ако не ваучерна система!?Където отиде да учи ученикът, там ще отиват парите му.Само че има нещо друго.Този стандарт е усреднен.В спортните училища/ега ти парадокса-училище по спорт/стандартът за издръжка е по-висок, защото там се полагат столово хранене и полуинтернатни групи и достига до 1700-2000 лв..В малките селски училища с по 100-150 ученици обаче полуинтернатни групи няма да има, защото парите няма да стигнат-там стандартът е 760 лв. в момента.И тъй като няма да има такива групи-догодина ще затваряме и тях, защото няма да останат и там деца.Не се полагали полуинтернатни групи и за езиковите гимназии!?Че какви езикови гимназии са тогава!?Ние навремето като "подгответа" изучавахме в езиковата гимназия по 54 часа НЕМСКИ седмично.Къде го има това сега?Колкото до частното образование -в момента то е мижи да те лажем и поне още 10 години ще е така.Е има и изключения, разбира се, но те са малко.Вместо да се прави истинска реформа-да се мине на целодневно обучение, да се засили спорта в училище, да се оборудват компютърни и езикови зали, нашите пишман управляващи "оптимизират" и довършват, каквото е останало от образованието.Пригласят им разни форумни слагачи, дето са компетентни по всички въпроси.Манрико, пък и всички апологети на пазарната икономика, крайно време е да разберете, че образованието не е стока, а НЕОБХОДИМОСТ!Навсякъде по света се отделят "щури" пари за образование, но нашите знаят само едно-неефективно, нерентабилно, ненужно, давайте да го "оптимизираме". Е, скоро ДПС ще "оптимизира"държавното управление, като премести столицата в Анкара, дано тогава приемем турската образователна система, дето е доста по-добра и ефективна от нашата сега./въпреки, че и там завършили в България учители са я създавали/
18 Март 2008 19:54
Така ще е докато децата на България четат все по-малко и гледат все по-тъпи предавания по телевизията. Предвид манталитета, който родителите и обществото като цяло налагат на собствените си деца, не можем да очакваме нещо по-добро за бъдещите поколения.

Редактирано от - Тънката лайсна на 18/3/2008 г/ 19:56:01

18 Март 2008 20:18
Грешиш bm1914ls! В малките селски училища парите за издръжката на един ученик са средно повече, отколкото в големите с по 300-500 ученика, защото разходите за учителски заплати, отопление, осветление и др. се разпределят на по-малко души. Все пак, на базата на разходите и броя на учениците може да се пресметне колко струва на държавата един ученик в държавно училище за съответното населено място и същата сума да се приведе на частно училище ако той предпочете да учи там. Сумата за издръжка е средно около 1500-1600 лева на ученик, ако частното училище има такса да кажем 3000-4000 лева на година, другата част ще платят родителите. За две деца вече това е значителна сума и ако държавата покрива част от нея (което е сраведливо) родителите ще бъдат облекчени.
Образовнието струва много пари и социалната му роля е не да поддържа заетост на учителите, а да обучава учениците. Никой не може да ме убеди, че поддържането на малобройни по ученици основни училища е оправдано, резултатите на учениците в средните училища недвусмислено го доказват. От години се знае, че селските училища дават по-ниско ниво на образование поради стремежа учениците непременно да избутат. Няма нищо страшно в това децата да пътуват по 20-30 километра до училището. Навсякъде в Европа го правят.

18 Март 2008 21:37
Круелка, нещо си се заблудила мила. Издръжката за ученик в общинско училище (такива са 2/3 от училища в БГ) е от 980 лв./год (София, Варна, Пловдив, Бургас абе изобщо за почти 2/3 от всичките ученици) - до 1184 лв./год. - в най-рядко населените и труднодостъпни общини. Разликата с 1500-1600 лв./год. е съществена. Не мой така на едро да смяташ.

И къде точно децата пътуват по 20-30 км. до училище всекидневно, в кои точно страни развити казваш ставата тези работи? Щото например във Франция, знам лично хора да си сменят жилището, за да живеят в квартала дето е училището, което смятат за подходящо. И айде - фрdнсетата още имат carte scolaire (райониране един вид), ами британчетата като са на 30 км. не ходеха ли в пансион? А американчетата дето живеят насред царевичака нямаха ли - home schooling? И дали тези незнайни страни дето ги имаш предвид са с 1/2 дневна организация на учебния процес като нас? И изобщо виждала ли си частните училища в БГ или имаш предвид нЕкои от западноевропейските, дето са на по 100 и повече години вече?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД