Шефът на Европейската комисия (ЕК) Жозе Барозу предупреди вчера България, че търпението на Брюксел се изчерпва. Той бе недоволен, че не вижда практически резултати от борбата с корупцията на високо равнище и с организираната престъпност, и поиска да му се докладва за вкарани в затвора бандити и за уволнени корумпирани чиновници. "Честно казано, не можем непрекъснато да повтаряме, че трябва да се направи още", бе категоричен той в присъствието на премиера Сергей Станишев.
Барозу не скри, че ЕК втвърдява тона си към България. "Корупцията на високо равнище и организираната престъпност нямат място в ЕС и не могат да бъдат търпени", каза гостът и обърна внимание на българските власти да спрат да се извиняват, че престъпност имало навсякъде: "Разбира се, ние знаем, че има случаи на корупция във всички страни. Но важно е отношението към корупцията. Проточените следствени действия и бавните съдебни процеси не означават правосъдие".
На въпрос какво още се иска от България, за да получи положителна оценка през юли във втория годишен доклад на ЕК, Барозу отсече: "Ние няма да приемем да бъдат променени акцентите, които сме посочили... Не можем да заменим изпълнителната и съдебната власт. ЕК не може да бъде съдия". И обясни: "Тези, които нарушават закона, да не се поставят над закона".
Що се отнася до спрените пари по предприсъединителните фондове, председателят на ЕК дипломатично напомни, че има още пари, които България може да загуби: "ЕК не е спряла фондовете за целия период до 2013 г. Това са около 6.850 млрд. евро". За да бъде разбран правилно, прикани властите "да възприемат това като звън на будилник".
В понеделник изтича срокът, даден от шефа на дирекция "Разширяване" в ЕК Майкъл Лий, да му бъде връчен списък с уволнени чиновници, отговорни за лошия контрол над европейските пари по програмите ФАР и ИСПА. Висш правителствен служител разтълкува пред "Сега" какво означава терминът "системен проблем", изтъкнат от Лий и други висши служители в ЕК: "Това означава уволнения на хора в проблемните системи".
|
|