Премиерът Сергей Станишев смъмри генералите, участници с скандала с МВР, и обеща да не допусне политическите интриги да сринат държавността. |
"Правителството ще търси отговорност от всеки, който е нарушил закона или е действал неправомерно, независимо от поста, който заема." С тази абстрактна формулировка Станишев коментира действията на Румен Петков. И добави, че в изясняването на истината ще се стигне докрай, но решенията ще бъдат взети на базата на факти, а не на спекулации.
"Стремежите за разграждане на държавността няма да бъдат реализирани", предупреди премиерът. Той бе категоричен, че зад опитите за дестабилизация стоят ясни политически амбиции и интереси. "Трябва да стане ясно кой накара един високопоставен бивш служител в професионалната йерархия на МВР да изнася секретни файлове - на кого и с каква цел са били предавани и използвани", заяви Станишев. И посочи ДСБ и ГЕРБ като основни заподозрени. "Не съм изненадан, че партия като ДСБ, която последователно пречеше на интеграцията на България в ЕС, се ангажира пряко с този скандал. Но съм неприятно изненадан, че политици от партия ГЕРБ, които винаги са заявявали, че за тях МВР е нещо важно, активно участват в тази кампания", заключи премиерът.
Станишев препоръча на ДАНС да извърши цялостна проверка на ГДБОП за последните 10 г. "За да разберем как се стигна дотук, се нуждаем от яснота как са работили специалните служби, за какво са били използвани от предишни ръководства, включително при правителството на Иван Костов и под професионалното ръководство на Бойко Борисов", аргументира се премиерът. И припомни скандалите от времето на кабинета "Костов" с подслушването на главния прокурор Никола Филчев и на чужди посланици.
"Министър-председателят има не повече от 48 часа, за да отстрани вътрешния министър или министърът и главният секретар сами да си подадат оставките", настоя пък соцдепутатът Татяна Дончева. Според нея това е единственото възможно европейско поведение, ако той не иска лавината от скандали да повлече цялото правителство. "Не желая моята страна да се развива по латиноамерикански образец", допълни тя. Оня ден тя и Георги Петканов от НДСВ гласуваха "въздържал се" при предложението за временно отстраняване на Румен Петков, внесено в парламентарната вътрешна комисия. 10 депутати бяха "за", а 10 - "против". Заради паритета предложението бе отхвърлено.
Дончева разкри, че от изслушването на вътрешния министър в комисията изскочила и втора съмнителна среща като тази на МВР шефа с братя Галеви. Тя била осъществена от главния секретар Илия Илиев по разпореждане на министъра и имала същия характер. И за нея обаче Петков отказал подробности. Разбрало се също, че в продължение на 6 месеца оперативен помощник на Илиев е бил Ивайло Проданов, близък до братя Галеви, който е имал достъп до цялата информация, постъпила там. Дончева отбеляза, че вътрешният министър нито веднъж не произнесъл фразата "Не е вярно" по повод твърденията на Ваньо Танов. "Министърът под "регламентирани контакти" разбира, че не са тайни, но за такива срещи регламент няма. В МВР се работи с изрично обявени от десетки години правила, които никой няма право да нарушава, освен ако не го прави съзнателно и противоправно. Тези правила забраняват на което и да е политическо лице такива срещи", допълни Дончева.
Същевременно бившият вътрешен министър Виктор Вълков набеди Татяна Дончева, че самата тя е търсила подкрепата на сиви бизнесмени като братя Галеви и Румен Николов-Пашата за местните избори през 2005 г. чрез посредничеството на Румен Петков. Тогава Дончева бе кандидат за кмет на София. Тя категорично отрече твърденията.
------
РЕФОРМАТОРИ
ГДБОП да бъде извадена от рамката на МВР и да премине към ДАНС или на пряко подчинение на премиера, предлага бившият шеф на вътрешната комисия Николай Свинаров. Според него оздравяването на службата минава и през съществени кадрови промени не само в ръководството и отделните звена, а и в областните подразделения. Той предлага да се огледат много внимателно всички онези служители на МВР, които са под прикритие, за да работят за престъпния свят, а не за държавата. "За последните 20 г. няма престъпен бос, жив или мъртъв, който да не е работил поне за една служба в МВР", отбеляза Свинаров.
Колежката му Татяна Дончева пък смята, че е по-разумно ГДБОП да бъде закрита и да се създаде наново с малък персонал от 100-150 добре подготвени професионалисти.