Асен Друмев показа документи и изложи своя версия срещу обвиненията на прокуратурата. Той заплаши, че заради тях страната ни може да загуби сериозни суми по САПАРД. |
"Аз съм обвинен за нищо или за липсващо нищо в нищо незначещо нещо", обяви цветисто Друмев. На 28 март прокуратурата го обвини, че е одобрил 14 проекта по САПАРД за създаване на пазари на производители и тържища, без да се съобрази със заключението на комисията, която предварително одобрява предложенията. Освен това Друмев не е получил подписа на зам. изпълнителния директор на фонда Владимир Карамишев. Според обвинението Друмев е отхвърлил други 14 проекти, които напълно са отговаряли на изискванията.
Вчера ексшефът на фонд "Земеделие" представи своя версия. Той твърди, че въпросният подпис на неговия заместник Карамишев липсва в документ без никаква юридическа стойност. Друмев обясни, че става дума за опис на разгледаните проекти. И поправи прокуратурата, че е одобрил 15, а не 14 проекта, като се е съобразил с решението на комисията. Всеки от тях носел подписа на Карамишев. Самият Владимир Карамишев отказа коментар пред "Сега".
"В наказателния процес има значение това, което е в кориците по делото. Според нас доказателства има", обяви наблюдаващият прокурор Пламен Панайотов пред "Сега". Той допълни, че Друмев досега нито е давал обяснения, нито пък е поискал събиране на някакви доказателства, което може да направи по всяко време на разследването.
"Питам се защо, когато няма проблем по тази мярка на САПАРД, през медиите се изпращат сигнали до Брюксел за криминални нарушения?", възмути се Друмев. Ексшефът на фонда предупреди за последствията за България от повдигнатото му обвинение - до края на годината трябва да бъдат изплатени около 200-250 млн. евро, които могат да останат на гърба на българските данъкоплатци.