Самата среща прие два документа за Афганистан - нова стратегия и вътрешен военнополитически план. Според генсека на НАТО Яп де Хоп Схефер стратегията предвижда по-добро съгласуване на военните действия и гражданските усилия за възстановяването на страната. Целта е да се придвижим по-скоро към преходния период за предаване на властта в ръцете на афганистанската армия и полиция, посочи Схефер. На срещата някои страни-членки предложиха още 2000 войници в Афганистан, предаде АП. Париж дава 700 войници, Полша - 400, Грузия - 500, Чехия - 150. Освен това НАТО и Русия подписаха споразумение за транзит през Русия на невоенно оборудване за частите на НАТО в Афганистан, съобщи Франс прес.
Съюзниците от НАТО са близо до споразумение за противоракетна система с малък обсег, която да покрива България, Турция и Гърция, оставащи извън проектирания от САЩ ракетен щит в Европа. Това съобщи говорителят на НАТО Джеймс Апатурай, цитиран от АП. В Букурещ САЩ и Чехия се договориха за разполагането на елементи от US противоракетния щит в Европа, като споразумението ще бъде подписано идния месец. Очаква се аналогичен договор между САЩ и Полша. На свой ред НАТО подкрепя плановете на САЩ за система на ПРО в Европа, предадоха Ройтерс и Франс прес. Пактът ще следи как работи ПРО системата в Полша и Чехия и ще проучи възможностите да я интегрира в наличните си или бъдещи подобни системи. Вашингтон е предложил на НАТО специална противоракетна "архитектура", като конкретните идеи ще бъдат представени на следващата среща на върха, каза Схефер.
На Съвета НАТО - Русия не бе постигнат напредък по спорните въпроси - разширяването, ПРО договора за обикновените въоръжени сили в Европа и Косово, обяви Схефер. Той обаче уточни, че дискусията с Владимир Путин е била открита и конструктивна. Путин призова да се търсят решения по спорните въпроси. "Нека бъдем приятели, момчета, искрени и отворени", призова той на пресконференция.
Зад кулисите България се застъпва енергично за приемането на Грузия и Украйна в НАТО, констатира берлинският в. "Ди велт". Същата е и позицията на другите 8 нови страни-членки, известни още като "Нова Европа".
ПРЕДЛОЖЕНИЕ
Гръцкият премиер Костас Караманлис покани Скопие на нови преговори за името на Македония. "Целта на Гърция е не да унижава Македония. Въпросът не бива да се разглежда като игра на победител и губещ", каза премиерът. На форума в Букурещ Атина блокира влизането на Скопие в НАТО заради спора за името на Македония. Македонските власти ще решат дали да продължат преговорите с Гърция, заяви преговарящият за името посланик Никола Димитров. САЩ ще предложат гаранции за сигурността на Македония до края на месеца, обявиха членове на македонската делегация.