Гласуването по резолюцията за Македония бе отложено за редовната сесия на ЕП след две седмици в Страсбург. Дотогава трябва да се реши какво ще пише в нея. Симпатизанти на Скопие настояват да се посочи, че спорът за името не бива да бъде пречка по нейния път към ЕС. Гърция предлага малка корекция, според която "двете страни трябва да решат спора за името, за да не бъде пречка по пътя й към ЕС".
Евродепутати от групата на "зелените" атакуват поправка в текста, внесена от евродепутата от ГЕРБ Николай Младенов, която гласи македонските власти "напълно да осигурят спазване на стандартите на ЕС и на Съвета на Европа, като се противопоставят на надигането на "слово на омразата", особено в медиите по отношение на съседни държави". Поправката бе подкрепена и от евродепутата от БСП Евгени Кирилов, който посочи, че "отношението на Скопие към България е също толкова арогантно, колкото и към Гърция". Двамата български евродепутати събраха съмишленици по проблема в най-големите групи в ЕП - на християндемократите и на социалистите. "Зелените" са четвърта по големина група.
ПОЗИЦИЯ
САЩ признават Македония с нейното конституционно име. Тази позиция на Държавния департамент отново заяви говорителят на външнополитическото ведомство Шон Маккормак, отговаряйки на упоритото настояване на гръцки журналист да обясни американската позиция по този въпрос. "Факт е, че ние като правителство признаваме държави. Ние не признаваме езици или националности, но изявлението на заместник държавния секретар Даниел Фрийд за съществуването на македонски език е практически резултат от формалното признаване на Македония като Македония от страна на САЩ", заяви Маккормак.