Медии, свързани с Републиканската партия, подлагат на жестока критика Обама заради това, че познава Уилям Айерс, бивш член на ляворадикалното движение "Уедър Ъндърграунд", което се бореше срещу войната на САЩ във Виетнам. Организацията извърши редица атентати в столицата Вашингтон срещу Конгреса, Пентагона и Държавния департамент през 70-те години. През 1981 г. Уилям Айерс се предаде на властите след радикализиране на групировката и бе оправдан след скалъпен процес. Сега 63-годишният мъж е професор в университета на щата Илинойс в Чикаго и преподава политически науки.
Барака Обама е работил три години в миналото с Айерс в благотворителната фондация "Уудс фонд" и е участвал заедно с него в няколко академични конференции. Професорът дори участвал при избирането на Обама за сенатор в щата Илинойс през 90-те години и дарил 200 долара за неговото преизбиране през 2001 г.
Кърл Роув, бившият гуру на президента Джордж Буш, заяви, че връзката на чернокожия кандидат и Айерс била "тревожен факт". Други видни републиканци припомниха думите на скандалния професор. Той заяви, че не съжалява за нищо, което е извършил в миналото, като поставяне на бомби. "Мисля, че дори не направихме достатъчни, за да спрем войната във Виетнам", казва той в интервю за в."Ню Йорк таймс" преди няколко години.
Бен Лаболт, говорител от екипа на Барак Обама, заяви, че връзката с Уилям Айерс се използва от републиканците, за да очернят кандидата на демократите в оспорваната борба. "Сенатор Обама отхвърля всички видове насилие. Той е бил на осем години, когато радикалната група е действала в САЩ, и е нелеп всякакъв опит да бъде свързан със събития отпреди 40 години", каза той.
РЕЙТИНГ
Барак Обама води по популярност пред Хилари Клинтън, която му е основен опонент за партийната номинация на президентските избори в САЩ през ноември. Според проучване, организирано от "Галъп Пол Дейли", Обама е подкрепян от 50% от демократите, докато Хилари има подкрепата само от 41 на сто. И двамата претенденти на Демократическата партия изпреварват по популярност кандидат-президента на републиканците Джон Маккейн.