Куп сериозни пропуски при възлагането на обществени поръчки е допуснало Министерството на вътрешните работи, разкри Сметната палата в одит за 2006 г. и първата половина на 2007 г. От него става ясно, че министерството е разделило доставката на 141 хладилника на 2 поръчки, за да минат по по-леката процедура в Наредбата за малките обществени поръчки. При покупката на модерни пътнически и товарни микробуси МВР също е взело решение, което противоречи на закона.
Доставката на хладилниците през 2006 г. е разделена на 2 малки поръчки, възложени от два сектора - "Почивно дело" и "Стопански дейности". Според одиторите липсата на някои клаузи във вътрешните правила създават възможност да се разделят обществените поръчки на части и да се заобикаля законът.
През 2006 г. МВР е поръчало нови микробуси, произведени през същата година. Обявило е поръчка, на която се е явил само един участник, но той е отстранен, защото автомобилите му не са отговаряли на изискванията за мощност. По-късно министерството е започнало процедура "договаряне без обявление", като е променило техническите изисквания към микробусите и е пратило покани до 3 фирми да участват в договарянето. Отзовала се е само една, с която е сключен договорът.
МВР има много пропуски по вътрешната организация по провеждането на обществени поръчки, сочи Сметната палата. Например липсва ефективен предварителен контрол. Освен това има случаи, в които фирми са отстранявани от процедурите, защото не са подали документ за съдебна регистрация, какъвто изобщо не е изискван в обявлението на поръчката.
АБСУРД
Институцията, която кадрува в съдебната власт, също е засечена в нарушение. Висшият съдебен съвет за поредна година не се съобразява с разпоредба на закона за държавния бюджет, съгласно която той не може да изменя бюджетните разходи, пише в одит на Сметната палата за периода януари-септември 2007 г. ВСС редовно вдига разходите за заплати и други възнаграждения за персонала. Някои от органите, например ВКС, ВАС, ВСС, прокуратурата, следствието и др., са заложили в бюджета си разходи, значително надвишаващи фонд работна заплата за 12 месеца. В резултат се е появил недостиг на средства за заплати на магистратите и съдебните служители в съдилищата, е установила Сметната палата.
|
|